kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۸۸۸
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۷
دبیر شورای عالی مناطق آزاد از بازگشت ۸۳هزار میلیارد تومان زمین در مناطق آزاد به دولت خبر داد.

 


به گزارش تسنیم، سعید محمد اظهار کرد: براساس آمارها صادرات از مناطق آزاد به خارج از مرزهای کشور یک میلیارد و 96 میلیون دلار و از مناطق ویژه اقتصادی 15 میلیارد و 600 میلیون دلار انجام‌شده که در سال 1400 مجموعاً به 15 میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است که البته این آمارها شامل ترانزیت‌های انجام‌شده نمی‌شود و تماماً مربوط به تولیدات مناطق است.
وی افزود: با وجود تمام اخبار کذب مبنی بر سکوی وارداتی بودن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال 1400 شاهد یک میلیارد و 106 میلیون دلار در مناطق آزاد و سه میلیارد و 590 میلیون دلار در مناطق ویژه اقتصادی بودیم که مجموع آن به چهار میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است.
این مسئول تاکید کرد: تراز تجاری در مناطق ویژه اقتصادی در سال 1400 به 11 میلیارد دلار رسید البته در مناطق آزاد این تراز منفی است، اما فاصله 10 میلیون دلاری دارد؛ این رقم در سال 95 حدود 900 میلیون دلار منفی بود؛ ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال 1401 تراز تجاری مثبت خواهد شد.
وی در ادامه گفت: از شهریورماه سال گذشته تاکنون 10 میلیون و 800 هزار متر زمین به ارزش 83 هزار میلیارد تومان که نزدیک به رقم بودجه عمرانی کشور است با روش‌های حقوقی و قضایی به نفع مناطق آزاد برگشته است و در سال جاری بیش از این میزان بازخواهد گشت. وی ارزش تولیدات واحدهای مستقر در مناطق آزاد در سال 1400 را 592 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که
47 هزار میلیارد تومان آن در مناطق آزاد و 545 هزار میلیارد تومان
آن در مناطق ویژه اقتصادی بود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره زیرساخت‌های منطقه آزاد کیش برای مسابقات جام جهانی هم اظهار کرد: 2 فروند کشتی کروز تامین شده و تا برگزاری مسابقات سه فروند کشتی دیگر تامین می‌شود و ظرفیت این کشتی بین 150 تا 350 مسافر است.
محمد با بیان اینکه زیرساخت‌های هتل‌های کیش در حال افزایش است و دو هتل 5 ستاره به زودی افتتاح می‌شود، ادامه داد: قرار بر این است که 400 پرواز در هفته در ایام جام جهانی از کشورمان به قطر برقرار شود.طبق مذاکرات انجام شده قرار بر این است که فضاهای اسکان ایران هم در‌ هایا کارت قطر تعریف شود و در این صورت یک بُرد خوبی برای کشورمان ایجاد می‌شود و قرار شده برای افراد که تمایلی ندارند مهر ورود ایران به پاسپورتشان نخورد. وی همچنین درباره احداث مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه نیز گفت: تفاهم‌نامه‌هایی در این زمینه با قطر، ارمنستان و عمان نهایی شده که به زودی به امضا خواهد رسید و همچنین از سوی روسیه، سوریه و اقلیم کردستان برای راه‌اندازی مناطق آزاد مشترک علاقه‌مندی‌هایی وجود دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: