kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۱۹۶
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۲
معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از واریز سود سهام جاماندگان سهام عدالت در نیمه دوم تیرماه خبرداد.

محمود حسنلوگفت: سود سهام جاماندگان سهام عدالت (سهامداران سهام عدالت که تاکنون موفق به دریافت سود عملکرد سال‌های ۹۸ و ۹۹ خود نشده‌اند) در نیمه دوم تیرماه به حساب آنها واریز می‌‌شود. این افراد نگران سودهای خود نباشند این سودها محفوظ است.
وی ادامه داد: تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر همچنان به علت داشتن شماره شبای نامعتبر موفق به دریافت سود سهام خود نشده‌اند.
حسنلو از جاماندگان دریافت سود سهام عدالت که تاکنون به ثبت‌نام و احراز هویت خود در سامانه سجام اقدام نکرده‌اند، نیز خواست هرچه زودتر با مراجعه به سامانه سجام به ثبت‌نام و احراز هویت اقدام کنند تا در مرحله بعدی سود سهام به حساب آنها واریز شود.
همچنین محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در زمینه سهام عدالت متوفیان هم گفت: پیش‌بینی‌ها و هماهنگی‌ها نشان می‌دهد که بتوانیم سامانه انتقال سهام عدالت به وراث را تا شهریور ۱۴۰۱ کلید بزنیم.
پیش از این اعلام شده بود که وراث این افراد باید امور مربوط به انحصار ورثه را انجام دهند و پس از آن در انتظار راه‌اندازی سامانه الکترونیکی برای تقسیم سود سهام متوفی به وراث منتظر بمانند. پس از راه‌اندازی این سامانه سود سهام عدالت فرد متوفی، بر اساس انحصار ورثه، به حساب وراث واریز خواهد شد. سهام عدالت از تعدادی نماد بزرگ و ارزنده بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌های گذشته با افت مواجه شده است.
هشدار نسبت به کلاهبرداری سایبری
درهمین حال، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با انتشار اطلاعیه‌ای در مورد کلاهبرداری سایبری برای دریافت سود سهام عدالت به عموم مردم هشدار داد.
در این اطلاعیه آمده است: به تازگی مجرمان سایبری با ترفندی جدید و با ارسال پیامک و یا پیام در شبکه‌های اجتماعی با نام واریز سود سهام عدالت مترصد کلاهبرداری از مردم هستند.
پیام‌های جعلی که به تازگی منتشر شده است، از مخاطبان درخواست می‌کند که برای دریافت سود سهام خود از طریق لینک آلوده اقدام کند که سهامداران باید نسبت به این اقدام کلاهبردارانه آگاه باشند.
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟
سبد سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و نمادهای بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌‌های گذشته با نوسان در میزان ارزش همراه بوده است. این سهام در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روند نوسانی داشت.
ارزش این سهام در هفته اول فروردین‌ماه برخلاف رشد شاخص‌های عملکردی بازار سرمایه، با کاهش ارزش مواجه شد، اما در هفته دوم فروردین ماه و با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد قابل قبولی داشته است. البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین‌ماه با افت مواجه شد. ارزش این سهام در هفته چهارم فروردین ماه با رشد 4 درصدی که داشت افزایش قابل توجهی پیدا کرد.
سهام عدالت در تمام هفته‌های اردیبهشت‌ماه با افزایش ارزش رو‌به‌رو شد. ارزش سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت ماه با رشد 0.85 درصدی مواجه شده است. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ماه کاهش 0.42 درصدی یافت. ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت ماه رشد 0.68 درصدی را تجربه کرد. ارزش سهام عدالت در هفته پایانی اردیبهشت‌ماه با رشد 1.7 درصدی رو‌به‌رو شد.
ارزش برگه‌های سهام عدالت در هفته ابتدایی خردادماه با کاهش 1.29 درصدی رو‌به‌رو شد. این روند نزولی در هفته دوم خرداد نیز ادامه پیدا کرد و ارزش سهام عدالت در هفته گذشته با کاهش 2.13 درصدی مواجه شد. ارزش برگه‌های سهام عدالت در هفته سوم خردادماه باز هم با کاهش 1.55 درصدی رو‌به‌رو شد که این مسئله به دلیل افت در شاخص‌های عملکردی بورس رخ داده است. این مسئله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس با کاهش
1.4 درصدی و شاخص کل هم‌وزن بورس نیز کاهش 1.92 درصدی داشته‌اند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با 7 میلیون و 378 هزار تومان، 8 میلیون و 875 هزار تومان، 9 میلیون و 597 هزار تومان و 18 میلیون و 40 هزار تومان.برگه‌های سهام عدالت در قیمت‌های اسمی 409 هزار تومانی، 492 هزار تومانی، 532 هزار تومانی
و یک میلیون تومانی در هفته سوم اردیبهشت ماه به ترتیب با کاهش 116 هزار تومانی، 140 هزار تومانی،
151 هزار تومانی و 284 هزار تومانی نسبت به هفته دوم خردادماه مواجه شده‌اند.
ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد‌ سال 99 با افت 53 درصدی مواجه شده است. از مهم‌ترین دلایل ریزش قیمت سهام عدالت، ‌ضعف مدیریت در شرکت‌های سرمایه‌گذاری و عدم برگزاری مجامع این شرکت‌ها و نیز نبود بازارگردان حرفه‌ای برای این شرکت‌ها به شمار می‌رود.
بنابراین گزارش، ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته به ترتیب با کاهش قیمت 8 میلیون و 201 هزار تومانی، 9 میلیون و 865 هزار
تومانی، 10 میلیون و 667 هزار تومانی و 20 میلیون
و 51 هزار تومانی رو‌به‌رو شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: