kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۰۱۵
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۴

 


رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از توان بالای سازندگان ایرانی در ساخت تجهیزات نفتی خبرداد‌.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احسان ثقفی درباره وضعیت ساخت تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: توان تامین تجهیزات برای رسیدن تولید نفت به پنج میلیون و 700 هزار بشکه مد نظر وزارت نفت و حتی تا ۱۰ میلیون بشکه را هم داریم و فقط وزارت نفت است که باید بتواند سرمایه جذب کند.
او ادامه داد: امسال سه اولویت دانش‌بنیان کردن شرکت‌های عضو انجمن، اشتغالزایی پایدار و افزایش تولید را در دستور کار داریم که لازمه آن، ثابت ماندن مقررات است. رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به حقوق‌های بالا در صنعت نفت کشور، افزود: افزایش ناگهانی حقوق‌ها سبب شد تا با مشکل تأمین مالی مواجه شویم؛ زیرا ۹۰ درصد ارزش هر پروژه تا زمان اتمام کار، هزینه می‌شود. البته اخراج و تعدیل نیرو نخواهیم داشت؛ اما قرارداد‌های تولید باید متناسب با افزایش حقوق‌ها، تعدیل شوند وگرنه شرکت‌ها ممکن است به تعطیلی برسند.
ثقفی با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی لازمه اقتصاد ایران بود، زیرا رانت به وجود می‌آورد، تصریح کرد: اما اصلاحات ارزی باید همراه با اجرای مقدماتی باشد که به بخش خصوصی آسیب نرسد.
گفتنی است، طبق اطلاعات دریافتی از انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، ۸۵ درصد تجهیزات نفت در داخل توانایی ساخت دارد و ۷۰ درصد این تجهیزات، تمام فرآیند‌های لازم را طی کرده اند و در پروژه‌ها استفاده می‌شوند اما فاصله ۱۵ درصدی مربوط به واردات است چرا که مدیران خطرپذیر نشده‌اند و ساخت داخلی بار اول را استفاده نمی‌کنند. یک علت دیگر آن هم، شاید این باشد که قیمت تمام شده داخلی ممکن است بالاتر باشد؛ در حالی وزارت نفت هزینه خرید تجهیزات خارجی را نقدی می‌پردازد اما این کار را برای تجهیزات داخلی انجام نمی‌دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: