kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۲۰۳۰
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹
دستور رئیس‌ سازمان بازرسی کل کشور برای ورود به بنگاه‌داری بانک‌ها

80  درصد تسهیلات بانک‌های خصوصی را ۲۰ ابربدهکار اخذ کرده‌اند

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر لزوم ورود معاونت اقتصادی سازمان بازرسی به معوقات بانکی بانک‌های خصوصی گفت:  ۸۰ درصد تسهیلات را ۲۰ نفر ابربدهکار بانکی، اخذ کرده‌اند.
 
 
 
 
به گزارش خبرگزاری میزان، در جلسه‌ای که با حضور رئیس‌سازمان بازرسی، قائم‌مقام و معاون اقتصادی و بازرسان این معاونت برگزار شد، رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور بر لزوم ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها تاکید کرد و خطاب به بازرسان گفت: شما علاوه‌بر اینکه حوزه وسیع و تاثیرگذاری را در جامعه برعهده‌دارید از اختیارات کامل برای نظارت و بازرسی برخوردارید و نمی‌توانید بگویید اختیار نداشته ام بر این اساس ضرورت دارد که به موضوعات کلان بانک‌ها ورود داشته باشد.
ذبیح اله خداییان با اعلام اینکه مشکلات بانک‌ها کم نیست این نکته را هم مورد اشاره قرار داد که کشف فسادهای بانکی به دلیل سروکار داشتن با پول سخت و دشوار نیست. خداییان با اشاره به تعدد بانک‌ها بیان داشت: با توجه به این موضوع برای کشف انحرافات حوزه بانک و بانکداری باید به سراغ مسائل اصلی رفت نه اینکه با مسائل جزئی خودمان را سرگرم کنیم.
وی از معاونت اقتصادی سازمان بازرسی خواست به جای پرداختن به ۳۰ موضوع جزئی، چند مسئله مهم و اساسی بانک‌ها را مشخص کند و در سال جاری فقط بر روی این مسائل کلان متمرکز باشد.
رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور یکی از مشکلات نظام بانکی را بنگاه‌داری عنوان کرد و از بازرسان خواست بر این موضوع تمرکز کرده و موضوع بنگاه‌داری بانک‌ها که آنها را از هدف اصلی خود باز می‌دارد بررسی و با هرگونه سوءجریان در این خصوص برخورد شود.
خداییان یکی دیگر از موضوعاتی را که مورد تاکید قرار داد این بود که بررسی شود آیا بانک مرکزی به وظایف خود در راستای اجرای قانون ششم توسعه عمل کرده و این را هم متذکر شد که نیازی نیست پرداخت وام‌های قرض الحسنه ۱۵ میلیونی بررسی شود به جای این موضوعات، وضعیت پرداخت تسهیلات به ابربدهکاران بانکی را بررسی کنید و ببینید که آیا سوء جریاناتی بوده است یا خیر؟
وی با تاکید بر اینکه برخی از اقدامات بانک‌ها باعث وارد شدن خدشه به اقتصاد کشور شده، گفت: چه دلیلی دارد که بانک‌ها در خرید زمین، ساخت و ساز برج و... فعالیت داشته باشند؟
رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور متذکر شد: اگر به صورت ریشه‌ای با برخی از انحرافات برخورد و مقصرین شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شوند، دیگران از ارتکاب آن اعمال مغایر قانون خودداری خواهند کرد.
خداییان همچنین بر لزوم شناسایی افراد توانمند و با تجربه حوزه بانکی که بازنشست شده‌اند برای قرار گرفتن در کنار بازرسان اقتصادی تاکید کرد و این را هم گفت که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های افراد مسلط بانک و بانکداری سوءجریانات را کشف کرد.
 قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور نیز در جریان این نشست از بازرسان معاونت اقتصادی خواست که در سال جاری به موضوع عدم حمایت بانک‌ها از واحدهای تولیدی نیز ورود کنند و تاکید کرد اکثر واحدهای تولیدی نسبت به سیستم بانکی نگرانی‌هایی دارند که اقدامات برخی از بانک‌ها در نحوه بازپس‌گیری تسهیلات منجر به تعطیلی واحدها می‌شود.
احمد رحمانیان لزوم ورود معاونت اقتصادی سازمان بازرسی به معوقات بانکی بانک‌های خصوصی را نیز مورد تاکید قرار داد و این را هم گفت که 
۸۰ درصد تسهیلات را ۲۰ نفر ابربدهکار بانکی، اخذ کرده‌اند از این رو ضرورت دارد به این مسئله ورود کنید که مشخص شود آیا پرداخت تسهیلات و اخذ وثیقه از این افراد به درستی انجام شده یا خیر.
ورود به بدهی‌های مالیاتی بانک‌ها، پیگیری نظارت الکترونیکی، تدوین برنامه‌ای سراسری برای ورود به مسائل کلان بانکی از دیگر موضوعاتی بود که قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور بر ضرورت توجه به آنها تاکید کرد.