kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۳۰۵۹
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳
احمد وحیدی وزیر کشور و عثمان الغانمی وزیر کشور عراق پس از نشست دوجانبه در وزارت کشور، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

عثمان الغانمی، وزیر کشور عراق و احمد وحیدی، وزیر کشور ایران یادداشت تفاهمی درخصوص ۵ پرونده مهم از جمله ساماندهی ورود زائران از طریق گذرگاه‌های مرزی زمینی، امضا کردند. وزیر کشور عراق که به تهران سفر کرده است با همتای ایرانی خود دیدار و یادداشت تفاهمی درخصوص تسهیل ورود مسافران از طریق گذرگاه‌های زمینی همانند گذرگاه‌های مرزی هوایی (از طریق فرودگاه‌ها) امضا کردند. بنا بر اعلام خبرگزاری عراقی دو طرف بر سر ورود روزانه ۲ هزار ایرانی از طریق گذرگاه‌های مرزی زمینی توافق کردند. وزرای کشور عراق و ایران همچنین بر سر اقدامات ویژه زیارت‌های میلیونی مانند زیارت اربعین توافق کردند. الغانمی در این دیدار تاکید کرد که این توافق از طریق نخست‌وزیر پیگیری می‌شود و به سرعت برای اجرای آن اقدام خواهد شد. دو طرف همچنین بر سر امنیت مرزها، نظارت بر گذرگاه‌های مرزی و جلوگیری از قاچاق و مبارزه با مواد مخدر توافق کردند.
مرزهای ایران و عراق، مرزهای اخوت و برادری
احمد وحیدی در دیدار با همتای عراقی خود‌، امنیت این کشور را برای ایران مهم و مورد توجه دانست و افزود: مرزهای دو کشور، مرزهای اخوت و برادری است و باید تلاش کنیم یک فضای مناسب و با امنیت، در مرزهای دو کشور داشته باشیم.
وی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف تجاری میان دو کشور، اظهار کرد: در بحث مبادلات مرزی، تردد زائران و توسعه بازارچه‌های مرزی می‌توانیم هماهنگی بیشتری داشته باشیم و زمینه را برای تسهیل تجارت در مرزهای دو طرف آماده کنیم.
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به امنیت مرزها برای جلوگیری از قاچاق سلاح، مواد مخدر و کالا اشاره کرد و ادامه داد: تبادلات تجاری و کالاها باید از مبادی رسمی صورت گیرد که به نفع اقتصاد هر دو کشور است.
وی در ادامه افزود: میان ایران و عراق پیوند ناگسستنی فرهنگی و دینی وجود دارد. مراسم اربعین حسینی(ع) از جلوه‌های بارز پیوند‌های دینی و فرهنگی دو ملت است و شوق مردم ایران برای زیارت عتبات عالیات تمام ناشدنی است.
وزیر کشور اضافه کرد: از طرف دیگر مردم عراق هم مشتاق سفر به شهرهای مقدس قم و مشهد هستند که همواره به دنبال تسهیل سفر آنها هستیم. وحیدی از همتای عراقی خود خواست با توجه به مطالبه میلیونی مردم ایران برای حضور در مراسم اربعین حسینی، لغو روادید زمینی صورت گیرد که این درخواست مورد موافقت طرف عراقی قرار گرفت. وزیر کشور بر لزوم فعال‌تر شدن مرز خسروی در استان کرمانشاه علاوه‌بر مرزهای مهران، چذابه و شلمچه اشاره کرد که در این خصوص هم طرف عراق تاکید کرد مقدمات لازم برای تردد زوار و تبادلات تجاری در مرز خسروی فراهم شده است.
موافقت وزیر کشور عراق با حذف روادید زمینی
برای اربعین
در ادامه این نشست عثمان الغانمی وزیر کشور عراق هم اظهار کرد: با موافقتی که از طرف نخست‌وزیر عراق صادر شده است، در شرایط عادی روزانه ۲ هزار زائر بدون ویزا می‌توانند از طریق گذرگاه‌های زمینی وارد عراق شوند.
وی افزود: از ابتدای هفته آینده با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق سازوکار لازم برای ورود این تعداد به عراق برنامه‌ریزی می‌شود و به شکل تدریجی شاهد افزایش آن خواهیم بود. وزیر کشور عراق با بیان اینکه سفرهای هوایی برای مسافران، بسیار هزینه دارد، گفت: مسافران ایرانی و عراقی مایل هستند که از طریق زمینی به زیارت عتبات مقدس مشرف شوند که دولت عراق از هیچ کوششی برای تحقق این مطالبه زایران، دریغ نخواهد کرد.
الغانمی اضافه کرد: موضوع زیارت عتبات عالیات عمق تاریخی و ریشه دار در روابط دو کشور است و این امر نشان از جایگاه والای اهل بیت نزد دو ملت ایران و عراق دارد.
وی یادآور شد: طی حدود سه سال گذشته، کرونا شرایط را برای ترددهای مرزی سخت کرده بود که با کاهش این مشکل، شاهد افزایش ترددها خواهیم بود.
وزیر کشور عراق خاطر نشان کرد: سفرهای زیارتی میان ملت‌های ایران و عراق طعم خاصی به گرمی روابط دو کشور بخشیده و برای همین در حال برنامه‌ریزی برای افزایش این سفرها هستیم.
بررسی راه‌های توسعه مناسبات تهران-بغداد
در دیدار امیرعبداللهیان و وزیر کشور عراق
همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی با اشاره به دیدارش با وزیر کشور عراق، تاکید کرد که در این دیدار راه‌های توسعه و تحکیم بیشتر مناسبات دو کشور بررسی شد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در این توئیت نوشت: با جناب عثمان الغانمی وزیر کشور جمهوری عراق دیدار داشتم. راه‌های توسعه و تحکیم بیشتر مناسبات دو کشور بررسی شد. بر لزوم همکاری برای حفظ ثبات و امنیت از جمله در مبارزه با تروریسم، مهار پدیده ریزگردها و رفع محدویت تردد زمینی اتباع دو کشور خصوصا در ایام اربعین گفت‌وگو شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: