kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۹۹۲
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳
همزمان با ثبت بالاترین تورم 40 سال گذشته
بورس آمریکا با سقوط اخیر خود طولانی‌ترین روند نزولی را از سال 1932 ثبت کرد تا سرمایه‌گذاران نیز در معرض طولانی‌ترین روند زیان خود از آن سال قرار بگیرند.
 
 
 
 
به گزارش راشاتودی، بازار بورس ایالات متحده دوباره روز جمعه سقوط کرد و شاخص سهام وال استریت را در بحبوحه ترس از تورم و رکود به وضعیت نزولی سوق داد. این وضعیت، سرمایه‌گذاران را در معرض طولانی‌ترین روند زیان خود از زمان رکود بزرگ در سال 1932 قرار داده است. شاخص اس‌اندپی 500 طی این روز به میزان دو و سه دهم درصد کاهش یافت و آن را به 21 درصد پایین‌تر از رکورد خود در ماه ژانویه رساند و اساساً به روند صعودی بازار که از مارس 2020 آغاز شده بود پایان داد.
این شاخص دقیق‌ترین معیار برای سنجش عملکرد بازار سهام ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود چرا که نسبت به شاخص میانگین 
30 شرکت صنعتی داوجونز که کاملاً از اوراق بهادار «بلوچیپ» تشکیل شده است، شرکت‌های بیشتری را شامل می‌شود. شاخص داوجونز تا 617 واحد کاهش یافت که دو درصد در روز و 16 درصد نسبت به سال گذشته کاهش نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های بازار داو جونز، شاخص بلوچیپ در آستانه کاهش بیش از چهار درصدی هفتگی قرار گرفت که هشتمین افت هفتگی متوالی و طولانی‌ترین روند نزولی را از سال 1932 ثبت کرد. در طول آن سال، پایین‌ترین نقطه رکود بزرگ برای داو جونز رقم خورد.
شاخص نزدک کامپوزیت نیز حتی سقوط بیشتری نسبت به اس‌اند‌پی را تجربه کرد که بر اساس داده‌ها، تاکنون30 درصد کاهش داشته و 
32 درصد از سطح اوج خود کمتر بوده است. نزدک 352 واحد یا سه و یک دهم درصد در یک روز سقوط کرد.
پیش از این، «لوید بلنکفین»؛ مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس در اوایل هفته جاری میلادی هشدار داده بود که اقتصاد ایالات متحده در معرض «خطر بسیار بسیار بالایی» برای سقوط به سمت رکود قرار دارد. این در حالی است که نرخ تورم به بالاترین رقم خود در 40 سال اخیر رسیده است و بانک مرکزی این کشور برای کمک به بازگرداندن ثبات به قیمت‌ها، نرخ‌های بهره را بالاتر برده است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: