kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۲۱۱۴
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
خطیب‌زاده:
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می‌کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.

سعید خطیب‌زاده در سفر به تایباد و در حاشیه بازدید از مرز دوغارون در گفت و گو با ایرنا افزود: در خصوص تامین حقابه ایران از رودخانه مرزی هیرمند از سوی افغانستان در سیستان‌ و بلوچستان، کمیسرهای عالی آب دو کشور مراوداتی با هم داشته‌اند.
وی تاکید کرد: تامین حقابه ایران که باید محقق می‌شده تا به امروز محقق نشده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: زیرساخت‌های خوبی در مرز دوغارون وجود دارند که روند ترانزیت‌، صادرات و واردات را تسهیل کرده و امید است در آن سوی مرز و در افغانستان هم چنین امکاناتی فراهم شود.
خطیب زاده بیان داشت: تجهیزات و امکانات مناسبی در حوزه ارایه خدمات به رانندگان ایرانی و افغانستانی در مرز دوغارون
پیش بینی شده که باز هم جای ارتقا دارد.
وی ادامه داد: هدف از بازدید از معبر بین‌المللی دوغارون آشنایی میدانی با این کانون اقتصادی است و بخش های مختلف مرز دوغارون نشان‌دهنده حسن همسایگی جمهوری اسلامی ایران با افغانستان است. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: مرز دوغارون یکی از مهم‌ترین مرزهای زمینی کشور است که نقش بسزایی در توسعه روابط ایران و افغانستان دارد و روابط دیرینه ۲ کشور ایران و افغانستان نشان دهنده تعاملات بالای این
۲ کشور است.
خطیب زاده در راس هیاتی از گذرگاه بین‌المللی دوغارون در مرز ایران و افغانستان بازدید کرد.
وی در سفر به این گذرگاه مرزی از محل زمین ساخت اردوگاه اتباع خارجی، پارکینگ شهید فخری‌زاده، نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان، پاسگاه مرزی دوغارون، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و نمایندگی اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی در تایباد بازدید کرد.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی، فرماندار تایباد و فرمانده هنگ مرزی تایباد خطیب زاده را در این بازدید همراهی کردند.
گمرک دوغارون با قدمتی ۱۰۰ ساله یکی از پنج گمرک برتر اقتصادی کشور به شمار می‌رود که سالانه افزون بر ۲ میلیارد دلار انواع کالا از طریق این گمرک به افغانستان صادر می‌شود.
مرز دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد و شهرستان ۱۴۰ هزار نفری تایباد نیز در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نام:
ایمیل:
* نظر: