kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۲۰۵
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۶

 


محمدرضا مرادی
در چند ماه گذشته تمرکز اصلی نبرد در یمن در استان راهبردی مارب بوده و طبق آخرین خبرهای منتشر شده نیروهای صنعا به
5 کیلومتری مارب رسیده‌اند. اما اعلام خبر عقب‌نشینی نیروهای تحت حمایت امارات از استان الحدیده یک پیروزی آسان را برای انصارالله و انقلابیون یمن رقم زد. الجزیره به نقل از منابع محلی اعلام کرده که پس از عقب‌نشینی ناگهانی نیروهای مورد حمایت امارات از استان الحدیده در غرب یمن، انصارلله موفق شد کنترل مناطق این استان را به دست آورد. در این میان صدها نفر از مردم شهرستان الحدیده از عقب‌نشینی نیروهای مشترک و بازگشایی جاده «کیلو 16» که بندر اصلی این شهرستان است ابراز خوشحالی کردند زیرا این شهرستان تقریباً به مدت 3 سال در محاصره بود. نیروهای مشترک یک نهاد نظامی در سواحل غربی می‌باشد که در اواسط سال 2019 به رهبری یک افسر اماراتی به نام ابوعمر، قبل از تحویل به سرلشکر هیثم قاسم طاهر تأسیس شد و اخیراً طارق صالح- برادرزاده رئیس‌جمهور سابق علی عبدالله صالح و رهبر گروه موسوم به مقاومت ملی- به عنوان رهبر عملیاتی آن ظاهر شده است. نگاهی به اهمیت استان الحدیده به خوبی‌اهمیت این عقب‌نشینی را آشکار می‌کند.
شهر الحدیده با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۲۳۰ کیلومتر با صنعا فاصله دارد و پس از شهر «تعز» بزرگ‌ترین شهر یمن به شمار می‌رود و به دلیل راه داشتن به دریای سرخ از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار است. بندر الحدیده به عروس دریای سرخ معروف است. با‌اشغال بندر عدن توسط ائتلاف عربی، الحدیده به بندر اساسی برای واردات کالا توسط دولت یمن تبدیل شده است، البته اگر ائتلاف عربی اجازه پهلوگیری کشتی‌های تجاری را در این بندر بدهد که این مسئله کم‌تر اتفاق می‌افتد. بندر الحدیده پس از بندر عدن دومین بندر بزرگ یمن است و موقعیت استراتژیکی به دلیل نزدیکی به خطوط حمل‌ونقل بین‌المللی دارد. این بندر شریان اصلی حیات بیش از 8 میلیون یمنی در استان‌های الحدیده، تعز، صعده و صنعا است. الحدیده هشت اسکله دارد که طول مجموع آنها ١٤٦١ متر است. در دریای سرخ و در مقابل سواحل استان الحدیده بیش از
۴۰ جزیره وجود دارد. مهم‌ترین این جزایر، جزیره کمران است که مردم در آن زندگی می‌کنند. در برخی از این جزایر همچون جزیره مکران پایگاه نظامی هم وجود دارد. کنترل بیش‌تر جزایر استان الحدیده که برای‌اشراف داشتن بر دریای سرخ اهمیت دارد، همچون جزیره کمران در اختیار نیروهای ارتش و حرکت انصارالله است، اما کنترل تعدادی دیگر از جزایر همچون جزیره حنیش کبری در اختیار نیروهای ائتلاف عربی است.
نیروهای ائتلاف پس از خروج از الحدیده، به سمت شهر «المخا» واقع در غرب استان تعز حرکت کردند. ناظران در تحلیل‌های اولیه، دلیل این عقب‌نشینی ناگهانی نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی را کمک به نیروهای دولت مستعفی یمن و حزب اخوانی الاصلاح در جبهه مأرب اعلام کردند.در همین حال دولت مستعفی یمن همچنین ادعا کرد که عقب‌نشینی صورت گرفته از مناطق شرقی و جنوبی شهر الحدیده، برای اجرای بندهای مربوط به بازاستقرار در توافق استکهلم صورت گرفته است. این ادعا این سؤال را به همراه دارد که چرا نیروهای‌هادی، اکنون توافقی را که در سال ۲۰۱۸ حاصل شده بود، اجرا می‌کنند؟ شهر استکهلم سوئد در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ (شش دسامبر ۲۰۱۸) به مدت یک هفته میزبان چهارمین دور مذاکرات صلح یمن با حضور طرف‌های یمنی به ریاست «مارتین‌گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن بود و در تاریخ
۱۳ دسامبر (۲۲ آذرماه) با توافق آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان داد. توافق استکهلم سوئد میان طرف‌های یمنی به توافق آتش‌بس در استان الحدیده، خروج تمام افراد مسلح از بندر الحدیده و دو بندر دیگر در شمال این استان «رأس‌عیسی و الصلیف» و سپس خروج کامل نیروهای انصارالله و نیروهای وابسته به ‌هادی از شهر الحدیده (مرکز استان الحدیده) ‌اشاره می‌کند. برخی‌ها نیز معتقدند که امارات در یمن به دنبال این است که خود را از عرصه تقابل مستقیم با انصارالله کنار بکشد.
فارغ از دلایل این عقب‌نشینی اهمیت تسلط انصارالله بر الحدیده است. در چند سال اخیر ائتلاف سعودی به ندرت اجازه پهلوگیری کشتی‌های حامل مواد غذایی، دارو و سوخت را می‌داد و همین مسئله باعث قحطی گسترده و بحران در بخش پزشکی شده بود. اکنون که کنترل این استان در دست انقلابیون است امیدها برای واردات بیش‌تر مواد غذایی و دارویی بسیار بیش‌تر شده و همین مسئله به معنای تقویت روحیه ملی در مناطق تحت تسلط انصارالله است. علاوه‌بر این، این پیروزی باعث تضعیف روحیه ائتلاف سعودی و در نتیجه تداوم پیشروی‌های انقلابیون یمن در مارب خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: