kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۰۸۴
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۳
در مصاحبه با فارس
مدیر مسئول کیهان گفت: همه شواهد حاکی از آن است که چالش هسته‌ای فقط یک بهانه است و تنها راه پیش روی ایران برای گرفتن این بهانه از دست دشمن، استفاده از ماده 10 NPT و خروج از این معاهده است.

حسین شریعتمداری در گفت‌وگو با فارس در مورد قطعنامه احتمالی شورای حکام علیه ایران و در پاسخ به این سؤال که آیا این قطعنامه می‌تواند روند مذاکرات را تحت تاثیر قرار دهد، اظهار داشت: این قطعنامه روال قانونی و طبیعی ندارد؛ اساس قضیه این است که انتظارات و خواسته‌های طرف مقابل بر اساس اطلاعاتی است که رژیم صهیونیستی در اختیار آنها قرار می‌دهد و این مسئله را طرف غربی انکار نمی‌کند.
وی گفت: بعد از سومین سفر البرادعی مدیرکل وقت آژانس به ایران و با ارزیابی مواضع تروئیکای اروپایی یعنی انگلیس و فرانسه و آلمان به وضوح قابل درک بود که مسئله مورد مناقشه غرب با ما نگرانی آنها از گرایش برنامه هسته‌ای کشورمان به سوی تولید سلاح هسته‌ای نیست و آنها با این بهانه میدان دیگری را برای مقابله با ایران اسلامی گشوده بودند.
مدیر مسئول کیهان خاطرنشان کرد: به همین علت با استناد به ماده ۱۰ معاهده NPT پیشنهاد خروج از این پیمان را ارائه کردیم. با این توضیح که در ماده ۱۰ ان پی تی تصریح شده است «هر دولتی باید حق داشته باشد در اجرای حاکمیت ملی خود در صورتی که احساس کند موارد فوق‌العاده‌ای در رابطه با موضوعات این پیمان، منافع حیاتی کشورش را به مخاطره ‌انداخته است، از پیمان خارج شود.»
شریعتمداری گفت: این پیشنهاد با اعتراض شدید دولت وقت و جناب روحانی که مسئول مذاکرات هسته‌ای بود رو‌به‌رو شد. مقامات و رسانه‌های غربی نیز سر و صدای زیادی علیه آن به راه‌انداختند اما بعدها خروج از NPT به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح شد ولی متاسفانه خیلی زود کنار گذاشته
شد.
طرف مقابل ما در چالش هسته‌ای آژانس است یا اسرائیل؟!
وی به سفر هفته اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرزمین‌های اشغالی اشاره کرد و افزود: در این میان یک سؤال اساسی مطرح است و آن اینکه طرف مقابل ما در چالش هسته‌ای آژانس است یا اسرائیل؟!
مدیر مسئول کیهان گفت:‌ اسرائیل علاوه‌بر آن که یک رژیم جعلی است، عضو NPT (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) هم نیست. شریعتمداری تاکید کرد: با این حال، رژیم صهیونیستی دارای سلاح هسته‌ای است و این تسلیحات هسته‌ای را آمریکا و فرانسه و انگلیس برایش فراهم آورده‌اند و این در حالی است که مطابق ماده ۲ معاهده NPT هیچ یک از ۵ کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین حق ندارند هیچ کشور دیگری را به سلاح هسته‌ای مجهز کنند.
ژنرال دوگل: با خیال راحت می‌خوابم چون اسرائیل را
به سلاح هسته‌ای مجهز کرده‌ایم
وی در ادامه گفت: ژنرال دوگل رئیس‌جمهور اسبق فرانسه در خاطرات خود می‌نویسد «امشب با خیال راحت و با آرامش می‌خوابم چون اسرائیل را به سلاح هسته‌ای مجهز کرده‌ایم.»
مدیر مسئول کیهان افزود: تسلیحات هسته‌ای پاکستان و هند نیز به همین علت و مطابق NPT غیر قانونی است.
شریعتمداری گفت: آژانس در مقابل همه کشورهایی که رسماً و علناً مفاد NPT را نقض کرده‌اند، ساکت است و همه توان خود را روی ایران که می‌داند در پی تولید سلاح هسته‌ای نیست، متمرکز کرده است و هر بار به بهانه بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان در اختیار دشمنان تابلودار ایران قرار می‌دهد!
وی به اعتراف جرج فریدمن اشاره کرد و اظهار داشت: وی گفته بود مسئله ما (آمریکا) با ایران مسئله هسته‌ای نیست، مسئله این است که ایران توانسته است نه فقط بدون رابطه با آمریکا بلکه درحال درگیری پیوسته با آمریکا به بزرگ‌ترین قدرت علمی و نظامی منطقه تبدیل شود و در منطقه حریفی قدرتمند در مقابل ما باشد!
چالش هسته‌ای فقط یک بهانه است
مدیر مسئول روزنامه کیهان در خاتمه گفت: همه شواهد حاکی از آن است که چالش هسته‌ای فقط یک بهانه است و تنها راه پیش روی ما برای گرفتن این بهانه از دست دشمن، استفاده از ماده 10 NPT و خروج از این معاهده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: