kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۲۸۱
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸
خداحافظی صالحی امیری با کمیته ملی المپیک
 
 
 
رئیس‌کمیته ملی المپیک می‌گوید با وجود اینکه امکان ریاست در چهار سال آینده را دارد، اما قطعا برای دوره جدید ثبت‌نام نمی‌کند.
چند ماهی از پایان دوره چهار ساله ریاست سیدرضا صالحی امیری در کمیته ملی المپیک می‌گذرد، اما مسائلی همچون عدم تصویب اساسنامه جدید توسط IOC و برگزاری بازی‌های آسیایی 2022‌هانگژو باعث شد تا انتخابات کمی به تعویق بیفتد. اما بعد از لغو بازی‌های آسیایی، همگان خواستار جلو افتادن تاریخ انتخابات شدند؛ در حالی که مسئله بازنشستگی صالحی امیری هم این روزها خیلی داغ شده است.
رئیس‌کمیته ملی المپیک دیروز در نشستی که با رسانه‌ها داشت، رسما اعلام کرد که قصدی برای ثبت‌نام در دوره جدید انتخابات نخواهد داشت و با برگزاری انتخابات در دو، سه ماه آینده از صندلی ریاست کمیته خداحافظی خواهد کرد. 
البته پیش از همه صالحی امیری درخصوص نامه بازنشستگی خود که چندی پیش در رسانه‌ها نیز منتشر شد، توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: «تاریخ بازنشستگی من براساس ۳۵ سالگی ۱۵ تیرماه خواهد بود. مجلس تصویب کرده بود تغییرات اساسنامه باید به تصویب دولت برسد. روند اصلاح تسریع شد، کمیته کارشناسی تشکیل شد، اساسنامه را در مجمع تصویب کردیم، به کمیسیون اجتماعی ارسال و تصویب شد که به صحن دولت رفت. بعد از آن اساسنامه به شورای نگهبان ارسال و با نگاه مثبت آنها تصویب شد. تاریخ تصویب ۲۴ آبان ۱۴۰۰ تایید و دی ماه توسط دولت ابلاغ شد. ماده ۱۹ می‌گوید ریاست کمیته افتخاری است و شغل محسوب نمی‌شود. به لحاظ سابقه ایثارگری ۳۵ سال سابقه و ۶۵ سال سن را مطرح می‌کنند و الان من در سن ۶۱ سالگی هستم امکان فعالیت در ۴ سال آینده را دارم اما چنین تصمیمی ندارم.»
وی درخصوص زمان دقیق برگزاری انتخابات هم گفت: در هیات اجرایی روز سه شنبه نیز بحث برگزاری انتخابات در اولین فرصت مطرح شد که دو دیدگاه وجود داشت: اول آغاز ثبت‌نام در هفته اول خرداد و ۴۵ روز بعد انتخابات باشد. به نظر ما هم منطقی‌ترین و سریع‌ترین زمان بود.
دوم، پیشنهادی از سوی رؤسای فدراسیون‌ها مطرح شد که چون این تاریخ با حضور در بازی‌های کشورهای اسلامی تداخل دارد، آغاز ثبت‌نام‌ها ۱۵ تیر و انتخابات ۳۰ مرداد پس از پایان بازی‌های کشورهای اسلامی باشد. جمع‌بندی این شد که در مجمع به رای گذاشته شود و تصمیم مجمع اعلام رسانه‌ای شود. طبق اساسنامه مجمع باید دو هفته قبل زمان مجمع را اعلام می‌کردیم و این کار انجام شد. مجمع در روز ۳ خرداد هر تصمیمی بگیرد همان موقع بیانیه انتخابات را صادر می‌کنیم. 
بدین ترتیب ثبت‌نام انتخابات کمیته ملی المپیک که یا از اوایل خرداد یا اواسط تیرماه آغاز می‌شود، شرایط پیچیده و اتفاقات جذابی را در دل خود جای خواهد داد. اینکه چه کسانی کاندیداهای نهایی برای جانشینی صالحی امیری در راس کمیته ملی المپیک به عنوان یکی از دو نهاد بزرگ ورزشی ایران خواهند شد، سؤالی است که در یکی، دو ماه آینده منتظر پاسخ آن هستیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: