kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۴۱۴
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷
بیانیه وزارت خارجه به مناسبت روز نکبت؛
وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که برقراری صلحی عادلانه و پایدار در خاورمیانه جز از طریق تشکیل دولت یکپارچه فلسطین به پایتختی شهر قدس شریف به سرانجام نخواهد رسید.

 

وزارت امور خارجه کشورمان در آستانه سالروز تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی - روز نکبت، در بیانیه‌ای تصریح کرد : ١۴ می ١٩۴٨ میلادی، یوم‌النکبه، یادآور اشغال، قتل عام و آوارگی صاحبان اصلی سرزمین فلسطین توسط غاصبان و اشغالگران صهیونیست و شروع روند سیستماتیک نقض گسترده حقوق طبیعی و اولیه ملت فلسطین می‌باشد.
در این بیانیه آمده است: صهیونیست‌های جنایتکار از این تاریخ با حمایت برخی قدرت‌های غربی، سرزمین مقدس فلسطین را به زور سلاح و از طریق قتل و غارت، غصب کردند و زیربنای ناامنی و بی‌ثباتی دائمی در منطقه غرب آسیا را بنیان نهادند که تاکنون ادامه دارد.
این بیانیه می‌افزاید: سالروز یوم‌النکبه بار دیگر ضرورت انجام وظیفه‌ انسانی و قانونی، دولت‌ها و ملت‌های جهان در دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین را گوشزد می‌کند و شکست سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی را در حل‌وفصل یکی از قدیمی‌ترین بحران‌های انسانی و سیاسی جهان به رخ می‌کشد، به‌ویژه این روزها که رژیم غاصب صهیونیستی دور تازه‌ای از هتک حرمت اماکن دینی و مقدسات اسلامی فلسطین و بیت‌المقدس و کشتار مردم بی‌پناه فلسطین را آغاز کرده که به فضل پروردگار با پاسخ دندان‌شکن مقاومت مردمی و انتفاضه فلسطین روبه‌رو شده است.
در این بیانیه تاکید شده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر اهتمام به مسئله فلسطین به‌عنوان موضوع اول و اساسی جهان اسلام تاکید می‌نماید و تلاش صهیونیسم جهانی برای به فراموشی سپردن آن را محکوم به شکست می‌داند.
وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه خود به مناسبت روز نکبت افزود: به گواه تاریخ هرگونه سازش با دشمنان قسم‌خورده امت اسلام، مشوقی برای اقدامات ضدانسانی و ناقض حقوق بشری دولت آپارتاید صهیونیستی می‌باشد و ملت‌ها و رهبران مسلمان باید بدانند که تنها راه احقاق حقوق مردم فلسطین، اتحاد و همبستگی اسلامی و حمایت دولت‌ها و ملت‌های مسلمان و آزادیخواه جهان از مقاومت در برابر اشغالگران و زورگویان است.
در این بیانیه تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که برقراری صلحی عادلانه و پایدار در خاورمیانه جز از طریق حل‌وفصل مسائل سیاسی این بحران از جمله پایان اشغال سازمان‌یافته فلسطین، بازگشت آوارگان, تعیین نظام آینده فلسطین براساس همه‌پرسی ملی با حضور کلیه ساکنین اصلی آن و نهایتاً تشکیل دولت یکپارچه فلسطین به پایتختی شهر قدس شریف به سرانجام نخواهد رسید.
این بیانیه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام همبستگی کامل با آرمان مردم فلسطین و ادای احترام به شهدا و مجاهدان راه آزادی و قبله اول مسلمین از دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی دعوت می‌نماید تا به وظیفه انسانی و قانونی خود در قبال مردم مظلوم فلسطین عمل کرده و مانع تداوم اشغال و ارتکاب جنایت‌های بیشتر توسط رژیم اشغالگر قدس و گسترش سیاست‌های نژادپرستانه این رژیم در فلسطین اشغالی شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: