kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۳۵۱
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰

 


نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی با حضور پررنگ چینی‌ها و مونتاژکاران در تهران برگزار شد و تولیدکنندگان خواستار حمایت دولت از این صنعت شدند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، یک تولیدکننده در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی با اعلام اینکه برخی از قطعات مورد نیاز ما فلزی است و مجبور به خرید ورق هستیم، افزود: اما چون ورق‌ها در برنامه تولید ما درج نشده فولاد مبارکه به ما ورق نمی‌دهد. ناچاریم از بازار بخریم. هفته پیش ورق 9500 تومان بود اما امروز به 31 هزار تومان رسیده است.
تولیدکننده دیگری که در حوزه ماشین لباسشویی فعالیت می‌کند با بیان اینکه بخشی از مواد مورد نیاز ما مواد پلاستیکی است، ادامه داد: 70 درصد پتروشیمی‌ها خصولتی هستند. هفته گذشته قیمت مواد برای لباسشویی در بورس 38 هزار و 400 بود اما در نهایت ما با مشقت 45 هزار تومان خریدم‌. تفاوت این قیمت‌ها فقط عاید پتروشیمی‌ها می‌شود. 
تولیدکننده دیگری که در حوزه کولرگازی فعالیت دارد با گلایه از اینکه مناطق آزاد به مناطق قاچاق تبدیل شده‌اند، گفت: قرار بود در این مناطق الزام به عمق ساخت داخل فراهم شود اما خبری از داخلی‌سازی نیست و کالای ساخته شده با حجم بالا وارد ‌کشور می‌شود.
او با اعلام اینکه با اعمال ممنوعیت واردات لوازم خانگی تولیدکننده داخلی سرمایه‌گذاری زیادی برای توسعه محصول انجام شده است، افزود: باید با حمایت از تولیدکننده داخلی تنوع تولید با ارتقا کیفیت فراهم شود. ما به سختی به تکنولوژی تولید دست پیدا کردیم. شرکای خارجی اصلا تمایلی به همکاری فنی ندارند و فقط می‌خواهند از بازار ایران استفاده کنند و عده‌ای هم در این شرایط به جای حمایت از تولیدکننده داخلی، فضا را برای فروش کالاهای قاچاق در بازار فراهم می‌کنند.
یکی دیگر از تولیدکنندگان با اعلام اینکه قوه قضائیه تأکید کرده واحدهای تولیدی را به دلیل موضوعات بانکی مصادره نکنید، گفت: این عاملی شده که بانک واحد تولیدی را ارزیابی و مبلغی را برای رهن آن در نظر می‌گیرد. در نهایت وقتی تولیدکننده متقاضی وام است به او می‌گویند وثیقه‌ای را خارج از طرح باید بیاوری. این در حالی است که کل طرح با مبلغ کمی در رهن بانک است اما دوباره از تولیدکننده وثیقه می‌خواهند. این سیاست‌ها ضد تولید است‌.
او با تأکید بر اینکه من چهار سال پیش می‌توانستم 80 درصد کولرگازی را تولید داخل کنم اما هیچکس به من کمکی نکرد، افزود: به همه جا نامه نوشتم اما هیچ حمایتی از ما نشد.
پیشنهاد تولیدکنندگان یخچال
تولیدکننده دیگری که در بازار حضور فعالی دارد با اعلام اینکه اگر ماشین لباسشویی را بیاوری و اینجا مونتاژ کنی هزینه آن از تولید داخل ارزان تر تمام می‌شود، گفت: جنس ایرانی با کیفیت مشتری خود را دارد اما دولت باید در بخش مواد اولیه به ما کمک کند.
او با اعلام اینکه ما مخالف برندهای خارجی لوازم خانگی در بازار نیستیم، افزود: اما باید شرکت‌های خارجی را ملزم به افزایش عمق ساخت داخل در کشور کرد آنها باید تکنولوژی وارد کشور کنند نباید فقط از بازار کشور استفاده کرده و تمایلی به عمق ساخت داخل نداشته باشند.
این تولیدکننده لوازم خانگی تصریح کرد: در حال حاضر که هزینه حمل و نقل و تامین مواد اولیه از محل واردات گران تمام می‌شود، می‌توانیم با اعمال سرمایه‌گذاری در کشور مانع واردات مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان شویم به نحوی که با تولید مواد اولیه در کشور حتی می‌توانیم ضمن تامین نیاز منطقه حضور پررنگی در بازارهای اروپایی داشته باشیم. 
او افزود: به عنوان نمونه ما در درب یخچال مشکل داریم ورق آن وارداتی است و مجبوریم هزینه زیادی را بابت حمل و نقل و خرید آن پرداخت کنیم، اگر به صورت یک کنسرسیوم و با نظارت وزارت صنعت سرمایه‌گذاری توسط تولیدکنندگان در این بخش صورت گیرد ما می‌توانیم مسیر توسعه و پیشرفت را در صنعت لوازم خانگی با سرعت بیشتری طی کنیم. 
گفتنی است، امسال بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌ خانگی با شعار «تجلی دانایی و توانایی ایرانی در خدمت توسعه ملی» با حضور 411 واحد
تولیدی داخلی و هفت شرکت خارجی برگزار شد نکته قابل توجه در نمایشگاه لوازم خانگی حضور بالای کالاهای چینی و مونتاژکاران بود که شناسایی تولیدکننده واقعی را برای بازدید کننده مشکل می‌کرد. البته در نمایشگاه امسال تولیدکنندگان مطرح لوازم خانگی هم حضور داشتند اما تعداد آنها نسبت به سایر شرکت‌کنندگان آنچنان محسوس نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر: