kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۱۹۰
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳
رستم قاسمی:
وزیر راه و شهرسازی از آغاز ساخت 700هزار مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور خبر داد.


رستم قاسمی در حاشیه دومین جلسه شورای عالی مسکن در جمع خبرنگاران گفت‌: ساخت ۷۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در سطح کشور شروع شده است و زمین دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کردیم. وی با اشاره به جلسه با استانداران استان‌های مختلف افزود: قرار است در این جلسه تأمین زمین
۴ میلیون واحد مسکونی را تا پایان سال مشخص کنند.
قاسمی ادامه داد: دولت و مجلس هر دو دغدغه ساخت مسکن برای اقشار محروم را دارند که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده بنا داریم در طول ۴ سال
۴ میلیون مسکن ساخته و تحویل شود.
به گزارش خبرگزاری تقریب، وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ روز از تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می‌گذرد افزود: در فاز اول ساخت دو میلیون مسکن را شروع کردیم و سهم استان‌ها و شهرستان‌ها نیز جز به جز به استانداران و فرمانداران ابلاغ شده است.
ایران به کارگاه بزرگ ساخت مسکن
تبدیل می‌شود
قاسمی ادامه داد: در هر استان و شهرستان سهمشان از دو میلیون واحد مسکونی در فاز اول مشخص شده است و با تفاهم‌نامه‌هایی که امضا شد و مذاکراتی که با بخش خصوصی داشتیم ایران به کارگاه بزرگ ساخت مسکن تبدیل می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی به تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی با بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد مستضعفان به امضا رسید
۹۰۰ هکتار از زمین‌های این بنیاد در کل کشور به طور رایگان در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان مجموعه بزرگی است ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را نیز در تفاهم‌نامه دیگری قبول و امضا کرده است همچنین قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را برای محرومین در تفاهم‌نامه‌ای امضا کرد و قرارگاه امام حسن مجتبی علیه‌السلام نیز که متعلق به بسیج است در زمینه ساخت مسکن در بافت فرسوده تفاهم‌نامه دیگری با وزارت راه و شهرسازی امضا کرد.
وی همچنین درباره مصوبات جلسه شورای عالی مسکن گفت: پیشنهاد ثبت نام همه مجردهایی که در سن ازدواج هستند مطرح شد که به تصویب رسید. پیش از این ثبت‌نام خانم‌های مجرد با ۳۵ سال سن و مردان مجرد با ۴۵ سال سن اعلام شده بود البته شرط آن این است که در زمان تحویل واحد مسکونی مدارک لازم ازدواج را تحویل دهند.
تسهیلات طرح
قاسمی درباره تأمین منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها هر سال باید به حوزه مسکن تعلق گیرد و این قانونی است که همه بانک‌ها باید رعایت کنند و هر سال نیز بر اساس تورم این عدد افزایش می‌یابد.
وی تاکید کرد: پرداخت چنین تسهیلاتی کمک خوبی برای خانه‌دار شدن متقاضیان مسکن
است.
وزیر راه و شهرسازی اعلام داشت: تشکیل صندوق ملی مسکن نیز در این قانون دیده شده که در حال شکل‌گیری است و منابع آن نیز از درآمدهای وزارت راه و شهرسازی و منابع مسکن مهر و بازگشت اقساط مسکن مهر خواهد بود تا بتوانیم به دهک‌های پایین متقاضی مسکن یارانه پرداخت کنیم در این زمینه نیز باید با سازمان برنامه و بودجه مبلغ پرداخت یارانه نهایی شود.
قاسمی همچنین اظهار کرد: از آنجا که تسهیلات در شهرهای مختلف متفاوت است به طور مثال در تهران
۴۵۰ میلیون تومان به هر متقاضی تسهیلات بانکی داده می‌شود و کمک‌های دیگری بر اساس قانون جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده که باید پرداخت شود از جمله زیرساخت‌ها و نیازهای اجتماعی مانند مدرسه و پارک نیز باید در کنار این واحدهای مسکونی ساخته شود.
مذاکرات با خارجی‌ها
برای ورود صنعتی‌سازی جدید است
وی درباره ورود خارجی‌ها و نگرانی انبوه‌سازان در ساخت طرح نهضت ملی مسکن گفت: توان انبوه‌سازان و تعاونی‌های کشور برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی وجود دارد و در گذشته نیز ثابت کردند هم به لحاظ نیروی انسانی ماهر و هم به لحاظ اداره شرکت‌های بزرگ انبوه‌سازی مشکلی وجود ندارد پس دغدغه‌ای برای این کار
نداریم.
قاسمی ادامه داد: مذاکرات ما با برخی کشورها که هنوز ادامه دارد این است که تکنولوژی صنعتی‌سازی جدید وارد کشور شود.
وی افزود: پیش‌بینی لازم برای اینکه همه کارگران، مهندسین، تکنسین‌ها و مصالح مورد نیاز در ساخت مسکن در این طرح ایرانی باشند در نظر گرفته شده است. بر این اساس حوزه ساخت مسکن نباید نگران باشد که ما دنبال کارگر خارجی و مواد و مصالح خارجی هستیم چون برخی از کشورها حتی تأمین منابع مالی (فاینانس) را نیز در این وضعیت اقتصادی کشور به عهده گرفته‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: