kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۰۸۷
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
یک سازمان بین‌المللی اعلام کرد، عربستان در سال ۲۰۲۲ بیشترین احکام اعدام در ۸ سال گذشته را اجرا کرده است. سعودی‌ها غالبا حکم اعدام را با شمشیر اجرا می‌کنند!

عربستان در زمینه نقض حقوق بشر و همچنین سرکوب مخالفان کارنامه سیاهی دارد. در این کشور مخالفان با کوچکترین اتهام با بزرگترین مجازات‌ها مواجه می‌شوند. سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر در حساب کاربری خود در توئیتر نمودار اعدام‌ها را در سه ماهه نخست سال‌های حکومت ملک سلمان از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ منتشر کرد و نوشت: «سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ خونریزترین سال از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان پادشاه عربستان بوده است.»
آخرین حکم اعدام‌های عربستان در ۲۱ اسفند ماه اجرا شد که بنا بر اعلام وزارت کشور عربستان‌، ۸۱ نفر را که به دلیل آن‌چه «داشتن افکار و عقاید انحرافی و ارتباط با گروه‌های تروریستی و ضد سعودی خوانده شده»، اعدام کرده است. طبق اعلام منابع خبری عربی، ۴۱ نفر از این اعدام شدگان از معترضان شیعه عربستانی و از اهالی مناطق الاحساء و قطیف در شرق عربستان بودند. اعدام این تعداد شیعه در یک روز در عربستان تاکنون سابقه نداشته است.
دیده‌بان حقوق بشر بار‌ها از تخلفات گسترده در سیستم عدالت کیفری عربستان انتقاد کرده است. متهمان به جرایم، از جمله کودکان، اغلب با نقض سیستماتیک حقوق قضایی و دادرسی عادلانه، از جمله بازداشت خودسرانه، مواجه هستند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر نقض جدی رویه قضایی در دادگاه‌ها و سیستم عدالت کیفری علیه متهمان در پرونده‌های جنایی را مستند کرده است که شامل دوره‌های طولانی بازداشت بدون اتهام یا محاکمه، فشار برای امضای اعترافات است. بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، به ویژه در آمریکا و در اروپا ابراز نگرانی کرده‌اند که وجود خلأ در قوانین عربستان به قضات این کشور اجازه می‌دهد که همچنان به صدور مجازات اعدام برای نوجوانان ادامه دهند.
عربستان با وجود ادعا‌های خود در سال ۲۰۲۰ مبنی بر توقف اعدام نوجوانان، صدور و اجرای احکام اعدام مربوط به نوجوانان را متوقف نکرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: