kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۷۱۰
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
 
 
 
 
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با اظهار ارز در گمرک می‌توانند بدون محدودیت اسکناس وارد کشور کنند و از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهزاد لامعی در تشریح تأثیر سیاست‌های جدید ارزی این بانک در بازار، اظهار داشت: از 22 خرداد صادرکنندگان مجاز شدند اسکناس ارز حاصل از صادرات را در صرافی‌ها با اعلام اظهارنامه گمرکی و بر اساس نرخ توافقی ارائه کنند. 
وی تأکید کرد: طی چهار روز این سیاست جواب داده و میانگین نرخ دلار به زیر 31 هزار تومان کاهش یافته است. اینکه نرخ ارز در صرافی‌ها 100 تا 200 تومان اختلاف قیمت دارد ناشی از رقابت است اما نرخ های شبکه‌های 
اجتماعی مورد تایید ما نیست.
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی تصریح کرد: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با اظهار ارز در گمرک می‌توانند بدون محدودیت اسکناس وارد کشور کنند، ضمن اینکه از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
همچنین، بانک مرکزی با صدور بخشنامه جدید به صرافی‌ها به فعالان این بخش رسماً اجازه داد علاوه بر صادرکنندگان، نسبت به خرید ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ توافقی به منظور فروش به متقاضیان اقدام کنند.
پیش از این بانک مرکزی به صرافی‌ها مجوز داده بود که ارز صادرکنندگان را با نرخ توافقی خریداری کرده و به متقاضیان بازار ارز بفروشند؛ این سیاست موجب شد تا طی دو سه روز نرخ ارز در بازار بیش از دو هزار تومان کاهش داشته باشد. کامران سلطانی‌زاده؛ دبیر کل کانون صرافان درباره تأثیر این بخشنامه جدید ارزی در بازار ارز گفت: با اجرای این سیاست، عملاً یک راه ورودی جدید ارز به بازار باز شده است. علاوه بر ارز صادرکنندگان، ارز اشخاص و شرکت‌ها نیز وارد بازار می‌شود که می‌تواند حجم عرضه‌ ارز در بازار را به میزان چشمگیری افزایش دهد. 
او افزود: این بخشنامه می‌تواند دغدغه مردمی که قصد فروش ارز داشتند را حل کند چراکه در روزهای اخیر کمتر صرافی‌ها نسبت به خرید ارز اقدام می‌کردند. به این ترتیب، نرخ ارز که با ورود ارز صادراتی‌ها به بازار کاهش بیش از 
دو هزار تومانی را تجربه کرده می‌تواند در روزهای آینده بازهم شاهد کاهش بیشتری باشد. دبیر کل کانون صرافان تأکید کرد: روز پنجشنبه و در ادامه‌ روند کاهشی ارز در روزهای اخیر، قیمت دلار با کاهش حدود 600 تومانی نسبت به روز چهارشنبه، وارد کانال 30  هزار تومان شد. ضمن اینکه در سامانه نیما نیز عرضه از تقاضا بشدت پیشی گرفته و واردکنندگان از خرید ارز، همچنان برای نرخ‌های مناسب امتناع 
می‌ورزند.
گفتنی است، چند روز پیش احمد مهدوی ابهری؛ دبیرکل انجمن کارفرمایان تولید‌کنندگان محصولات پترشیمی گفته بود: به دنبال صدور بخشنامه بانک مرکزی از این پس حتی عرضه‌کنندگان کالاهای نهایی نیز می‌توانند ارز خود را به قیمتی که مشتری برای آن وجود دارد در بازار عرضه کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: