kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۶۵۵
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵
 
 
مقامات دریانوردی یونان بار دیگر درخواست برای آزادی دو نفتکش توقیفی این کشور در ایران و خدمه آن‌ را مطرح کردند.
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه 6 خرداد ماه، دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های خلیج‌فارس توقیف کرد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران سه‌شنبه 10 خرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که خدمه دو نفتکش یونانی همگی در وضعیت خوبی هستند و افزود: تلفن‌ها و ارتباط خود را با خانواده دارند و هیچ جای نگرانی درباره آنها نیست.
به گزارش فارس، این اقدام ایران پس از احضار کاردار سفارت یونان در تهران به وزارت خارجه و درخواست از این کشور برای خودداری از راهزنی دریایی صورت گرفت. یونان ماه گذشته یک کشتی با پرچم ایران را توقیف کرد. رویترز مدعی شده بود یونان نفت این کشتی را تحویل آمریکا داده است. روز چهارشنبه ۱۱ خرداد، سه منبع آگاه گزارش کردند دادگاه یونانی حکم اولیه مبنی بر صدور مجوز برای ایالات متحده آمریکا به منظور مصادره بخشی از محموله نفت ایران را لغو کرد.
روز سه‌شنبه (۱۴ ژوئن) سازمان بنادر و دریانوردی ایران در بیانیه‌ای با اشاره به آخرین وضعیت توقیف بار یک فروند کشتی تحت پرچم ایران از سوی دولت یونان، اعلام کرد: با اقدام سریع و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران، حکم بازگرداندن بار به صاحب آن صادر شد و در حال حاضر مراحل اجرایی این دستور در یونان در حال انجام است.
اما دادگاه یونان به دلیل ادعاهای مالی یک شرکت یدک‌کش، کشتی را موقتاً از خروج از آب‌‌های این کشور منع کرده است. طبق این گزارش، مقامات یونانی هنوز امیدوارند که آزاد‌سازی نفت ایران موجب اقدام مشابهی از سوی تهران شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: