kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۰۶۲۱
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷

 

استاد دانشگاه اقتصاد شریف گفت: کانون وکلا از اتصال به درگاه ملی مجوزها استقبال نمی‌کند چون تاکنون قدرت انحصار در ارائه برخی خدمات داشته است.
حسین جوشقانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر، قانون مصوب مجلس به یکی از مهم‌ترین اقدامات اصلاحی دولت در زمینه اصلاح نظام مجوزدهی تبدیل شده است که در آن همه دستگاه‌ها باید به درگاه ملی مجوزها متصل شوند؛ به نظر شما رفع انحصارها، امضاهای طلایی، تصاحب قدرت، شفاف شدن فرآیند صدور مجوزها و عیان شدن مشکلات در زمینه انحصار در زمینه صدور مجوزها می‌تواند به‌عنوان اثرات درگاه ملی مجوزها اخذ شود، گفت: بی‌شک روند کلی این طرح می‌تواند اثرگذار باشد. مسئله بسیار مهمی است که در زمان راه‌اندازی یا گسترش کسب‌وکار، مراحل تسهیل شود؛ تسهیل در زمان شروع و راه‌اندازی کسب و کار می‌تواند کمک کند که بنگاه‌ها و افراد انگیزه بیشتری برای کارآفرینی داشته باشند، چراکه با کارآفرینی شاهد ایجاد شغل و توسعه بسیاری از شرکت‌ها در کشور خواهیم بود.
وی ادامه داد: هرچقدر محدودیت‌ها در زمینه ایجاد کسب و کار کمتر شود و مراحل مجوزدهی تسریع شود بسیار قدم رو به جلو و مثبتی خواهد بود.
عضو هیات علمی دانشگاه‌های خاتم و شریف در پاسخ به این سؤال که به نظر شما درگاه ملی مجوزها با وجود همه مقاومت‌ها، چه زمانی تکمیل خواهد شد و با توجه به شعار سال که تولید اشتغال‌آفرین است؛ چگونه درگاه ملی مجوزها می‌تواند به تحقق این شعار کمک کند، اظهار کرد: هنوز نمی‌توان پیش‌بینی کرد که درگاه ملی مجوزها چه زمانی تکمیل خواهد شد، اما کار سختی در پیش است و نمی‌توان انتظار داشت که به این زودی‌ها به نتیجه برسد. قطعا اگر در این حوزه کار به درستی انجام شود یکی از موانع برداشته می‌شود ولی نباید امیدوار بود که برداشت این مانع بتواند به تحقق شعار سال کمک کند، برای عملیاتی شدن و تحقق کامل این شعار باید همه موانع موجود در حوزه کسب‌وکار برطرف شود. بحث مجوز یکی از موانع سر راه تولید است، موانع دیگری هم وجود دارد که مسئولان باید نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.
جوشقانی در مورد این سؤال که یکی از دستگاه‌هایی که با وجود اخطارهای فراوان متولی اصلی درگاه ملی مجوزها از اتصال به درگاه ملی مجوزها سر باز زده است؛ کانون وکلا هستند؛ به نظر شما علت اصلی مقاومت کانون وکلا و کانون سردفتران در مقابل درگاه ملی مجوزها چیست، افزود: هر گروه ذی‌نفعی که نگران از خدشه‌دار شدن منافع خود باشد با این موضوع مخالفت می‌کند. این گروه هم که تاکنون قدرت انحصار را در ارائه برخی خدمات در اختیار داشته خیلی از اتصال به این درگاه استقبال نمی‌کند و بیشتر به دنبال بهانه‌جویی و ایجاد مشکل است.

نام:
ایمیل:
* نظر: