kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۵۳۶
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۸

 

بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، از این به بعد پرداخت وام‌های خرد تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با اخذ وثیقه مبتنی بر اعتبارسنجی خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک مرکزی ضمن ابلاغ دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات خرد اعلام کرده که از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها باید تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت کنند.
بانک مرکزی همچنین تأکید کرده که حداکثر مجموع اصل تسهیلات ریالی خرد قابل پرداخت به هر مشتری در سطح تمامی مؤسسات اعتباری مبلغ دو میلیارد ریال می‌باشد.
علاوه بر این، بانک‌ها باید قبل از اعطای تسهیلات، نسبت به استعلام سابقه چک برگشتی و بدهی غیرجاری مشتری اقدام کنند زیرا، اعطای تسهیلات خرد به مشتری دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده یا بدهی غیرجاری تا زمان رفع سوءاثر از چک برگشتی و تعیین تکلیف بدهی غیرجاری مطابق ضوابط ابلاغی مربوط ممنوع است.
طبق ماده 6 دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات خرد تا سقف 200 میلیون تومان، بانک‌ها باید در پرداخت تسهیلات خرد به مشتری دارای سابقه و امتیاز اعتباری، بانک می‌تواند با رعایت تکالیف قانونی و مقررات مرتبط، متناسب با امتیاز اعتباری مشتری، میزان تسهیلات خرد اعطایی و درجه‌ نقدشوندگی وثایق و تضامین ارائه شده، حداکثر دو مورد از تضامین و وثایق به شرح موارد درج شده در فهرست زیر از تسهیلات‌گیرنده یا ضامن دریافت کنند.
وثایق مورد نیاز
بنابراین، وثایق قابل اخذ برای دریافت یک وام خرد تا سقف
200 میلیون تومان به شرح زیر است:
1) اوراق تجاری از قبیل چک یا سفته مشتری؛
2) اوراق بدهی اعم از اوراق پذیرفته شده در بازار سرمایه و غیر آن؛
3) سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از جمله سهام عدالت؛
4) واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس؛
5) چک یا سفته توسط ضامن؛
6) اموال عینی با ارزش عرفی از قبیل خودرو، مسکوکات یا مصنوعات طلا؛
7) حساب ‌یارانه اشخاص؛
8) گواهی کسر از حقوق توسط مشتری یا ضامن؛
9) ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد؛
10) در مناطق روستایی ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا مورد تایید واقع گردد ممهور به مهر شورای اسلامی روستا؛
11) سیم کارت دایمی ثبت شده تحت مالکیت مشتری؛
12) برای روستائیان، کشاورزان، دامداران سنتی و عشایر، پروانه چرای دام، پروانه چاه کشاورزی، سند مالکیت اراضی کشاورزی، ضمانت زنجیره‌ای؛
13)ضمانت صادره توسط بنگاه محل اشتغال مشتری، متضمن تضمین دیون تسهیلات‌گیرنده؛
14) قرارداد لازم‌الاجرا؛
15) سایر تضامین متناسب با امتیاز اعتباری مشتری و تشخیص موسسه اعتباری.
البته، در اعطای تسهیلات خرد به مشتری فاقد سابقه و امتیاز اعتباری، بانک می‌تواند متناسب با سطح درآمد مشتری و توان بازپرداخت اقساط توسط وی، با اخذ حداکثر دو مورد از وثایق برای بار نخست تا سقف
100میلیون تومان در سطح تمامی موسسات اعتباری تسهیلات خرد اعطا کند.
لازم به ذکر است که بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، دریافت هرگونه وثیقه نقدی از مشتری در اعطای تسهیلات خرد، در قالب انواع سپرده‌ها ممنوع است.
تغییر سود بین بانکی
همچنین، تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی درباره تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان داد که این نرخ در هفته منتهی به 22 اردیبهشت ماه رشد یک صدم درصدی داشته و به 20 و 45 صدم درصد رسیده است.
این در حالی است که این نرخ از چهارم آذر ماه سال قبل به سطح
21 درصدی ورود کرد و از نیمه دی ماه کاهش یافت و به سطح 20 درصدی بازگشت که  به نظر می رسد با حداقل تغییرات ممکن در محدوده 20 درصدی در حال تثبیت است.

نام:
ایمیل:
* نظر: