kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۶۲۹
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
محرومیت رئیس ‌معزول و استعلام دبیرکل از فیفا
با عزل و در ادامه محرومیت عزیزی خادم که نزدیک به یک سال در فدراسیون فوتبال حضور داشت، اتفاقات آینده این فدراسیون هم تحت‌الشعاع قرار گرفته و باید دید روزها و هفته‌های آینده با چه فعل و انفعالاتی همراه خواهد شد؟ 
 
 
 
سرویس ورزشی-
 
کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در فاصله دو هفته مانده به مجمع عمومی فدراسیون فوتبال رأی به محرومیت دوساله شهاب‌الدین عزیزی خادم داد تا رئیس‌معزول فدراسیون طبق قوانین داخلی نتواند در این نشست حیاتی شرکت کند.او که توسط هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال از صندلی ریاست کنار گذاشته شد پس از تفرقه بین آنها و مشکلات فراوانی که ایجاد شد دل‌خوش به بازگشت از سوی مجمع عمومی فدراسیون است تا بتواند فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.
با این حال حکم کمیته اخلاق مانع جدی برای ادامه فعالیت او شده است. از این رو خبرگزاری مهر اعلام کرد که حسین کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون هم که با همین حکم محکوم به پرداخت ۴۰۰ میلیون ریال شده است برای شفافیت موضوع قصد دارد با فیفا مکاتبه کند تا آنها درباره نحوه برخورد قانونی با عزیزی خادم را اعلام کنند. همچنین قرار است نمایندگان AFC و FIFA نیز در این جلسه حضور داشته باشند تا از نزدیک شاهد برگزاری مجمع حیاتی فوتبال ایران باشند.
بعد از این حکم محرومیت عزیزی خادم، دستور جلسه مجمع آینده فدراسیون فوتبال هم تحت‌الشعاع قرار گرفته است، جلسه‌ای که مهم‌ترین موضوع آن رسیدگی به عزل موقت عزیزی خادم بود و اعضای مجمع باید درباره ماندن یا رفتن او تصمیم‌گیری می‌کردند، اکنون در صورت برگزاری این مجمع، رای‌گیری درباره عزل دایم عزیزی خادم در دستور کار نخواهد بود.
اخیرا برخی از نزدیکان شهاب‌الدین عزیزی خادم به نقل از رئیس‌محروم این فدراسیون، نوشته‌اند که او- بدون اعتنا به رای کمیته اخلاق- در مجمع فدراسیون فوتبال حاضر خواهد شد تا اعضای مجمع درباره او تصمیم‌گیری کنند، مگر اینکه نمایندگان فیفا و AFC از او بخواهند که در جلسه حاضر نشود. از قرار معلوم، عزیزی خادم بعد از انتشار رای کمیته اخلاق و اطمینان از حکم محرومیتش، آن را غیرقانونی می‌داند و در نتیجه به هر قیمتی قصد حضور در مجمع را دارد. رئیس‌معزول و محروم فدراسیون فوتبال که پیش از صدور حکم کمیته اخلاق در جلسه رسمی این کمیته حاضر شده حتما وجاهت قانونی این کمیته را پذیرفته است، سؤال این است که اکنون او چگونه جایگاه و احکام این کمیته را زیر سؤال می‌برد؟ قطعا اگر او به این کمیته و جایگاه آن باور نداشت نباید در جلسه رسیدگی آن نیز شرکت می‌کرد.
بر اساس اعلام خبرگزاری ایسنا، او حتی بعد از حضور در جلسه رسیدگی کمیته اخلاق در مصاحبه‌ای مفصل، به جزییات این جلسه پرداخت و از کمیته اخلاق درخواست کرده بود که حکم این پرونده را بعد از برگزاری مجمع عمومی صادر و اعلام کند. موضوعی که مجددا مهر تاییدی بر اعتقاد او بر ماهیت و جایگاه این کمیته است. حال چگونه با انتشار رای، نظر و دیدگاهش برگشته است؟
مجمع عمومی برگزار می‌شود؟
بعد از صدور حکم محرومیت عزیزی خادم، احسان اصولی سخنگوی فدراسیون فوتبال درباره محرومیت عزیزی خادم و از دستور خارج شدن رسیدگی به پرونده عزیزی خادم در مجمع و تکلیف برگزاری یا عدم برگزاری مجمع آتی گفت: این یک موضوع حقوقی است و از ابعاد مختلف باید بررسی شود. در این رابطه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
با حکم محرومیت عزیزی خادم، یکی از دستورهای مهم مجمع عمومی دهم خرداد باید از دستور جلسه خارج شود. اکنون این سؤال مطرح است که آیا مجمع ۱۰ خرداد برگزار می‌شود یا خیر؟ آیا مجمع بدون بررسی این دستور برگزار خواهد شد؟از طرفی همزمان با دستور جلسه عزل عزیزی خادم، برکناری و عزل ۴ عضو هیات رئیسه هم در دستور کار مجمع آتی بوده است. موضوعی که عمده افرادی که خواهان این دستور جلسه بودند، به نظر از طرفداران عزیزی خادم هستند.
از سوی دیگر، بررسی صورت‌های مالی سالیان گذشته و بودجه سال مالی آینده فدراسیون که منتهی به جام جهانی هم هست و همین‌طور تقویض برخی اختیارها به سرپرست فدراسیون فوتبال از دیگر دستور جلسه‌های آینده مجمع فدراسیون فوتبال بوده است.
فدراسیون فوتبال بر اساس اساسنامه‌اش باید سالانه یک مجمع عمومی داشته باشد که این مجمع هم از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون برگزار نشده است.
مشخصا فعلا درباره آینده برگزاری مجمع عمومی موضع قطعی وجود ندارد و سخنگوی هیات رئیسه هم این موضوع را منوط به بررسی‌های آتی کرده است. هنوز کسی نمی‌داند که جلسه آتی به همین شکل و با حذف یک دستور برگزار می‌شود یا این جلسه لغو و بعد از برخی بررسی‌ها مجدد و با دستور کار جدید برگزار خواهد شد؟
از دست رفتن روزهای طلایی
با عزل و در ادامه محرومیت عزیزی خادم که نزدیک به یک سال در فدراسیون فوتبال حضور داشت، اتفاقات آینده این فدراسیون هم تحت‌الشعاع قرار گرفته و باید دید روزها و هفته‌های آینده با چه فعل و انفعالاتی همراه خواهد شد؟ اما امید این است که حاشیه‌ها و درگیری‌های مدیریتی در فدراسیون فوتبال به مسیر عقلانیت بازگشته و افراد درگیر نیز پیش از توجه به منافع فردی به منافع ملی فوتبال توجه کنند، آن‌هم در سال جام جهانی که فوتبال ملی نیازمند آرامش و تدبیر دوچندان است. 
دیروز در همین صفحه نوشیتم که «اعضای هیات رئیسه جلسه پشت جلسه برگزار می‌کنند اما نه برای پیشبرد اهداف متعالی فوتبال بلکه برای آویزان ماندن خودشان به این مناصب. فرد متهم به کلاهبرداری را، از محل بازداشتش به صورت آنلاین در جلسه خود شرکت می‌دهند تا ظاهرا از تجربیات -تجربیات نداشته- او بهره ببرند(!) اما در واقع این اقدام که نمی‌دانیم چگونه و با کدام نامه‌نگاری و با دستور چه کسی محقق شده، برای ماندگاری خودشان و مغلوبه نشدن در جنگ قدرت زشت و منزجر‌کننده این روزها صورت گرفته است. 
این افراد که تا چند سال قبل خواب ورود به عرصه فوتبال با عنوان مدیر یک باشگاه دسته چندمی را نمی‌دیدند، اکنون تصمیم سازان سطح اول فوتبال شده و با خود عهد بسته‌اند که تا سر حد امکان از این چند صباح بودن و از این‌جایگاه که به ناحق صاحبش شده‌اند بهره 
ببرند.»
متاسفانه فوتبال بزرگ ایران اسیر دست افراد کوچکی شده و روزهای مهم و سرنوشت سازش یکی پس از دیگری از دست می‌رود. از جمله نشانه‌های آن را هم می‌توان در بی‌برنامگی تیم ملی فوتبال کشورمان در فاصله چندماه تا زمان برگزاری جام جهانی 2022 مشاهده کرد. دو هفته دیگر مهم‌ترین اردوی تیم ملی فوتبال کشورمان شروع می‌شود اما نه مکانش مشخص است و نه برنامه کادرفنی‌اش. انگلیس به عنوان جدی‌ترین رقیب ما 4 بازی با آلمان و ایتالیا را در دستور کارش دارد و آمریکا دو بازی تدارکاتی با اروگوئه و مراکش برگزار می‌کند ولی ما فقط به برگزاری یک بازی تدارکاتی با کانادا آن هم هزاران کیلومتر دورتر از محل برگزاری جام جهانی بسنده کرده‌ایم؛ هر چند که برگزاری همین بازی هم در اما و اگر است.
نام:
ایمیل:
* نظر: