kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۴۶۵
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا:
حجت‌الاسلام علی سعیدی با‌ اشاره به نقش شهید سلیمانی در بومی‌سازی مقاومت و فرهنگ بسیجی در منطقه گفت: امروز هم بیش از هر چیز با جنگ شناختی رو‌به‌رو هستیم. بسیج به‌عنوان یک نهاد انعطاف‌پذیر در این جنگ شناختی باید متناسب با نوع تهدید آماده شود.

به گزارش روابط عمومی ارتش، حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا صبح دیروز در نشست خبری به مناسبت هفته بسیج طی سخنانی اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب تحولات و حوادثی اتفاق افتاد که هر یک در جای خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و نظر سیاستمداران را به خود جلب می‌کرد.
وی افزود: یکی از ایده‌هایی که فصل جدید تحول‌آفرینی در نظام اسلامی پدیدار کرد، ایده‌ای بود که در ذهن حضرت امام(ره) شکل گرفت و در ۵ آذر ۵۸ عملی شد. امروز که قریب به چهل سال از آن تاریخ می‌گذرد بخشی از آن مسایل پدیدار شده است. بسیج فراتر از مرزها و نژاد و قوم بود و می‌تواند همه آزادی‌خواهان را گرد هم بیاورد و ما آثار این ایده مقدس را در منطقه می‌بینیم که میوه‌های شیرین آن ذائقه بسیاری از آزادی‌خواهان را شیرین کرده است.
حجت‌الاسلام سعیدی ادامه داد: معمولا سه روش برای پایداری نظام‌ها مطرح می‌شود. یکی از این روش‌ها استفاده از نیروهای مسلح است. روش دوم پیوستن به پیمان‌های نظامی است و روش سوم هم تحت حمایت یک کشور دیگر بودن است. این کشورها مجبور هستند زیر سلطه دیگر کشورها زندگی کنند و این روش در برخی کشورهای غرب آسیا قابل مشاهده است.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا تأکید کرد: در جمهوری اسلامی نیروهای مسلح با اتکا به نیروی مردمی از قدرت و اقتدار بسیار بالایی برخوردار هستند. اما طیف‌بندی دشمنان نیاز به یک زیرساخت دارد تا نیروهای مسلح ما را تغذیه کند. مسئله بسیج یک پدیده‌ای بود که می‌توان از آن به‌عنوان امنیت غیرعامل یاد کرد.
نفس حضور بسیج بازدارنده است و موجب می‌شود دشمن در عرصه‌های تهدید عملی وارد نشود. به‌نظر می‌رسد مسئله بسیج به‌عنوان مهم‌ترین عامل صیانت از نظام اسلامی نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای داشته است.
حجت‌الاسلام سعیدی تصریح کرد: بسیج در طول دوران حضورش در عرصه‌های مختلف کارکردهای متفاوتی داشته است. بسیج در عرصه وحدت ملی به‌عنوان عامل انسجام ملی نقش بسیار مهمی ‌داشته است. در طول 42 سال که از عمر پربرکت انقلاب می‌گذرد یکی از مهم‌ترین تأثیرات بسیج دفاع مقدس بود که در طول این هشت سال بسیج هم‌ متولد شد و هم به ثمر نشست و توانست در کنار ارتش و سپاه مهم‌ترین خطر را از انقلاب دفع کنند.
وی عنوان کرد: در عرصه‌های بهداشت و در‌مان بسیج نقش بسیاری مهمی ‌را ایفا کرد. همچنین در عرصه مقابله با فتنه‌ها مانند 18 تیرماه 1377و فتنه 1388 بسیج نقش تعیین‌کننده‌ای داشت و توانست این دو غائله را پایان دهد. در عرصه خدمت‌رسانی در سال‌های اخیر بسیج نقش بسیار فعالی داشته و در هر امری وارد شده به نحو احسن تکلیفش را انجام داده است.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا در پاسخ به سؤالی درباره ضرورت تحول در بسیج گفت: از یک‌سو نظام در حال بالندگی و پیشرفت است از سوی دیگر ما با تهدیدهای ‌متنوعی رو‌به‌رو هستیم. امروز هم بیش از هر چیز با جنگ شناختی رو‌به‌رو هستیم. بسیج به‌عنوان یک نهاد انعطاف‌پذیر در این جنگ شناختی باید متناسب با نوع تهدید آماده شود. جنگ‌شناختی آموزش و ساز و برگ خودش را طلب می‌کند. قهراً دست‌اندرکاران بسیج به این موضوع توجه دارند که متناسب با تهدیدات و اقتضائات جامعه باید خود را به روز کند. بنابر این بسیج مدام نیاز به تغییر و تحول دارد تا بتواند به تهدیدات متنوع پاسخ دهد. بسیج باید به تجهیزات مورد نیاز پاسخ به تهدیدات مجهز شود.
حجت‌الاسلام سعیدی اظهار داشت: بسط و گسترش تفکر بسیجی موضوع بسیار مهمی ‌است که اجرای این مهم نیاز به پیش نیازهایی دارد. اگر دولت و حاکمان دارای تفکر بسیجی بودند زمینه تحقق این اندیشه بیش از پیش فراهم خواهد شد. برخی از ما سؤال کردند آیا در درجه و جایگاه نباید در رفتار بسیجی و جهادی انسان تأثیر بگذارد. برخی امتیازاتی که خط و نشانی است که ره گم نشود نباید تفکر بسیجی را تحت‌الشعاع قرار دهد. وقتی رئیس‌جمهوری در کنار مردم زیر چادر می‌نشیند یکی از نمودهای تفکر بسیجی در بین مسئولین است. ما نیازمند اقدامات گسترده‌تری در تعمیق رفتار بسیجی در جامعه هستیم و باید مولفه‌های تفکر بسیجی به جامعه معرفی شود.
وی ادامه داد: بومی‌سازی مقاومت در منطقه مهم‌ترین وظیفه‌ای است که برعهده نیروهای مقاومت بوده است که این مهم محقق شده است. یکی از ابعاد وجودی شهید سلیمانی عمق بخشی تفکر بسیجی در منطقه بود. تفکری که عراق و سوریه را از دست دشمن قسم‌خورده نجات داد تفکر بسیجی بود. بنابر این یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی انتقال تفکر بسیجی به منطقه غرب آسیا و حتی خارج از این منطقه است.
حجت‌الاسلام سعیدی در ادامه با‌ اشاره به لزوم آسیب شناسی بسیج تصریح کرد: آسیب‌شناسی در هر مسئله‌ای کاری عقلانی است. یکی از کارهایی که به‌عهده مسئولان بسیج است آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی از بسیج است. از جمله آسیب‌هایی که بسیج ممکن است با آن مواجه شود رفتار خلاف عرف است. بسیجیان جزو خواص به‌حساب می‌آیند و جامعه انتظار خاصی از آنها دارد. ملاک بسیج در موضع‌گیری‌ها باید سلوک رهبر انقلاب باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: