kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۰۵۳۹
تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۰
پس از مقاومت فعال روسیه در برابر تحریم‌های غرب
در پی مقاومت فعالانه روسیه در برابر تحریم‌های غرب، در معاملات اخیر بازار جهانی ارز، ارزش روبل به بالاترین میزان در برابر یورو در دو سال گذشته نزدیک شد.

تقویت ارزش روبل از زمان بالا گرفتن جنگ اوکراین نشان می‌دهد مقاومت روسیه در برابر تحریم‌های آمریکا و اروپا در حال جواب دادن است و آن‌طور که غربی‌ها مدعی بودند، نتوانسته‌اند با فشار خود این کشور را از پا درآورند. به گزارش فارس به نقل از رویترز، در معاملات اخیر انجام شده در بازار جهانی ارز، ارزش روبل در برابر یورو 3.6 درصد رشد کرد و به 77.25 روبل در برابر یورو رسید. با این حساب روبل تقریبا در بالاترین سطح ارزش خود در برابر یورو از ژوئن سال 2020 تاکنون قرار گرفته است. روبل از دو جهت در حال تقویت است؛ نخست آنکه این هفته شرکت‌های روس مالیات خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداخت خواهند کرد و دوم آنکه بازار منتظر تصمیم بانک مرکزی روسیه درباره بالا بردن نرخ بهره بانکی در این کشور است که قرار است، جمعه اعلام شود.
ارزش روبل در برابر دلار هم سه درصد رشد کرده و به 73.17 روبل در برابر دلار رسید. با این حساب ارزش روبل تقریبا به دوران پیش از درگیری نظامی روسیه با اوکراین رسیده و سقوط خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ جبران کرده است. البته با توجه به محدودیت‌هایی که از سوی دولت روسیه برای معاملات ارزی اعمال شده، ارزش معاملات روبل همچنان با دوران آغاز پیش از درگیری نظامی فاصله دارد.
پیش‌بینی می‌شود این ماه شرکت‌های روس بیش از 40 میلیارد دلار مالیات به دولت این کشور بپردازند و برخی شرکت‌ها مجبور هستند برای پرداخت این مالیات بخشی از دارایی‌های ارز خارجی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ به روبل تبدیل کنند که این ارزش در رشد ارزش روبل بی‌تأثیر نبوده است. موسسه ولست کپیتال می‌گوید: پرداخت این حجم مالیات ممکن است ارزش روبل را‌‌‌‌‌‌‌‌ بیش از این هم افزایش دهد.
گفتنی است روسیه در برابر تحریم غرب طرح‌هایی را پیاده کرده تا امروز به طور نسبی موفق بوده است. یکی از مهم‌ترین اقدامات روسیه این بود که اعلام کرد صادرات گاز به کشورهای متخاصم که تحریم‌های اقتصادی را علیه مسکو در ارتباط با درگیری‌های جاری در اوکراین اعمال کرده‌اند، تنها در برابر روبل صورت خواهد گرفت.
هر چند در ابتدا اروپایی‌ها این تصمیم را جدی نگرفتند، اما کم کم متوجه دست برتر روسیه شدند. پس از ضرب الاجل روس‌ها، خیلی زود مجارستان اعلام کرد در پی یافتن سازوکاری است تا بهای گاز روسیه را به «روبل» پرداخت کند. همین چند رو قبل هم کمیسیون اروپا با عقب‌نشینی از موضع قبلی خود اعلام کرد که شرکت‌های ثبت شده در اتحادیه اروپا می‌توانند مطابق با سیستم پیشنهادی روسیه برای پرداخت بهای گاز به روبل بدون مغایرت با تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو، عمل کنند. برخورد فعالانه روسیه با تحریم‌های اروپا و آمریکا بار دیگر نشان داد هیمنه غربی‌ها شکستنی است و ادعای‌شان بیش از توان آنها است؛ اتفاقی که درباره کشور ما هم رخ داده است.
در حالی که بسیار از غربگراها در دهه 90معتقد بودند ایران نمی‌تواند در برابر تحریم‌های فلج‌کننده غرب مقاومت کند و نسخه سازش را تجویز می‌کردند، مقاومت مردم کار را به جایی رساند که اکنون خود آمریکایی‌ها به صراحت از شکست فشار حداکثری سخن می‌گویند و حتی گمانه‌زنی‌هایی را برای انتقال تجربیات ضدتحریمی بین ایران و روسیه مطرح می‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: