kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۲۲۶۰
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۴
نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای
 
 
 
سرویس سیاسی-
روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «ترور با هدف تخریب مذاکرات احیای برجام» نوشت: «در حالي كه مذاكرات وين از اسفند ماه 1400 عملا متوقف شده و رايزني‌ها ميان ايران و آمریکا با واسطه‌گري مستقيم و رسمي انريكه مورا و تلاش‌هاي غيررسمي قطر و دوحه در جريان است، اسراييل باز براي برهم زدن پازل دست به كار شده تا بلكه بتواند بر فاصله ميان تهران و واشنگتن بيفزايد. در اين پازل ترور عضو سپاه قدس درست در روزهايي كه برخي منابع مي‌گويند ايران و آمریکا به راه‌حلي براي خروج از بن‌بست در اين پرونده دست يافته‌اند مي‌تواند به ترمزي براي تهران تبديل شود.» 
روزنامه شرق نیز با همین دست فرمان در یک مصاحبه به موضوع شهادت یکی از مدافعان حرم در تهران پرداخت و آورد: «بعد از این تلاش‌های میانجیگرانه دیپلماتیک شاهد مواضع مثبتی برای ازسرگیری مذاکرات وین از سوی تهران بودیم تا جایی که برخی محافل خبری مطرح کردند که از نیمه خرداد مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود. به همین دلیل اسرائیل یا هر بازیگر دیگری که پشت این ترور نیروی قدس سپاه قرار گرفته است سعی کرده با انجام این ترور، تهران و به‌خصوص کسانی را که از ابتدا با مذاکرات وین و احیای برجام سر ناسازگاری و مخالفت داشته‌اند، به سمت یک فضای رادیکال برای به‌شکست‌کشاندن مذاکرات وین سوق دهند.»
در ادامه این مصاحبه آمده: «در چنین شرایطی کشورهای اروپایی و همچنین دولت بایدن که نیم‌نگاهی جدی به احیای برجام دارند، مجبور خواهند شد در کنار اسرائیل[!!]، سنای آمریکا و همچنین کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس برای تقابل با احیای برجام قرار بگیرند. از طرف دیگر چون تهران با ازسرگیری مذاکرات موافقت کرده بود این احتمال وجود داشت که این دور از مذاکرات به حل‌وفصل اختلافات و کنارگذاشتن خطوط قرمز برای احیای برجام بینجامد؛ بنابراین اسرائیل یا هرکسی که پشت این ترور قرار داشته است، با این احساس نگرانی سعی کرده پیش از آغاز مذاکرات با ترور عملا مذاکرات را با وقفه یا بن‌بست دیگری مواجه کند.»
نگاه ساده‌لوحانه طیف اصلاح‌طلب گاه به آن حد از ساده‌لوحی می‌رسد که به یک نوشته فکاهی نزدیک می‌شود. در سطرهای بالا خواندید که شرق مدعی شده با این ترور بایدن مجبور خواهد شد در کنار رژیم صهیونیستی و سنای آمریکا و کشورهای مرتجع قرار گیرد. گویی اکنون بایدن و کشورهای اروپایی در کنار ایران قرار دارند و این ترور برای جدا کردن آنها از ایران انجام شده است!
موضوع دیگر اما سوءاستفاده بزک‌کنندگان برجام از ترور یکی از سربازان این مرز و بوم است که حتی از خون ریخته شده این جوان میهن برای بزک کردن برجامی سوءاستفاده می‌کنند که یک بار تلخی آن را ملت ایران برای چندین سال چشیده است.
دستاوردهای مهم سفر رئیسی به عمان 
روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: «سفر آقای دکتر ابراهیم رئیسی در شرایط ویژه‌ای انجام شد و دیدار مهم رئیس‌جمهور اسلامی ایران با پادشاه عمان، هیثم بن طارق دستاوردهای مهمی به همراه داشت.»
در ادامه این مطلب آمده است: «نخست مسئله روابط دوجانبه و روابط ایران با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس است. عمان می‌تواند حلقه اتصال بین ایران و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس ایفای نقش کند کمااینکه در گذشته هم تلاش‌هایی به عمل آورد. در حوزه امنیتی و نظامی با توجه به جایگاه ژئوپلیتیکی عمان در خلیج‌فارس و دریای عمان طبیعتاً همکاری و همگرایی ایران، عمان می‌تواند به بومی ‌سازی امنیت خلیج‌فارس کمک کند و درواقع مانع حضور نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای شود.»
آرمان ملی نوشت: «موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت مسئله تبادل تجاری و اقتصادی بین دو کشور است. با توجه به اینکه بازارهای عمان کشش و ظرفیت بالایی برای پذیرش کالاهای ایرانی دارد لذا براساس توافقنامه‌های تجاری که در جریان سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران به عمان به امضا رسید، قرار است حجم تبادل اقتصادی ایران در سال‌های آینده به رقم 5 میلیارد دلار بالغ شود و این ظرفیت بین دو کشور هم وجود دارد. همچنین در مسئله همگرایی منطقه‌ای طبیعتاً هرچه مناسبات ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس محکم‌تر باشد این مسئله به کاهش نفوذ رژیم صهیونیستی در جنوب خلیج‌فارس منجر می‌شود... در حوزه‌های دیگر از جمله مسئله دارایی‌های بلوکه شده ایران که رقم نسبتاً بالایی هم است، عمان این آمادگی را دارد که بین ایران و آمریکا میانجیگری کند تا دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شود. به نظر می‌رسد که کشور عمان با صداقت کامل و حسن نیت در تلاش است که پول‌های بلوکه شده ایران دربانک‌های عمان را پس از موافقت طرف‌های دیگر آزاد و به ایران منتقل کند و این یک حرکت خوبی است که پیامدهای خوبی بر روی اقتصاد ایران مخصوصاً در این شرایط باقی خواهد گذاشت. لذا این سفر، سفری کاملاً استراتژیک و دارای ابعاد متعددی است و می‌تواند در حل مشکلات منطقه مؤثر باشد.»
تروریسم اصلاح‌طلبان علیه سیاست ­خارجی کشور 
روزنامه شرق در سرمقاله شماره دیروز خود نوشت: «اگر بپذیریم بخش درخور‌توجهی از معضلات اجتماعی در گرو توسعه اقتصادی-‌اجتماعی است، می‌توان نتیجه گرفت که در کنار اصلاح شیوه‌های حکمرانی، احترام و اعتماد به انتخاب مردم، افزایش سطح و کیفیت مشارکت سیاسی، پذیرش تنوع فرهنگی و احترام به حریم خصوصی و کارآمد‌کردن مدیریت داخلی، توسعه کشور از مسیر جذب سرمایه‌های خارجی و به‌کارگیری فناوری‌های نوین امکان‌پذیر است.»
این متن در ادامه آورده: «این مهم در گرو بهبود روابط با جهان و پرهیز از رویکردهای تنش‌زا در سیاست خارجی است. در شرایطی که کشوری ۳۰۰ هزار نفری مانند قطر، ذخایر عظیم منطقه مشترک گازی را استخراج کرده و با بهره‌جستن از تکنولوژی‌های نوین در حال تبدیل‌شدن به یکی از تأمین‌کنندگان گاز جهان است و کشورهای اروپایی در پرتو جنگ اوکراین خود را نیازمند گاز قطر و نفت عربستان احساس می‌کنند، تبدیل‌شدن به قطب اقتصاد انرژی جهان به دلیل ذخایر عظیم نفت و گاز یا تأمین اهداف پیش‌بینی‌شده در سند چشم‌انداز، شعاری بیش نیست. بپذیریم که سیاست خارجی کلید غلبه بر بسیاری از بحران‌هاست.»
سال‌های زیادی است که تروریسم اصلاح‌طلبان علیه سیاست خارجی کشورمان فعال است و آنها هم‌راستا با تبلیغات دشمنان به ترور سیاست خارجی کشورمان مشغول هستند. یکی از بارزترین نمودهای این موضوع پس از برجام رخ داد.
ایران به تمام تعهداتش ذیل برجام حتی زودتر از موعد مقرر عمل کرده بود و تا سال‌ها پس از آن نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود بر انجام کامل تعهدات توسط ایران صحه می‌گذاشت و در آن سو اما غربی‌ها به تعهداتشان عمل نکرده بودند در چنین حالی طیف اصلاح‌طلب دست به کار شده و کشورمان را مسبب عدم به نتیجه رسیدن برجام معرفی می‌کردند. این ماجرا هنوز هم ادامه دارد بی‌آنکه این طیف بگوید که از همان آغازین سال‌های انقلاب اسلامی کشورمان از سوی غرب مورد تحریم قرار گرفته تا الان که این تحریم‌ها به نهایت خود رسیده و آن هم در حالی که طبق برجام قرار بود در ازای انجام تعهدات توسط ایران آنها نیز تحریم‌ها را بردارند چرا این کار را نکردند؟ و آیا عمل کردن ایران به تعهداتش و عمل نکردن غرب به تعهداتش باز هم تقصیر ایران است؟! 
نام:
ایمیل:
* نظر: