kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۲۴۸۹
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
مدیرعامل فولاد مبارکه در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌‌سازی در اقتصاد ایران:
مدیرعامل فولاد مبارکه در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌‌سازی در اقتصاد ایران، فولاد مبارکه را الگوی موفق خصوصی‌‌سازی در کشور معرفی کرد.
 
 
 
اصفهان- خبرنگار كيهان:
 
نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌‌سازی در اقتصاد ایران  با حضور سران 3 قوه، رؤسای اتاق‌ها و وزرای مرتبط، نمایندگان مجلس و مهمانانی از کشورهای خارجی در مرکز همایش‌های سالن اجلاس سران برگزار شد و شرکت فولاد مبارکه نیز با حضور در آن و برپایی غرفه‌ای در نمایشگاه جانبی این رویداد، به معرفی توانمندی‌ها و دستاوردهای اقتصادی خود پرداخت.
هدف از برگزاری این همایش، شناسایی چالش‌های واگذاری‌ها برای تهیه سند جامع خصوصی‌‌سازی است که می‌تواند به بهبود کیفیت دارایی‌های تجاری دولت منجر شود. در این همایش بین‌المللی، عملکرد خصوصی‌‌سازی طی ۲۰ سال گذشته با حضور مجریان و دست‌اندرکاران خصوصی‌‌سازی در سطح وزرای مربوطه و شرکت‌های مادر تخصصی در حوزه‌های مختلف قوانین و روندهای اثرگذار بر واگذاری‌های دولت مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
در کنار این همایش، ۱۵ نشست تخصصی برگزار شد که محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در نشست علمی «فرصت‌ها و چالش‌های بنگاه‌های دولتی» اظهار کرد: امروز با شرکت‌هایی روبه‌رو هستیم که تا حدی خصوصی شده‌اند و بهتر است ویژگی‌های این شرکت‌ها را بررسی کنیم و توصیه‌هایی برای این ساختار داشته باشیم.
وی با بیان اینکه شرکت‌های خصولتی با چالش‌های زیادی ازجمله اسمی بودن مدیریت غیردولتی و وجود مدیریت دولتی روبه‌رو هستند، افزود: در این شرایط با نظام ناکارآمد نظارتی مواجهیم، به‌گونه‌ای که برخی از ساختارهای نظارتی دولتی که قبلا وجود داشته دیگر نیست، اما ساختارهای نظارتی جایگزین در برخی از قسمت‌ها دیده می‌شود.
مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه بخش خصوصی نیز باید متعهد به توسعه سرمایه‌گذاری و حفظ و توسعه اشتغال باشد، گفت: ما اگر بخواهیم موفق باشیم، باید الگوهای موفق خصوصی‌‌سازی را ارزیابی و دلایل موفقیت آنها را احصا کنیم و مورد استفاده قرار دهیم. از سوی دیگر الگوهای ناموفق را ارزیابی کنیم تا از تکرار آن خودداری شود. این در حالی است که ما شاهد تکرار اشتباهات خصوصی‌‌سازی در کشور هستیم.
وی افزود: این امر در دولت‌های مختلف از دولت هشتم تاکنون وجود داشته و همواره این اشتباهات تکرار شده است؛ برای مثال واگذاری برای رد دیون امری اشتباه است که تکرار می‌شود.
طیب‌نیا با بیان اینکه الگوهای موفق درخصوصی‌‌سازی کشور ازجمله گروه مپنا و فولاد مبارکه هستند، ادامه داد: یکی از دلایل موفقیت این دو صنعت الگوبرداری از الگوهای موفق جهانی بوده است که یا از ابتدا و یا در حین واگذاری مورد توجه قرار گرفته است، ضمن اینکه ظرفیت‌ها و محدودیت‌های بومی را در این برنامه لحاظ کرده‌اند.
وی با بیان اینکه شرکت‌های موفق خصوصی‌‌سازی دارای تیم‌های مدیریتی قوی و بدون حاشیه از نظر تغییرات سیاسی دولت‌ها بوده‌اند، اضافه کرد: باید توجه داشت با وجود اینکه مدیران عامل این شرکت‌ها تغییر کرده‌اند، بدنه اجرایی پایدار بوده است و این بیانگر وجود نظام مدیریتی پایدار است.
مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: شرکت‌های موفق در عرصه واگذاری همواره یکپارچگی را در ساختارهایشان حتی در توسعه نیز حفظ کرده‌اند و این امر منجر به حفظ بهره‌وری و سودآوری در شرکت شده است که اقبال خوبی نسبت به سهام این شرکت‌ها وجود دارد.
وی گفت: نگاه توسعه‌ای در بنگاه‌های اقتصادی موفق در زمینه خصوصی‌‌سازی همواره وجود داشته است. این نگاه فراملی بوده و حتی در اوج تحریم‌ها، پروژه‌هایی فراتر از مرزها داشته‌اند که این امر به‌واسطه ساختارهای مستحکم و مدیریت دانش موجود در این شرکت‌ها بوده است.
طیب‌نیا گفت: شرکت‌های موفق درخصوصی‌‌سازی، بومی‌‌سازی بیش از ۹۰ درصد را در تحریم‌ها داشته‌اند و باید از این الگوهای بومی موفق برای ادامه خصوصی‌‌سازی استفاده شود. همچنین کنسرسیوم‌های تخصصی باید برای خصوصی‌‌سازی ایجاد شود و متخصصان این امر را مدیریت کنند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: