kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۰۳۹۳
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵سرویس خارجی-
تیم رسانه‌ امنیتی عراق از آغاز مرحله دوم عملیات مشترک ارتش و حشد‌الشعبی با عنوان «اراده سخت» برای تعقیب باقیمانده‌های اعضای گروه تروریستی داعش در پنج استان در این کشور خبر داده است.
عمر دولت خودخوانده داعش در عراق با تلاش‌های مقاومت و مرجعیت عراق، حمایت‌های ایران و با فرماندهی سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» به پایان رسید؛ دولتی ساخته و پرداخته مراکز اطلاعاتی غرب و رژیم صهیونیستی با تفکرات وهابی سعودی که خود را گروهی جهادی و اسلامی! معرفی می‌کرد. این گروه، انشعاب و باقی‌مانده از القاعده عراق بود که طی حمله آمریکا به عراق پدید آمده بود. به هر روی، گرچه شاکله این سازمان «جنایی-تروریستی» از هم پاشید اما بقایایی از آن هنوز در عراق و سوریه فعالند.
دیروز بود که اعلام شد تیم رسانه‌ای امنیتی عراق گفته، مرحله دوم عملیات «اراده سخت» را برای تعقیب باقیمانده‌های اعضای گروه تروریستی داعش در استان‌هایی چون الانبار، نینوا و صلاح الدین آغاز کرده است. این عملیات با مشارکت نیروهای ارتش، مرزبان‌ها، نیروهای واکنش سریع و حشد‌الشعبی آغاز شده است. نیروهای هوایی توسط بالگردها عملیات ویژه‌ای را انجام می‌دهند و کمین‌هایی را در عمق بیابان‌های استان الانبار ایجاد کرده‌اند. تیم رسانه‌ای امنیتی عراق همچنین اعلام کرده، این عملیات با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های ارتش و نیروهای هوایی و بر اساس اطلاعات دقیق سازمان اطلاعات انجام می‌شود و به همراه عملیات دیگری برای تعقیب و پیگرد باقیمانده‌های اعضای گروه تروریستی داعش در دو استان دیالی و کرکوک ادامه دارد. به گزارش ایسنا، طبق گفته مقامات عراقی، مرحله نخست عملیات اراده سخت در ۲۸ الی ۳۰ ماه مارس (8 فروردین تا 10 فروردین سال جاری) انجام شد و با تخریب ۱۹ مخفیگاه و 6 تونل متعلق به داعش و کشف و ضبط مقادیر زیادی از بمب‌های کنار جاده‌ای و مواد منفجره دیگر پایان یافت. عراق در سال ۲۰۱۷ پیروزی بر داعش را با باز پس گیری تمامی اراضی که داعش در سال ۲۰۱۴ تصاحب کرده و یک سوم مساحت کشور بود، اعلام کرد؛ اما این گروه تروریستی همچنان از طریق گروه‌های زیرزمینی خود در مناطق مختلف و گسترده دست به حملات پراکنده می‌زند. گروه تروریستی داعش همچنان در برخی از استان‌های شمالی و شرقی عراق فعالیت دارد.
گفتنی است، از ابتدای سال جاری میلادی نیروهای عراقی عملیات پاک‌سازی و تعقیب باقیمانده‌های داعش را افزایش داده‌اند. تیم رسانه‌ای امنیتی عراق روز پنجشنبه از هدف قرار‌دادن مخفیگاه متعلق به داعش و به هلاکت رسیدن چهار تن از اعضای آن خبر داد.
باوجود اینکه داعش اراضی تحت اشغال خود را از دست داده است؛ اما همچنان هسته‌های داعشی به جنگ و‌گریز با نیروهای امنیتی عراقی ادامه می‌دهند به ویژه در مناطق بازی که در امتداد شمال بغداد قرار دارد. داعشی‌ها به ویژه در استان صلاح الدین عراق، استراتژی «پنیر و موش» را با نیروهای امنیتی عراق دنبال می‌کنند. داعش شگرد جنگ 360 درجه‌ای را با هدف فرسوده کردن توان نظامیان عراقی دنبال می‌کند و این از طریق حملات روزانه به نیروهای امنیتی و منازل فرماندهان امنیتی و ربودن پرسنل نظامی انجام می‌شود و در کنار آن دست به یورش‌های آشکار با اهداف خاص و ضعیف نشان دادن اوضاع امنیتی می‌کنند. هر چند اینکه داعش بتواند سناریوی ژوئن 2014 (خرداد-تیر 1393) – زمان اعلام موجودیت این سازمان «جنایی-تروریستی» – را اجرایی کند بسیار بعید به نظر می‌رسد زیرا توان لجستیک آن را ندارد اما از روزنه‌ها و خلأ امنیتی بهره‌برداری می‌کند تا وجهه نیروهای امنیتی عراق را خدشه دار کند.
حمله به کاروان‌های لجستیک آمریکا
خبر دیگر از عراق آن‌که رسانه‌های عراقی بامداد یکشنبه از وقوع حمله علیه یک کاروان لجستیک آمریکایی خبر دادند. صابرین نیوز در خبری فوری نوشت: «یک کاروان لجستیک ارتش ایالات متحده در استان الانبار مورد هدف قرار گرفت.» به گفته این رسانه عراقی، حمله مذکور با استفاده از بمب کنار جاده‌ای انجام شده است. هنوز جزئیاتی از میزان خسارت یا تلفات احتمالی این عملیات منتشر نشده است. پیشتر نیز یک کاروان لجستیکی ائتلاف آمریکایی ضد بعد از ظهر روز شنبه در استان المثنی، واقع در جنوب عراق هدف انفجار بمب کنار جاده‌ای قرار گرفت. گفتنی است، پس از مصوبه پارلمان عراق درباره خارج کردن نظامیان بیگانه از خاک این کشور و تعلل بغداد در این امر، کاروان‌های لجستیکی ائتلاف آمریکایی به طور هفتگی و گاهی در طول یک روز چند بار هدف انفجار بمب کنار جاده‌ای قرار می‌گیرند. پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸ در پی اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب‌ رئیس‌شهید سازمان حشد‌الشعبی عراق، طرح اخراج نیروهای بیگانه از خاک این کشور را تصویب کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: