kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۴۰۵۷
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۴
رئیس‌مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور:

 

رئیس‌مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: هم اکنون ۱۸۰ هزار دانش‌آموز فاقد اوراق هویتی و مجموعا نیم میلیون دانش‌آموز پناهنده در مدارس ایران درحال تحصیل هستند.
به گزارش وزارت آموزش‌وپرورش، مهدی فیاضی به مناسبت «روز جهانی پناهنده» اظهار داشت: سرانه مصرفی هر دانش‌آموز خارجی
۵۰ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ بوده است و سازمان‌های بین‌المللی تنها حدود یک درصد از این هزینه‌ها را جبران می‌کنند که در برابر خدمات همه‌جانبه ایران بسیار ناچیز است.
فیاضی افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه پذیرش جمعیت پناهندگان ششمین کشور دنیا محسوب می‌شود؛ آمار رسمی تعداد کل دانش‌آموزان خارجی اعم از پناهنده و مهاجر نیم میلیون نفر است که ۹۵ درصد از آنها تبعه کشور دوست و همسایه افغانستان و تعدادی از عراق و... هستند.
وی در مورد آموزش فرزندان پناهندگان گفت: با حسب دستور طلایی رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۴ مبنی بر پذیرش و ثبت‌نام تمامی کودکان لازم‌التعلیم افغانستانی حتی در صورتی که فاقد مدارک هویتی(غیرمجاز) باشند؛ هم اکنون تعداد ۱۸۰ هزار نفر دانش‌آموز فاقد اوراق هویتی در شرایط کاملاً برابر با دانش‌آموزان ایرانی به تحصیل اشتغال دارند و مجموعا نیم میلیون دانش‌آموز پناهنده در مدارس ایران در حال تحصیل هستند.
معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد دیگر امکاناتی که از طریق آموزش و پرورش در اختیار کودکان مهاجر قرار می‌گیرد، اظهار داشت: علاوه‌بر دسترسی برابر این دانش‌آموزان به خدمات آموزشی، دریافت تسهیلات و خدمات بهداشتی-روانشناختی و فرهنگی-تربیتی نیز برای ایشان فراهم است به گونه‌ای که کودکان پناهنده غیر برخوردار خدمات بیشتری نیز دریافت داشته و به طور ویژه مورد توجه قرار می‌گیرند که عمدتاً دانش‌آموزان افغانستانی پناهنده را در‌بر می‌گیرد.
فیاضی بیان داشت: ایران از رفتار کشورهای غربی و آمریکا در قبال رعایت حقوق پناهندگان گله دارد، چراکه غربی‌ها پناهندگان را در کمپ‌های مجزا از امکانات شهری نگه می‌دارند و بعضاً فرزندان پناهنده محروم از تحصیل هستند، یا آمریکا فرزندان پناهندگان را در مرزهای خود در اقدامی غیرانسانی با جدا‌سازی از والدینشان در قفس نگهداری می‌کند که با حقوق بشر ادعایی آنها منافات دارد و لازم است غربی‌ها و آمریکایی‌ها رفتار خود را در قبال پناهندگان و فرزندان آنها اصلاح کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: