kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۷۱۳
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
وعده معاون وزیر صمت:
معاون وزیر صمت با اشاره به آغاز به‌کار سامانه یکپارچه فروش خودرو از روز گذشته وعده داد هرسه ماه یک‌بار تا 300هزار خودرو در این سامانه عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، منوچهر منطقی در نشستی خبری به جزئیات نحوه خرید خودرو از سامانه یکپارچه خودرو پرداخت و تصریح کرد: در مدل جدید در یک دوره سه ماهه به‌عنوان نمونه شش بار قرعه‌کشی خودرو انجام و 200 تا 300 هزار خودرو فروخته می‌شود به‌نحوی که هر فرد یک خودرو ثبت‌نام می‌کند، بنابراین تعداد زیادی از افراد می‌توانند ثبت‌نام کنند.
وی افزود: در شرکت‌های خصوصی انتقاداتی مطرح است که چرا آنها هم باید در این سامانه خودرو بفروشند، باید بگویم قبلاً برخی تولیدکنندگان با تأمین قطعات یک‌هزار خودرو، سه هزار نفر را ثبت‌نام می‌کردند که مشکل‌زا شده بود و در این سامانه دیگر این مشکل را نداریم.
معاون وزیر صمت با اعلام اینکه در این روش فروش احتمال تعهدات خودروسازان در تحویل به‌موقع محصولات بسیار بالاست، گفت: در برخی از موارد تولیدکنندگان انبوه نیز عرضه قطره‌چکانی داشتند که از این به بعد باید تمام ظرفیت را بفروشند، به‌عنوان نمونه اگر خودروساز می‌گوید 200 هزار خودرو می‌خواهد بفروشد راستی‌ آزمایی انجام می‌شود و رقم قطعی را مثلاً 100هزار خودرو برای قرعه‌کشی می‌گذاریم و در ادامه مسیر نیز دوباره بررسی می‌کنیم و 100 هزار خودروی دیگر را برای فروش می‌گذاریم، به این ترتیب برای تحویل خودرو دیگر مشکلی نخواهد بود و تحویل به‌موقع انجام می‌شود.
منطقی افزود: وزارت صمت صرفاً اطلاعات را جمع‌آوری و صحت‌سنجی می‌کند و مابقی کارها توسط خود خودروساز انجام می‌شود. وزارت صمت فقط نظارت می‌کند و می‌توانیم کاربران واقعی را به‌صورت هدفمند شناسایی کنیم و 50 درصد ظرفیت فروش را به جوان‌ترها تخصیص دهیم.
واردات خودرو برای همه دهک‌ها
معاون صنایع حمل ‌و نقل وزیر صمت در مورد راهکار مقابله دلال بازی‌ها گفت: با کمک مجلس به‌دنبال این هستیم که اگر شخصی خودرو را 160 میلیون تومان خرید و 300 میلیون تومان فروخت باید مالیاتش را بپردازد.
منطقی درخصوص واردات خودرو هم گفت: در حال حاضر شایعات زیادی وجود دارد اما تا زمان ابلاغ مصوبه، باید منتظر ماند. پیش از این در واردات خودرو فقط دهک‌های پردرآمد جامعه مدنظر بودند و حتی در یک دوره‌ شاهد بودیم که بیشترین تعداد پورشه در دنیا وارد ایران شده بود اما در این دوره همه دهک‌های جامعه را مدنظر قرار داده‌ایم. وی با بیان اینکه به محض ابلاغ واردات‌، ضوابطش را کاملا منتشر خواهیم کرد افزود: برای واردات خودروهای ارزان‌ قیمت ممکن است تغییراتی در هزینه‌ اسقاط خودروهای فرسوده داشته باشیم، این موضوع به عنوان یکی از مشوق‌های وارداتی مد نظر است. همچنین با توجه به تغییر نرخ پایه ارز از 4200 تومان و افزایش نرخ ارز، برخی تعرفه‌های ورودی کاهش خواهد یافت تا قطعه‌سازان و واردکنندگان قطعات مجبور نباشند مبالغ بیشتری بپردازند. معاون وزیر صمت اذعان کرد: مشکل کنونی ما این است که خودروهای ما براساس فناوری روز نیست و دو دهه از فناوری روز دنیا عقب هستیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: