kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۳۰۱
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۸
 
 
 
سرویس خارجی-
با طولانی شدن جنگ اوکراین تبعات اقتصادی آن نیز روز به روز بیشتر خود را نشان می‌دهد طوری که در آسیا رسانه‌ها از زیان چند میلیارد دلاری شرکت‌های ژاپنی به دلیل تحریم‌های ضد روسی خبر می‌دهند و در انگلیس نیز بر اساس گزارش‌ها میلیون‌ها نفر از مردم به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی حتی قادر نیستند خانه‌های خود را گرم کنند.
دیروز خبری به نقل از دویچه وله آلمان منتشر شد که می‌گفت، اسکات بریر، رئیس‌آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA) گفته، در جنگ اوکراین «وضعیت پات» حاکم شده یعنی، نه روس‌ها برنده شده‌اند و نه اوکراینی‌ها جنگ را باخته‌اند. این یعنی ادامه جنگ و افزایش لحظه به لحظه خسارات آن برای طرفین این جنگ. امروز این جنگ 77 روزه می‌شود تمامی شواهد و قرائن نشان می‌دهد جنگ به این زودی‌ها تمام نخواهد شد. سخنگوی کاخ سفید نیز شامگاه سه‌شنبه طی کنفرانسی خبری گفت «جنگ در اوکراین طولانی خواهد بود و باید نیز این را می‌دانست و برای آن آمادگی داشت. بایدن و رهبران اروپا بر این باورند که روسیه باید در این جنگ شکست بخورد و پوتین نیز باید تاوان این «تجاوزگری» را بپردازد به همین دلیل روزانه در حال مهیا کردن هیزم و بنزین برای شعله‌ور کردن این جنگ خانمان سوز هستند.» 
40میلیارد دلار دیگر به خزانه زلنسکی واریز می‌شود
رسانه‌های آمریکایی اما روز سه شنبه گزارش دادند که مجلس نمایندگان آمریکا بسته کمک‌ حدود ۴۰ میلیارد دلاری این کشور به اوکراین را تصویب کرده و آن را به مجلس سنای آمریکا ارجاع داده است. به گزارش وبگاه «پالتیکو»، بدین ترتیب اولین گام از قانونی شدن کمک تازه و ۴۰ میلیارد دلاری آمریکایی‌ها به اوکراین برداشته شده و مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۶۸ رای موافق در برابر ۵۷ رای مخالف، به این طرح رای مثبت داد. با تصویب این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا، حالا این طرح به مجلس سنای آمریکا ارجاع شده تا بعد از تصویب در این مجلس، به منظور تبدیل آن به قانون به کاخ سفید ارجاع شود تا با امضای رئیس‌جمهور آمریکا به قانون تبدیل شود.
پالتیکو در گزارش خود نوشته: «۴۰ میلیارد دلار معادل بیش از ۵ درصد از کل بودجه ۷۸۲ میلیارد دلاری امنیت ملی آمریکا است.» همزمان با تصویب این طرح سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده دولت بایدن هر آنچه در توان دارد برای ادامه فشار بر روسیه به کار خواهد گرفت تا جنگ اوکراین پایان یابد، غافل از اینکه ارسال این همه کمک‌های نقدی و تسلیحاتی به اوکراین اعتراض برخی چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای این کشور را برانگیخته است. آنها می‌گویند با وضعیت بد اقتصادی حاکم بر آمریکا، نباید چنین مبالغ نجومی را به اوکراینی‌ها تقدیم کرد.
زیان 2 میلیارد دلاری ژاپنی‌ها
با طولانی شدن جنگ، خسارت‌های گسترده اقتصادی آن نیز دامن کشورهای بیشتری را می‌گیرد. در حالی که کارشناسان نسبت به وقوع یک قحطی گسترده در مقیاس جهانی هشدار می‌دهند و «بلومبرگ» نیز از «خودکشی غرب در صورت تحریم انرژی» روسیه خبر داده رسانه‌های ژاپنی نیز از زیان گسترده شرکت‌های این کشور به دلیل مشارکت در تحریم‌های ضد روسی خبر می‌دهند. خبرگزاری «تاس» به نقل از روزنامه «سانکی شیمبون» چاپ ژاپن نوشته: «زیان‌ ۷ شرکت اصلی ژاپن بر اثر تحریم‌های ضدروسی به ویژه شامل کاهش قیمت دارایی‌های این شرکت‌ها در روسیه از جمله پروژه‌های نفت و گاز در جزیره ساخالین با نام‌های ساخالین-۱ و ساخالین-۲ است...این 7 شرکت تجاری و سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرب ژاپنی از جمله میتسوی، میتسوبیشی، ایتوچو، سومیموتو و ماروبنی هستند که به دلیل تأثیر مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌های ضد روسیه تا ۳۱ مارس(11 فروردین) بیش از ۲ میلیارد دلار به آنها خسارت وارد شده است. این در حالی است که شرکت‌های ژاپنی مورد حمایت دولت قصد ترک ساخالین-۱ و ساخالین-۲ را ندارند. کویچی‌هاگیودا، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۰ می(20 اردیبهشت )‌ در توکیو چنین موضعی را با اهمیت واردات نفت و گاز از طریق این پروژه‌ها بر اساس قرارداد‌های بلندمدت و با قیمت‌های متوسط ​​توجیه کرد. او همچنین خاطرنشان کرد که اگر ژاپن از این پروژه‌ها خارج شود، یک کشور ثالث  مثل چین جایگزین آن می‌شود.»
10 میلیون انگلیسی در خانه‌های سرد
در انگلیس نیز در حالی که دولت این کشور رهبری تحریم‌های گسترده ضد روسی را در اروپا بر عهده‌دارد میلیون‌ها انگلیسی به خاطر این تحریم‌ها قادر به گرم کردن خانه‌های خود نیستند. مدیر شرکت تامین‌کننده برق انگلیس گفته، با افزایش سرسام آور قیمت گاز در پی درگیری در اوکراین و تحریم‌های غرب علیه روسیه، قبوض انرژی خانوارهای انگلیسی افزایش می‌یابد. به گزارش فارس، مدیرعامل شرکت اسکاتلندی تامین‌کننده برق انگلیس گفت که با افزایش سرسام آور قیمت گاز در پی درگیری در اوکراین و تحریم‌های غرب علیه روسیه، قبض انرژی خانوارهای انگلیسی ممکن است افزایش یافته و تا اکتبر(مهر) به ۲۹۰۰ پوند (۳۵۷۶ دلار) برسد.
وبگاه شبکه خبری «راشاتودی» روز سه شنبه به نقل از «کیت‌اندرسون» مدیرعامل شرکت اسکاتلندی «پاور اسکاتلند» نوشت، با توجه به اینکه حدود ۱۰ میلیون خانه در انگلیس به طور بالقوه قادر به پرداخت هزینه گرمایش خود نخواهند بود، دولت باید یک طرح حمایتی ایجاد کند.اندرسون گفت که خانوارهای انگلیسی قبلاً شاهد افزایش ۷۰۰ پوندی هزینه‌های انرژی از جمله برق و گرمایش بوده‌اند و انتظار می‌رود که این افزایش تسریع شود.اندرسون که شرکتش برق بخش‌هایی از اسکاتلند، انگلیس و ولز را تامین می‌کند گفت، شاهد افزایش گسترده سطح بدهی مشتریان خواهیم بود و به نقطه واقعا وحشتناک که مایل نیستیم می‌رسیم.«اندرسون» جهش هزینه‌های خانوار را عامل افزایش قیمت عمده‌فروشی گاز در سراسر جهان دانست که با درگیری در اوکراین تشدید شده است. انگلیس به طور داوطلبانه واردات نفت و گاز روسیه را قطع کرده است و سران اروپا نیز در حال تلاش برای قطع تدریجی انرژی روسیه هستند.جدای از  از انرژی، هزینه غذا، پوشاک و حمل‌ونقل نیز در سراسر انگلیس افزایش یافته است. «اندی‌هالدن» اقتصاددان ارشد انگلیس گفت که این تورم فزاینده در طول سال و تا سال آینده یا حتی سال بعد از آن ادامه خواهد داشت.
ارسال 7 هزار موشک جاولین و استینگر به اوکراین
 خبر دیگر اینکه سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که بیش از 5500 موشک جاولین و 1500 موشک استینگر به اوکراین رسیده است. به گزارش فارس، «جان کربی» سخنگوی پنتاگون که روز سه شنبه در کنفرانس خبری این وزارت خانه صحبت می‌کرد، افزود: «حملات موشکی روسیه به اودسا و دیگر شهرها هیچ تاثیری بر ارسال تسلیحات به اوکراین نخواهد گذاشت»کربی اضافه کرد: «جنگنده‌های روسیه خطر نکرده و وارد حریم هوایی اوکراین مگر به ندرت و برای مدت زمان کوتاه نمی‌شوند»سخنگوی پنتاگون افزود: «بیش از 5 هزار و 500 موشک جاولین و 1500 موشک استینگر به اوکراین رسیده است». وی در کنفرانس خبری روز دوشنبه نیز گفت: نیروهای روسیه در حال پیشروی تدریجی به سمت منطقه دونباس در اوکراین هستند. جاولین موشک پیشرفته ضد‌تانک محسوب می‌شود که بر اساس گزارش‌ها دسترسی گسترده نیروهای اوکراینی به آن جلوی پیشروی ماشین جنگ روسیه را در اوکراین گرفت.
اروپای فریبکار!
موضوع پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا نیز به آزمونی برای ارزیابی صداقت سران اروپا تبدیل شده است.در همین رابطه وزیرخارجه اوکراین درمصاحبه با «پالیتیکو» اعلام کرد تا ژوئن(11 خرداد) وضعیت نامزدی ما در اتحادیه اروپا معلوم نشود، یعنی ما را فریب دادند.
«دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین گفته: «اگر آمریکا و دیگر کشورهای غربی بیشتر از این به «کیف» اعتماد می‌کردند و به درخواست دولت برای تامین تسلیحات چند ماه پیش از حمله ۲۴ فوریه(5 اسفند) روسیه توجه می‌کردند، زندگی هزاران نفر را می‌شد نجات داد. شرکای ما کمی بی‌توجهی و تعلل کردند.» در حالی که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و دیگر مقام‌های ارشد اروپایی پیشتر یک مدل از همکاری را در اتحادیه اروپا مطرح کرده‌اند، وزیر امور خارجه اوکراین گفت که این مسئله جایگزینی برای عضویت کامل این کشور در اتحادیه اروپا نیست.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: