kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۱۳۳
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۷رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی‌اش در میان جوانان این کشور در اظهاراتی عجیب گفت که درک وی از جهان باعث شده با تجربه‌ترین رهبر جهان شود.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت که درک او از جهان،‌ وی را با تجربه‌ترین رهبر در میان سران دیگر کشورها کرده است. وی که این سخنان را در میان جوانان در استان «کاناکاله» در شمال غربی ترکیه مطرح می‌کرد، گفت: «من جهان را می‌شناسم. در میان رهبران امروز، من با تجربه‌ترین هستم. این را نه برای خودستایی،‌ بلکه برای مشخص کردن جایگاه خود در میان دیگر رهبران می‌گویم چون این برای مردم من مهم است که مشخص شود جایگاه هر کسی چیست.» رجب طیب اردوغان از سال ۲۰۱۴ به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه انتخاب شد. فعالیت وی به عنوان رئیس‌جمهور، پس از یک دهه فعالیت به عنوان نخست‌وزیر بوده است. وی سال ۲۰۱۸ و پس از آنکه سیستم حکمرانی ترکیه از پارلمانی به ریاست جمهوری تبدیل شد، بار دیگر به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب شد.
چند روز پیش نیز روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که رجب طیب اردوغان در داخل ترکیه به شدت احساس ضعف می‌کند و از این رو به دست به کارهای نمایشی در سطح جهانی می‌زند. به نوشته این روزنامه، مقامات اسکاتلند در اجلاس آب‌وهوایی «گلاسکو» درخواست دولت ترکیه برای حضور یک کاروان امنیتی بزرگ در کنار اردوغان را رد کرده بودند و این همان دلیلی بود که رئیس‌جمهور ترکیه از حضور در این اجلاس انصراف داده و از ایتالیا به ترکیه بازگشته بود. اردوغان اصرار داشت که همانند جو بایدن یک کاروان امنیتی چشم‌گیر او را در این سفر همراهی کنند و او بتواند تصویر اسکورت امنیتی خود را در داخل ترکیه دستمایه تبلیغ قرار دهد اما مخالفت مقامات اسکاتلند او را به شدت عصبانی کرده بود. نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: «اردوغان ۱۸ سال است که در قدرت حضور دارد و از این رو خوب می‌داند که چگونه بازی کند، اما با این وجود امروزه از لحاظ سیاسی بیش از هر دوره دیگری ضعیف شده است.»

نام:
ایمیل:
* نظر: