kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۲۴۹۹
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
 پیشنهاد توهین‌آمیز اروپا به مردم لبنان
 
 
 
 
 سرویس خارجی-
روزنامه الاخبار چاپ لبنان نوشته اتحادیه اروپا- که به دلیل درگیر بودن با جنگ اوکراین اقتصادش حال و روز خوبی ندارد- طرح توهین‌آمیزی به لبنانی‌ها پیشنهاد داده که، اگر با صهیونیست‌ها سازش کنید، به شما نان و برق می‌دهیم! 
در حالی که کشورهای غربی به خاطر جنگ اوکراین درگیر یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی و اجتماعی خود هستند و در کشورهایی در تراز آلمان و انگلیس، مردم برای گرم شدن خانه‌هایشان به استفاده از هیزم رو آورده‌اند یا کمتر غذا می‌خورند، خبر رسیده، اروپایی‌ها از لبنانی‌ها خواسته‌اند با صهیونیست‌ها سازش کنند و در مقابل از اروپا کمک دریافت نمیاند.
رسانه‌های عربی می‌گویند خیرا «اسون کوپمنز» فرستاده اتحادیه اروپا طرحی را تحت عنوان «راه‌حل نهایی» به لبنان و مقاومت آن در راستای عادی‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ارائه کرده است به این شکل که اروپایی‌ها به لبنانی‌ها نان، دارو و برق و به مقاومت لبنان امتیازات گسترده‌ای در نظام جدید این کشور می‌دهد در عوض آنها کاری با صهیونیست‌ها نداشته باشند و روابط خود را با این رژیم کودک کش عادی کنند.
به گزارش تسنیم به نقل از الاخبار، دو هفته قبل از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان، اسون کوپمنز به عنوان مهمان به بیروت سفر کرده بود تا طرح موسوم به راه‌حل نهایی را به عنوان «تنها راه ثبات در خاورمیانه و تنها راه خروج لبنان از بحران کنونی» تبلیغ کند.
این دیپلمات هلندی که پس از دیدار با «بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به لبنان آمده بود، پس از چند روز رفت و آمد به وزارت‌خارجه لبنان و مقر رؤسای سه‌گانه یعنی ریاست پارلمان، ریاست جمهوری و نخست‌وزیری لبنان و حزب‌الله به عنوان سخنگوی 27 کشور اروپایی از لزوم احیای «فرآیند صلح» صحبت کرد.
بر اساس این گزارش، «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان موضع رسمی لبنان را براساس «حمایت لبنان از هرگونه اقدام اروپایی برای احیای روند صلح بر پایه ابتکار اجلاس بیروت» به طور خلاصه بیان کرد، اما تاکنون موضع علنی اعلام نشده است. با این حال، روزنامه الاخبار به نقل از منابع خود اعلام کرده که «اسون کوپمنز» به وضوح از تلاش اروپا برای برگزاری مذاکراتی بین رژیم اسرائیل و بسیاری از کشورهای عربی از جمله آن کشورهایی که بر مناقشه و نبرد تأکید دارند از جمله لبنان و مقاومت این کشور صحبت کرده است. الاخبار همچنین اعلام کرده این مقام اروپایی تحت حمایت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال دستیابی به یک راه‌‌حل نهایی ظرف چند سال آینده است. بحث نماینده اروپا با فروپاشی اقتصادی در لبنان و موانع استخراج نفت و گاز و اینکه «لبنانی‌ها بدون کمک خارجی هیچ راه‌حل عملی برای بحران ندارند» و اینکه این کمک بدون «راه‌حل نهایی» صورت نخواهد گرفت، آغاز می‌شود. الاخبار در ادامه نوشته: «کوپمنز از تضمین راهکار نهایی «دوکشور»، قدس به عنوان پایتخت دو کشور‌، «آزادی انجام مراسم مذهبی و حفظ همزیستی دینی» و همچنین «رسیدگی به بحران آوارگان مطابق با ترتیبات راه‌حل دائمی در فرآیند صلح» سخن گفته است. بر اساس گزارش الاخبار، این فرستاده اروپایی به میزبانان خود گفته: «بحران اقتصادی لبنان دلیلی برای شروع مذاکرات با دشمن تحت حمایت اروپا است. فرآیند صلح مشکل انرژی لبنان را یکبار برای همیشه حل خواهد کرد و به لبنانی‌ها اجازه تولید برق، استفاده از منابع نفتی و گازی را می‌دهد. لبنان ممکن است خیلی زود به ائتلافی منطقه‌ای که مصر، امارات، قبرس، یونان، اسرائیل و دیگر کشورها در آن حضور دارند، بپیوندد. این امر به جذب سرمایه‌گذاری‌ها و احیای اقتصاد کمک می‌کند.» در این گزارش آمده است: «وسوسه‌های مقام اروپایی به همین جا ختم نمی‌شود، فرستاده علاوه‌بر تلاش‌هایش برای تشویق دولت لبنان برای ورود به روند مذاکره با دشمن، تلاش کرد که ترتیبات امنیتی بین مقاومت لبنان و دشمن اسرائیلی در مرز با فلسطین ایجاد شود و سهم «متعادل» مقاومت در سیستم جدید لبنان حفظ شود که امتیازات گسترده‌ای را برای «شیعیان» در لبنان تضمین می‌کند.»
گفتنی است اروپا با حمایت از سیاست‌های بدهکار ‌سازی و جلوگیری از ساخت نیروگاه‌ها و مشارکت شرکت‌های فاسد اروپایی در بخش بانکی و سرپوش گذاشتن بر آنها در بحران لبنان سهیم بوده است. همچنین این اخبار نشان می‌دهد که تصمیم اخیر اروپا در قالب کمک اقتصادی به لبنان برای خروج از بحران و کاهش محاصره سیاسی-اقتصادی مربوط به تمام بی‌میلی اروپا برای اصلاح، باز‌سازی و پاسخگویی به فاسدها نیست، بلکه منحصراً به موضع سیاسی لبنان در قبال مناقشه با دشمن اشغالگر، سلاح‌های مقاومت و اکتشاف ثروت آن از دریا است.
کوپمنز در اوج بحران، چیزی جز باج خواهی علیه لبنانی‌ها ارائه نکرده است. این طرح ارائه شده تا لبنانی‌ها زیر بار گرسنگی، بیماری و محاصره، موقعیت سیاسی را اتخاذ کنند و در قالب یک سیاست و در ازای دریافت غذا، دارو و برق تسلیم رژیم غاصب اسرائیل شوند. این سیاست کاملا مشابه معادله «نفت در برابر غذا» است که عراق را به خاک و خون کشید و طی ده سال جان یک میلیون کودک عراقی را گرفت.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: