kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۴۱۰
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۸
در آستانه مذاکرات ایران و 1+4 با موضوع لغو تحریم‌ها
وزارت تجارت آمریکا تحریم‌های شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» و 12 شرکت بین‌المللی که با این شرکت همکاری داشتند را برای مدت شش ماه تمدید کرد.


وزارت تجارت آمریکا تحریم‌ها علیه شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» ایران و تعداد دیگری از شرکت‌ها در کشورهای مختلف را که پیشتر با این شرکت هواپیمایی ایران همکاری داشته‌اند تمدید کرد.
به گزارش راشاتودی، در اسناد رسمی که روز جمعه توسط دفتر امنیت و صنعت،‌ وابسته به وزارت تجارت آمریکا منتشر شده، تحریم‌های اعمال شده علیه ماهان‌ایر و 12 شرکت برای شش ماه دیگر تمدید شده است.
این تحریم‌ها شامل ممنوعیت فروش هرگونه تجهیزات آمریکایی مربوط به صنعت هوایی یا قطعات یدکی به این شرکت‌ها می‌شود.
از جمله شرکت‌هایی که تحریم‌ها علیه آنها تمدید شده، شرکت‌هایی در انگلیس، اردن، عراق، امارات، سوریه، ترکیه و فرانسه بوده است.
 اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا قوانینی برای کنترل صادرات و بازصادرات اقلام، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای دارای فناوری‌های دوگانه وضع کرده است. واشنگتن به بهانه نقض این قوانین برخی شرکت‌ها را تحریم یا جریمه می‌کند. 
نخستین بار، «داریل جکسون»، دستیار وقت وزیر بازرگانی آمریکا در ۱۷ مارس ۲۰۰۸ فرمانی را برای لغو امتیازات صادراتی شرکت هواپیمایی ماهان صادر کرد. این فرمان از آن زمان به بعد برای دوره‌های ۱۸۰ روزه تمدید شده است. 
دولت آمریکا در راستای سیاست فشار علیه ایران شرکت ماهان‌ایر را به دلیل آنچه به ادعای این کشور ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خوانده شده در فهرست تحریم‌ها قرار
داده است.
آمریکا با متهم کردن شرکت هواپیمایی ماهان به انتقال نیرو به سوریه این شرکت را در فهرست تحریم‌ها قرار داده و کشورهای اروپایی را هم برای تحریم آن تحت فشار قرار داده بود.
تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ماهان‌ایر در حالی صورت می‌گیرد که قرار است تا چند روز آینده مذاکرات ایران و گروه 1+4 برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در وین اتریش از سرگرفته
شود.
لزوم دستیابی
به نتایج مثبت
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه در جمع خبرنگاران تأکید کرد که حفظ برجام تنها راه‌حل مسئله هسته‌ای ایران است.
بنا بر گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه چین، لیجیان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درخصوص همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: من گزارش‌های مربوطه (آژانس) را مشاهده کرده‌ام. چین امیدوار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و ایران بتوانند اختلافات مربوط به نظارت و راستی‌آزمایی را از طریق گفت‌وگو و مشورت
بر اساس احترام متقابل به درستی حل کنند. ما همچنین از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم که در این زمینه نقش سازنده‌ای
ایفا کنند.
وی سپس با تأکید بر لزوم حفظ برجام ادامه داد: چین همواره بر این باور است که حفظ و اجرای برجام تنها راه مؤثر برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران است.
این دیپلمات چینی با ابراز امیدواری درباره ازسرگیری مذاکرات «وین» برای احیای برجام ادامه داد: همه طرف‌ها باید تلاش‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده و اقدامات مشخص و منسجمی را برای ازسرگیری آرام مذاکرات برای ازسرگیری پایبندی به برجام و دستیابی به نتایج مثبت انجام دهند.
گستاخی آمریکا
لوید آستین، رئیس پنتاگون (وزیر دفاع آمریکا) که به بحرین رفته است، در اجلاس امنیتی منطقه‌ای منامه مواضع دولت جو بایدن در قبال ایران و مذاکرات پیش رو در وین را بازگو کرد.
آستین در این اجلاس امنیتی درباره مذاکرات با واسطه آمریکا و ایران در وین (هشتم آذرماه) اظهارنظر کرد و ادعای نخ نما و بی‌اساس واشنگتن و متحدانش را درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.
وی در اظهارنظری گستاخانه بر تعهد واشنگتن به ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی و پیگیری راه‌حل دیپلماتیک تاکید کرد.
این مقام ارشد آمریکایی سپس مدعی شد: اما اگر ایران مایل به تعامل جدی نباشد، آن زمان به همه گزینه‌های لازم برای حفظ امنیت ایالات متحده نگاه خواهیم کرد.
وزیر دفاع آمریکا در «گفت‌و‌گوی منامه» بارها علیه موضع‌گیری علیه حضور منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران  اتهام‌زنی‌های آمریکایی‌ها علیه ایران را تکرار کرد.
لوید آستین ادعا کرد: ایران همه ما را با چالش‌های امنیتی جدی مواجه می‌کند؛ چالش‌هایی که فراتر از برنامه هسته‌ای آن است. تهران تنش‌ها را در این منطقه و فراتر از آن دامن می‌زند و صلح و ثبات را برای همه ما تضعیف می‌کند.
وی در ادامه علیه فناوری پهپادهای بومی ایران موضع گرفت و مدعی شد: تکثیر پهپادهای تهاجمی ایران یک تهدید دائمی برای سربازان آمریکایی است... این سامانه‌ها احتمالا در درگیری‌های آینده نقش برجسته‌ای دارند... ما منطقه را برای مقابله با تهدید پهپادها دور هم جمع می‌کنیم.
همچنین رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران روز جمعه مدعی شد که ایران در حال نزدیک شدن به نقطه بدون بازگشت برای احیای توافق هسته‌ای است.
وی که در جریان کنفرانس گفت‌وگوی منامه در بحرین صحبت می‌کرد، گفت که ایران در حال ایجاد خطر «غیرممکن» ساختن هرگونه انتفاع از احیای توافق هسته‌ای است.
نماینده آمریکا در امور ایران مدعی شد: قصد ما، قصد شفاف ما، بازگشت به توافق و پایبندی به توافق است چون نمی‌خواهیم شاهد بحران هسته‌ای باشیم.
نماینده آمریکا در امور ایران در حالی از «بازگشت به برجام» سخن به میان آورده که ایران، برخلاف آمریکا از توافق هسته‌ای خارج نشده است.  دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تمامی تعهدات خود در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اعلام کرد از این توافق هسته‌ای خارج می‌شود. 
به گزارش فارس، نماینده آمریکا در امور ایران خبر داد که صبح جمعه با معاونان وزیر خارجه روسیه و چین درباره بازگشت به برجام صحبت
کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: