kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۲۲۹
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۵
در واکنش به تجاوز اسرائیل به آب‌های مورد مناقشه
دبیرکل محبوب حزب‌الله به مسئله غارت گاز و نفت لبنان توسط رژیم موقت صهیونیستی از میدان «کاریش» اشاره کرد و گفت مقاومت اجازه نخواهد داد این رژیم بتواند منابع لبنان را غارت کند. او با اعلام این‌که «همه گزینه‌ها روی میز است» تاکید کرد رژیم صهیونیستی هر اشتباهی کند نتیجه آن موجودیتی خواهد بود، نه راهبردی!

«سید حسن نصرالله» شامگاه روز پنجشنبه درباره آخرین تحولات لبنان سخنرانی کرد و هشدار داد که رژیم موقت صهیونیستی حق ندارد از یک میدان مورد مناقشه، گاز استخراج کند. وی با بیان اینکه «مأموریت این کشتی، حفاری نیست، بلکه این کشتی برای استخراج و تولید وارد کاریش شده است»، خاطر نشان کرد: «این کشتی در نزدیکی میدان کاریش، مستقر شده است؛ یعنی منطقه مورد مناقشه بین لبنان و رژیم غاصب.» سید مقاومت در ادامه با اشاره به اینکه «مقاومت امروز در این جنگ بر سر منابع نفت، از گزینه‌های موجود پیش روی ملت و حکومت لبنان است» خاطر نشان کرد: «مقاومت مقتدر نمی‌تواند در برابر غارت منابع لبنان دست بسته بماند و نخواهد ماند. همه گزینه‌های بر روی میز است. باید در پیش‌بینی‌ها واقعگرا باشیم. یکی از مهم‌ترین علل و مشروعیت حضور مقاومت این است که در حمایت از لبنان، سهیم است. وظیفه اصلی مقاومت، کمک به حمایت از سرزمین، دریا، نفت، گاز و کرامت لبنان است. این یک وظیفه دینی، ملی و جهادی است.» نصر الله با اشاره به اینکه مقاومت می‌تواند مانع از آن شود که دشمن بتواند از میدان کاریش، گاز و نفت استخراج کند، افزود: «آنچه اسرائیل در هر جنگی از دست خواهد داد، بسیار بیشتر از چیزی است که لبنان از دست می‌دهد. مقاومت، قدرت نظامی، مالی، امنیتی، اطلاعاتی و لجستیکی در اختیار دارد. ما به تهدیدها و بزرگنمایی‌های دشمن، عادت داریم، ولی هر گونه اشتباهی که مرتکب شود، پیامدهای آن، موجودیتی خواهد بود، نه راهبردی. درخواست مردمی از مقاومت برای مداخله و بازداشتن دشمن در این مسئله، مایه خرسندی ماست، نه ناراحتی.»
اسرائیل فقط زبان زور را می‌فهمد
نصرالله با تأکید بر اینکه موضعگیری یکسان بین رؤسای سه‌گانه و سایر نهادها، به مذاکره‌کننده لبنانی، قدرت خواهد داد، بیان کرد: «در جنگ ملی بزرگ، باید در حد آن تلاش کرد و از دیدگاههای محدود سیاسی، خارج شد. این یک مسئله مثبت است. این روزها، زمان همکاری و اجماع ملی است. زمانی که رئیس‌جمهور احساس می‌کند که حکومت، ارتش، مقاومت و ملت در کنارش هستند، صلابت و مسئولیت وی بسیار بالا خواهد بود. ما در برابر دشمنی قرار داریم که قطعنامه‌های بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد و تنها منطقی که آن را می‌فهمد، منطق قدرت و نگاه از بالاست. لذا به هیچ قطعنامه بین‌المللی پایبند نیست و فقط زبان زور و مقاومت را می‌فهمد.» دبیرکل حزب‌الله با بیان اینکه «ما خواستار جنگ نیستیم، ولی از آن ترس و واهمه‌ای نداریم، و دشمن باید این اقدامات را متوقف کند» اضافه کرد: «علت این است که این، یک میدان واحد است. شرکت یونانی و صاحبان آن بدانند که آنان نیز شریک تجاوز به لبنان هستند. این مسئله نیز تبعاتی دارد و به همین دلیل باید فورا کشتی خود را خارج کنند. ما هر روز و هر ساعت، وضعیت را پیگیری خواهیم کرد. باید به کسانی فشار بیاوریم که به شرکتهای متعهد اجازه نمی‌دهند نفت و گاز از آب‌های لبنان استخراج کنند.»
تنها امید برای نجات لبنان
وی با اشاره به اینکه «ما در برابر یک ثروت هنگفت قرار داریم که آن را گنج موجود در کنار خود نامیدیم»، ادامه داد: «ارزش این ثروت این است که تنها امید برای حل بحرانها و نجات لبنان است. [این ثروت]، متعلق به همه مردم لبنان است. ما باید از این ثروت حمایت کرده و آن را استخراج کنیم و سپس بیشترین استفاده را از آن داشته باشیم.» دبیرکل حزب‌الله با تأکید بر اینکه خطرات زیادی، نفت و گاز لبنان را تهدید می‌کند، تصریح کرد: «از جمله این خطرات، باید به تلاش آمریکا و اسرائیل اشاره کرد که قصد دارند مساحت گسترده‌ای را از آن جدا کنند؛ [منطقه‌ای که] منابع و ثروتهای بسیاری دارد. خطر دوم هم جلوگیری از استخراج [منابع] توسط لبنان است. لبنان از استخراج نفت خود، ممنوع شده است. این مشکلی است که باید لبنانی‌ها برای حل آن، فکری بکنند.»
نصرالله با بیان اینکه امروز سؤال مهم این است که چکونه در قبال تجاوز اسرائیل در دریا رفتار کنیم، خاطر نشان کرد: «ما به عنوان حزب‌الله، درباره مرزها و منطقه مورد مناقشه سخن نمی‌گوییم؛ زیرا این مسئله‌ای است که حکومت باید درباره آن سخن بگوید اما خطر سومی که لبنان با آن مواجه است، تخلیه میادین نفتی و گازی موجود در آب‌های آن توسط دشمن و سایر کشورهاست. ما زمان زیادی برای آغاز کار در میادین گازی و نفتی موجود در آب‌های لبنان نداریم.»
وی با اشاره به اینکه در منطقه مشرف بر دریای مدیترانه، فقط سوریه و لبنان حق ندارند برای استخراج منابع خود، حفاری کنند، افزود: «ما در برابر مسئله‌ای قرار داریم که اهمیت آن از مسئله آزاد‌سازی نوار مرزی اشغال شده کمتر نیست. در سال ۱۹۸۵، مسئله آزاد‌سازی این نوار مطرح شد. طی ۱۵ سال، مقاومت، جانفشانیهای زیادی کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۰ به آزاد‌سازی دست پیدا کردیم.»
مهم‌تر از آزاد‌سازی جنوب لبنان
دبیرکل حزب‌الله با تأکید بر اینکه اهمیت مسئله استخراج منابع نفتی لبنان از آزاد‌سازی نوار مرزی اهمیت بیشتری دارد، توضبح داد: «هر روز تأخیر، به منزله نابودی منبع و اموال ملت لبنان است. همه باید در این زمینه، از نظر ملی و اخلاقی، احساس مسئولیت کنند. این مسئله ویژگیهایی دارد که باید انگیزه‌ای باشد که باعث شود ملت لبنان، احساس مسئولیت بیشتری کنند.» نصرالله با بیان اینکه هدف مستقیم باید این باشد که اجازه ندهیم دشمن صهیونیستی بتواند از میدان کاریش، گاز و نفت استخراج کند، ادامه داد: «میدان کاریش، مشترک است و در منطقه مورد مناقشه قرار دارد. این در حالی است که دشمن، استخراج گاز را ازآن آغاز خواهد کرد، ولی لبنان اجازه نخواهد داشت در آن فعالیت کند. باید برای کمک به این مسئله ملی، هدف تعیین کرد. مهم نیست که کشتی کجا ایستاده است؛ زیرا کافی است که در نزدیکی میدان قرار داشته باشد تا بتواند استخراج کند. آنچه را هم استخراج کند، محل نزاع خواهد بود.»
نگرانی این روزهای رژیم صهیونیستی
رسانه‌های صهیونیستی گزارش داده‌اند که در سایه تنش میان بیروت و تل‌آویو و پس از ارسال یک کشتی صهیونیستی برای استخراج گاز از میدان «کاریش» و آغاز استخراج گاز از این میدان واقع در منطقه مورد منازعه میان بیروت و تل‌‌آویو از سوی رژیم صهیونیستی، ارتش این رژیم به شدت نگران رویارویی جدید با حزب‌الله لبنان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: