kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۷۲۰
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹

 

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره وضعیت واکسیناسیون حجاج علیه کرونا و مننژیت توضیح داد.
طاهر درودی در گفت‌وگو با ایسنا درباره شرایط عربستان برای واکسیناسیون علیه کرونا و تعیین تکلیف حجاجی که واکسن‌هایی را که در سبد واکسن‌های مورد تایید عربستان نیستند، تزریق کرده‌اند، گفت: عربستان سبد واکسنی را به عنوان واکسن‌های کرونای مورد تایید اعلام کرده است و برخی از این واکسن‌ها مانند سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک در سبد واکسیناسیون کشور ما هم قرار دارند. کسانی که این سه واکسن را در کشور ما تزریق کردند و حداقل دو دز را تزریق کرده باشند، طبق دستورالعمل سعودی‌ها مشکلی برای اعزام ندارند.
درودی افزود: در عین حال کسانی‌که واکسن کرونا به جز این واکسن‌ها را تزریق کرده‌اند، با توجه به مذاکراتی که با وزارت بهداشت انجام شد، معاون بهداشت وزارت بهداشت، به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی دستورالعملی را ابلاغ کردند که همه افرادی که متقاضی سفرهای بین‌المللی هستند و واکسن‌های مورد قبول کشور مقصد، خارج از سبد واکسیناسیون کشور ما بوده است، مجاز هستند که دز چهارم و پنجم واکسن سینوفارم را تزریق کنند تا هم به طور قانونی مشکلی نداشته باشند و در عین حال کارت واکسن بین‌المللی را هم دریافت کنند. بنابراین توصیه‌مان به زائرانی که واکسنی به جز این سه واکسن که مورد تایید عربستان هم بوده است،‌ تزریق کرده‌اند، این است که در این هفته تزریق اول واکسن سینوفارم را انجام دهند. باتوجه به فاصله حدود چهار هفته‌ای که باید با تزریق دز دوم داشته باشند، قبل از اعزام به حج زمان دز دوم‌شان بوده و دز دوم را هم تزریق کرده و بدون مشکل اعزام می‌شوند.
وی بیان داشت: در عین حال افرادی هم که تاکنون یک دز واکسن آسترازنکا را تزریق کرده‌اند، باتوجه به اینکه در حال حاضر این واکسن در سبد واکسیناسیون کشور موجود است، به راحتی می‌توانند دز دوم را هم تزریق کنند و مشکلی برای اعزام نخواهند داشت.
توزیع واکسن مننژیت برای حجاج تا پایان هفته آینده
معاون مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره واردات واکسن مننژیت برای واکسیناسیون حجاج نیز گفت: سفارش‌گذاری واکسن مننژیت هم به تعداد حجاج انجام شد و کارهای اداری و هماهنگی‌های خرید آن انجام شده و در حال بارگیری و انتقال به کشور است. ان‌شاءالله فکر می‌کنیم که تا پایان هفته آینده واکسن مننژیت هم در استان‌ها باتوجه به ترکیب و توزیع زائران در استان‌ها توزیع شود و قابلیت تزریق داشته باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: