kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۹۰۲
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۷
رئیس کانون صرافان:
رئیس کانون صرافان گفت: از امروز در چارچوب بازار متشکل ارزی، ارائه ارز با نرخ توافقی اجرا می‌شود که این موضوع تبادلات ارزی بین صرافان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متعادل می‌کند و بدین ترتیب صراف حجم عظیمی از ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌تواند در چارچوب بازار متشکل به نرخ توافقی به صراف دیگر بفروشد.

کامران سلطانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار داشت: پیش از این اگر صادرکننده به عنوان مثال‌ 10 میلیون دلار داشت، صراف در ساختار قبلی نمی‌توانست همه این ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از صادرکننده خریداری کند، چون صراف باید به اندازه‌ای که متقاضی (مسافر و ...) در صرافی داشت، ارز خریداری می‌کرد و ارزی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که می‌خرید باید بلافاصله می‌فروخت چرا که از لحاظ مقررات خرید ارز و نگه داشتن توسط صرافی‌ها، مشکل داشت.
وی افزود: در سیستم قبلی، ارز صادرکننده کمتر در صرافی عرضه می‌شد، اما از امروز از زیرساخت بازار متشکل ارزی استفاده می‌شود تا صادرکننده‌های بزرگ عرضه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روی میز قرار دهند، هر چقدر که خود خواستند برمی‌دارند، بقیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم به همکاران خود می‌دهند که در بازار متشکل ارزی معامله می‌شود، اما به هر حال از زیرساخت بازار متشکل استفاده می‌شود.
رئیس کانون صرافان تأکید کرد: در این سیستم ما نرخی به عنوان نرخ توافقی در بازار اعلام نخواهیم کرد، نرخ کاملا توافقی است و فقط سامانه و نرم‌افزار بازار متشکل در اختیار این سیستم توافقی قرار می‌گیرد.
سلطانی‌زاده اظهار داشت: به هر حال الان بازار متشکل هم پای کار آمده است و کار صادرکننده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ راحت کرده است و از این طریق صراف‌ها، صادرکننده‌ها و متقاضیان دو هزار یورو از طریق این سیستم کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام می‌دهند.
وی افزود: مطمئنم با اجرای نرخ توافقی در بستر بازار متشکل به سرعت حجم معاملات افزایش می‌یابد و بازار روان می‌شود و دغدغه مردم و صرافان رفع خواهد شد.
سلطانی‌زاده اظهار داشت: یکی از مشکلات صرافان ما این است که ارز حاصل از صادرات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانند بخرند، اما برای مازاد فروش مجوز فروش به همکار یعنی صراف به صراف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند.
وی افزود: پیش از این بازار متشکل ارزی بستر ارز مسافرتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته است و از امروز هم در چارچوب بازار متشکل، ارائه ارز با نرخ توافقی اجرا می‌شود که این موضوع تبادلات ارزی بین صرافان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متعادل می‌کند و بدین ترتیب صراف حجم عظیمی از ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌تواند در چارچوب بازار متشکل به نرخ توافقی به صراف دیگر بفروشد.
دلار 31 هزار تومانی مشتری ندارد
وی در پاسخ به این گفته که در حال حاضر نرخ توافقی دلار 31 هزار تومان برای خرید و 31 هزار و 100 برای فروش است، گفت:‌ در حال حاضر ارز 31 هزار و 300 تومانی مشتری ندارد، اما پایینِ 31 هزار تومان‌ مشتری زیادی دارد. حسن اجرای این نرخ توافقی بر بستر بازار متشکل این است که متقاضی متوجه می‌شود نرخ واقعی ارز چقدر است و هر چقدر جلوتر برویم حاشیه نرخ‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شود و مشتری متوجه می‌شود چه نرخی واقعی‌تر است.
رئیس کانون صرافان افزود: در حال حاضر نرخ توافقی و تابلوی صرافی ملاک ما است، نرخ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بازار تعیین می‌کند و قرار نیست نرخ واحدی انجام شود و این تقاضاست که قیمت ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تعیین می‌کند.
محدودیت در معاملات سکه بورسی
طبق اطلاعیه جدید بورس کالا، سقف سفارش خریداران سکه در بورس، در هر سفارش حداکثر ۱۰ سکه اعلام شد.
در این اطلاعیه جدید که با عنوان «اعمال حداکثر مقدار ثبت هر سفارش در نمادهای گواهی سپرده کالایی سکه طلا» منتشر شده، آمده است: به اطلاع فعالان بازار گواهی سپرده کالایی می‌رساند از روز یکشنبه 1401/03/29 تا اطلاع ثانوی حداکثر مقدار ثبت سفارش خرید در هر سفارش ارسالی برای هر کد معاملاتی (به استثنای بازار‌گردان‌) در نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به میزان 1000 گواهی سپرده کالایی (معادل 10 قطعه سکه طلا) خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: