kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۷۳۸
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
ادمین‌های سه کانال تلگرامی به اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تشویش اذهان عمومی دستگیر شدند.
 
 
 
پایگاه خبری گرداب از دستگیری ادمین‌های کانال‌های نیمه محرمانه، سرائر و سایه نویس به اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تشویش اذهان عمومی خبر داد. این پایگاه خبری اعلام کرد با مجموعه اقدامات فنی و اطلاعاتی چند ماهه پاسداران گمنام امام زمان‌(عج) در سازمان اطلاعات سپاه، ادمین‌های کانال‌های نیمه محرمانه، سرائر و سایه‌نویس به اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تشویش اذهان عمومی دستگیر شدند.
همچنین سازمان اطلاعات سپاه در این زمینه اطلاعیه‌ای را صادر کرد: «به استحضار ملت شریف، قهرمان و همیشه در صحنه ایران اسلامی می‌رساند: با یاری خداوند متعال و مجموعه اقدامات فنی و اطلاعاتی چند ماهه سربازان گمنام امام زمان‌(عج) در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ادمین‌های (مدیران) کانال‌های «نیمه محرمانه»، «سرائر» و «سایه نویس» به اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تشویش اذهان عمومی دستگیر شدند.»
در ادامه این اطلاعیه آمده: «افراد بازداشت شده درصدد بودند با انتشار اسناد طبقه‌بندی شده، اعتماد بخشی از مخاطبین را جلب کرده و سپس با انتشار اخبار گزینشی و کذب، در میان مسئولین کشور ایجاد شکاف و اختلاف نمایند. دستگیرشدگان سه نفر هستند که در مدت فعالیت خود، با سوءاستفاده از خلأ قانونی موجود در مدیریت فضای مجازی کشور و از بستر پیام‌رسان تلگرام، اقدامات مذکور را دنبال می‌کردند. در پایان، ضمن درخواست از اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی جهت پرهیز از هرگونه گمانه‌زنی پیرامون این پرونده، تاکید می‌شود اخبار تکمیلی متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.»
معرفی آمران این حلقه
در این زمینه «مالک شریعتی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه خود در فضای مجازی از اطلاعات سپاه خواسته است تا ضمن معرفی این افراد کسانی را که به این اشخاص اطلاعات و محتوا جهت انتشار می‌دادند را معرفی کند.
این نماینده نوشته است: «ضمن تشکر از اقدام قاطع حفاظت سپاه، امیدوارم بزودی گزارش اسامی افراد عامل و خصوصا آمر این حلقه خطرناک، سوابق فعالیت‌ها وعناصر حامی‌شان در مراکز مهم دارای دسترسی به اطلاعات حساس که میکروب اختلاف در کشور را به‌ویژه میان مسئولان پخش می‌کردند، برای مردم شفاف و برای دیگران مایه عبرت شود.»
کانال­‌هایی بدتر از آمدنیوز
همچنین خبرگزاری مهر در‌باره دستگیری ادمین کانال‌های تلگرامی با محسن پیرهادی، نماینده تهران و عضو کمیسیون امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداخت. کانال‌هایی که در سایه بودند و آبروی اشخاص و آرامش فضای سیاسی و افکار عمومی را نشانه رفته بودند.
پیرهادی به مهر گفته است: این کانال‌ها نسبت به بنده نیز اتهامات بی‌اساس زیادی وارد کردند و بنده نیز مدت‌ها قبل از مراجع قانونی پیگیری کرده بودم اما متأسفانه به نتیجه نرسید تا اینکه خبر دستگیری این افراد منتشر شد. جا دارد از عزیزان سازمان اطلاعات سپاه تشکر و قدردانی کنم چراکه این اقدام، چنان‌که به‌درستی رهگیری و پیگرد شود نتایج مهمی از مسئله نفوذ در رده‌های امنیتی و رسانه‌ای را افشا خواهد کرد. باید توجه کرد مسئله به چند جوان ادمین، تقلیل پیدا نکند؛ با اینکه مباشران و گردانندگان این کانال‌ها حتماً باید مجازات شوند اما سهم تأثیر آمران و افراد پشت صحنه این کانال‌ها به‌مراتب بیشتر است. این افراد به‌خاطر شناختی که از فضای امنیتی داشتند در لایه‌های مختلف پنهان اقدام به نشر اخبار راست و دروغ می‌کردند و امر را بر حق‌جویان نیز مشتبه می‌نمودند. باید حق شکایت از افرادی که لطمه و آسیب اعتباری از این کانال‌ها دیده‌اند محترم شمرده شود و از این امر استقبال گردد.
نماینده تهران پرسیده در پاسخ به این سؤال که «برخی این کانال‌ها را آمدنیوزهای داخلی می‌نامند نظر شما چیست» گفته است: تعبیر درستی است اما شاید نیاز به تکمیل و توضیح داشته باشد. امثال آمدنیوز جنگ عیان داشتند؛ ابایی از اینکه ضدانقلاب نامیده شوند نداشتند و باطل محض بودند و بعد از مدت کوتاهی لااقل جریان انقلاب، موضع خود را نسبت به آن مجموعه پیدا کرد اما امثال این کانال‌ها مصداق نفوذ و نفاق‌اند. زشتی و آسیب جرم منافقانه از مجرم و دشمن آشکار بیشتر است و قاعدتاً مجازاتش هم باید جدی‌تر باشد. چراکه این‌ها هدفمند جریان انقلاب را هدف قرار می‌دادند و دچار بدبینی و سوءظن می‌کردند. آمدنیوز علنی دشمنی می‌کرد، اینها تهمت و افترا را در لباس کانال‌های خودی و ظاهراً انقلابی در جهت منافع و تسویه‌حساب‌های گروهی و شخصی منتشر می‌کردند. اثر تخریبی و اختلاف‌افکنی بین مسئولین و مردم در این کانال‌ها در مقایسه با آمدنیوز به‌مراتب بیشتر بود. اینها گرگ در لباس میش بودند و مثال تام و تمامی برای نفوذ به‌حساب می‌آیند.
پیرهادی در ادامه افزوده است: به نظر می‌رسد پشت صحنه این کانال‌ها بسیار خطرناک‌تر و پیچیده‌تر از چیزی است که تا‌کنون اعلام شده است. تقلیل این موضوع به دستگیری چند فعال توئیتری و ادمین تلگرامی، ظلم به همه مظلومان و آسیب‌دیدگان این پرونده است و بنده فارغ از جنبه حقیقی، به‌عنوان یکی از نمایندگان ملت تا حصول نتیجه این امر را پیگیری خواهم کرد. مهم‌تر از برخورد قانونی شدید با این سیاه‌نویس‌ها، پیگیری و برخورد جدی و عبرت آموز با آمرانی است که نخ‌های نامریی این شبه رسانه‌ها را در دست داشتند. این اقدام می‌تواند یک جراحی بزرگ از یک تفکر توطئه‌آمیز و خطرناک در کشور باشد. بهتر است فعلاً به شنیده‌ها توجه نکنیم و امیدواریم درست هم نباشد چرا که به‌فرض صحت، افراد مهمی که باید حافظ آبروی مردم باشند بی‌آبرو خواهند شد. این پروژه به نظر بنده این‌قدر حائز اهمیت است که درخواست دارم هیئتی از طرف دستگاه‌های عالی نظام، نظارت دقیق بر روند پیگیری آن داشته باشند. چرا که مقابله با جریان نفاق و نفوذ، گاهی افراد را به مماشات، عافیت‌طلبی و مصلحت‌سنجی‌های نابجا می‌رساند؛ از این‌رو نگرانی به انحراف رفتن اصل این اقدام شایسته که رصد و دستگیری این افراد باشد، وجود دارد.
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: