kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۳۰۵
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۸
فلسطین اشغالی را می‌بایست سرزمین استثناها نامید. مناطق اشغالی فلسطین تنها جایی از جهان است که غرب آن را نمونه موفق الگوی دموکراسی مورد نظرش می‌داند و همزمان در همان جا نظامیان رژیمی که کشورهای اروپایی و آمریکا تمام‌قد از آن دفاع و حمایت می‌کند، گلوی یک خبرنگار را در روز روشن و جلوی دوربین‌های تلویزیونی با گلوله می‌درند، درست مثل داعش!
 
 
سرویس خارجی- 
 
 هر کجای دیگری از جهان که نیروهای پلیس و یا نظامیان یک خبرنگار را هدف قرار می‌دادند، بلندگوهای غربی گوش رسانه‌ها را از این جنایت کر می‌کردند، اما در منطقه جنین در کرانه باختری در پیش چشم صدها دوربین و در روز روشن، یک زن خبرنگار هدف قرار گرفته، اما سران کشورهای غربی به‌جای محکومیت یا سکوت می‌کنند و یا در حال ماله‌کشی بر این جنایت هولناک هستند.
در نخستین ساعات روز چهارشنبه بود که، شبکه الجزیره قطر اعلام کرد «شیرین ابوعاقله» حین پوشش اخبار یورش نظامیان رژیم اسرائیل به جنین در کرانه باختری از ناحیه سر مورد اصابت قرار گرفته و به شهادت رسیده است. برخی منابع اما اعلام کردند، گلوله از سلاحی دوربین‌دار،
به عمد به گلوی این خبرنگار کهنه‌کار شلیک و آن را پاره کرده است.در این گزارش گفته شده که سربازان اسرائيلی به این خبرنگار شلیک کرده‌اند و در تصاویری که از صحنه پس از اصابت گلوله به او گرفته شده است، ابوعاقله با جلیقه مخصوص رسانه و کلاه ایمنی با نشانه خبرنگاری دیده می‌شود. یکی از خبرنگاران حاضر در محل حادثه نیز گفته صهیونیست‌ها با تیراندازی مکرر مانع از امداد به موقع و «نجات شیرین ابوعاقله» شدند و او خیلی زود جانش را از دست داد. شیرین ابوعاقله ۵۱ ساله از خبرنگاران شناخته شده و کهنه‌کار الجزیره بود. مقامات وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین گفته‌اند که او به بیمارستان منتقل شده اما تلاش برای نجات او به نتیجه نرسیده است. آنها همچنین گزارش داده‌اند که علی سمودی، روزنامه‌نگار روزنامه القدس نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.
نگاهی به پیشینه خبرنگار قربانی شده از سوی نظامیان صهیونیستی حاکی از آن است که وی خارج از چارچوب حرفه‌ای خبرنگاری، از نظر ویژگی‌های شخصیتی فردی 
ضد اسرائیلی و ضداشغالگری بوده است. در واقع صهیونیست‌ها نه فقط یک خبرنگار حرفه‌ای را بلکه صدای رسای یک چهره فلسطینی‌الاصل را با گلوله هدف قرار ‌داده‌اند و بعید است که چنین جنایتی سهوی و اتفاقی صورت گرفته باشد. صفحه توئیتر «شیرین ابوعاقله» با سلام به قدس و فلسطین آغاز می‌شود و در ادامه او پست‌هایی را منتشر کرده که در آن آرزوی آزادی فلسطین و رفع محاصره نوار غزه و دیدار مسجدالاقصی برای همه فلسطینی‌ها کرده است. حتی نقل قولی از این خبرنگار بازتاب یافته که وی گفته است: «من دختر قدسم و دوست دارم قدس رو شاد و خوشحال ببینم.» شیرین ابوعاقله همچنین در پست توئیتری دیگر از مشروعیت مقاومت فلسطین سخن گفته و به طور کلی نشان داده که آزادی فلسطین برایش یک نه یک آرمان دست نیافتنی بلکه هدفی نزدیک بوده است. حتی پس از وقوع این جنایت، نظامیان اشغالگر به منزل «شیرین ابوعاقله» در شهرک بیت حنینا در قدس اشغالی حمله کردند تا نشان دهند که آنها حتی از نام و نشان این خبرنگار فلسطینی پس از شهادتش هراس دارند.
از داعش تا اسرائیل
تصاویر بسیار تاثربرانگیز و رقت‌باری که از صحنه بر زمین افتادن و سپس بلند کردن جنازه شیرین ابوعاقله پس از شلیک نظامیان صهیونیستی منتشر شد، چیزی از جنایات گروه تروریستی داعش کم ندارد. در شهریور 1393 گروه تروریستی داعش یک خبرنگار آمریکایی با نام «جیمز فولی» را به قتل رساند و این ماجرا خیلی زود با واکنش‌های گسترده جهانی رو‌به‌رو شد تا آنجا که پرونده این ماجرا در شورای امنیت سازمان ملل بررسی شد و 15 عضو این شورا ضمن محکوم کردن قتل خبرنگار آمریکایی، با تصویب بیانیه‌ای با اتفاق آرا خواستار اقدام علیه داعش شدند.
اگرچه قتل خبرنگار آمریکایی باعث محکومیت داعش در شورای امنیت شد، اما نمی‌توان خوش بین بود که شهادت خبرنگار فلسطینی، «شیرین ابوعاقله» توسط صهیونیست‌ها به محکومیت تل‌آویو در سازمان ملل منجر شود. در اردیبهشت 1400 حمله جنگنده‌های اسرائیل به ساختمان محل استقرار خبرگزاری آسوشیتدپرس در نوار غزه هیچ واکنشی را در سازمان ملل و حتی کشورهای غربی به همراه نداشت و این در حالی بود که ساختمان مذکور حتی دارای واحدهای مسکونی نیز بود. در زمان حمله صهیونیست‌ها به برج خبری در نوار غزه بسیاری اعلام کردند که صهیونیست‌ها با این حمله در تلاش برای جلوگیری از انتشار خبر تحولات غزه بوده‌اند و اکنون نیز روشن است گلوله صهیونیست‌ها گلوی شیرین ابوعاقله را هدف قرار‌داد تا جنایات در جنین و کرانه باختری در چراغ خاموشی رسانه‌ها ادامه یابد. همچنین شواهد متعددی از عمدی بودن شلیک گلوله به خبرنگار فلسطینی وجود دارد و رئیس‌دفتر المیادین در فلسطین درخصوص شهادت شیرین ابو عاقله گفت: «شهادت ابوعاقله به این معناست که سران صهیونیست دستوراتی به ارتش این رژیم در زمینه ترور روزنامه نگاران داده‌اند. با تیراندازی در این روش به سوی خبرنگاران مشخص است که رژیم صهیونیستی در زمینه ایجاد محدودیت برای خبررسانی و آزادی بیان تصمیماتی جدی اتخاذ کرده است.» واکنش‌ها به شهادت خبرنگار فلسطینی در کرانه باختری تنها به محکومیت کلی و عمومی از سوی مقامات درجه چندم سازمان ملل محدود شده و هنوز شورای امنیت واکنشی نداشته است. در میان مقامات غربی نیز واکنش‌ها از سوی مقامات میانی اعلام شده و از جمله سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی بدون محکوم کردن عاملان این جنایت، پیگیری ماجرا را به انجام تحقیقات موکول کرده است.
صهیونیست‌های گستاخ!
وقتی مقامات تل‌آویو واکنش سرد غرب را در برابر جنایت‌های خود در مناطق مختلف فلسطین می‌بینند، طبیعی است که آنها نگرانی و هراسی از انجام اقدامات‌شان در فلسطین ندارند. از همین رو نیز پس از شهادت خبرنگار فلسطینی، مقامات تل‌آویو با اظهارنظرهایی وقیحانه و گستاخانه تلاش کردند تا جنایت خود در جنین را بی‌اهمیت نشان دهند. به عنوان نمونه «ایتمار بن غفیر»، نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی به صورت هتاکانه‌ای گفته است که نظامیان به سوی فلسطینی‌ها شلیک خواهند کرد، حتی اگر روزنامه‌نگارانی در آن‌جا حضور داشته باشند و خبرنگاران الجزیره اغلب به صورت عمدی در میانه‌ درگیری‌ها می‌ایستند تا در کار نظامیان ما اختلال ایجاد کنند. 
«نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی حتی پا را فراتر گذاشت و کشته شدن خبرنگار فلسطینی را به خود فلسطینی‌ها منتسب کرد و مدعی شد: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد مسلح فلسطینی با شلیک بی‌هدف باعث کشته شدن این خبرنگار شدند.» در واقع تمام شواهد حاکی از آن است که صهیونیست‌ها پشت گرم به واشنگتن و اروپا هیچ ترس و نگرانی از جنایات خود حتی علیه خبرنگاران ندارند و به راحتی به چشم جهان خیره می‌شوند تا وقوع جنایت‌های خود را به دیگران نسبت دهند یا بر آنها سرپوش گذارند و در نهایت اگر هیچ کدام از این روش‌ها موثر نبود، صدای رسانه‌ها و خبرنگاران را با گلوله و سلاح‌های غربی خفه کنند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: