kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۹۵۸
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۹


برای نخستین بار در کشور به همت دانشمندان ایرانی، یک بیمار مرگ مغزی بدون ضربان قلب، جراحی و اعضای آن به بیماران در انتظار پیوند اهدا شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، جراحان ایرانی موفق شده‌اند اعضای بیمار مرگ مغزی غیرکنترل‌شده را اهدا کنند. برای نخستین بار در کشور با همکاری تیم جراحی قلب بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) یک بیمار مرگ مغزی بدون ضربان قلب به منظور حفظ احشای شکمی، جراحی و اعضای آن به بیماران در انتظار پیوند اهدا شد. امکان اهدای عضو از این نوع فقط در تعداد معدودی از کشورها و در سطح محدود وجود دارد.
رئیس‌مرکز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت گفت: ما تا امروز اهدای عضو را از مرگ مغزی داشتیم و خیلی اوقات می‌شد فردی را که مرگ مغزی آن تایید شده است قبل از اهدای عضو، دچار ایست قلبی می‌شد و دیگر امکان ادامه پیوند وجود نداشت. در دنیا و در سال‌های اخیر روشی ابداع شده است مبنی بر اینکه اهدا از مرگ قلبی نیز امکان‌پذیر بشود. اهدای بعد از مرگ قلبی به دو شکل کنترل‌شده و غیرکنترل‌شده دسته‌بندی می‌شود.
دکتر مهدی شادنوش ادامه داد: در موضوع کنترل‌شده‌ها از قبل پیش‌بینی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه امکان ایست قلبی وجود دارد و تدابیری‌اندیشیده و کار اهدای قلب را ادامه می‌دهند. اما نوع غیرکنترل‌شده فقط در بیمارستان بارسلونا در اسپانیا که تاریخچه بسیار طولانی و پرافتخاری را در پیوند اعضا دارد، انجام شده است.
شادنوش افزود: امروز تیم جوان و دانشمندان پرتلاش ایرانی در بیمارستان حضرت رسول با همکاری بیمارستان بقیه‌الله توانستند این کار را بدون پیش‌بینی قبلی که درخصوص ایست قلبی بیمار، امکان پیش‌بینی نبود، بر روی فردی 42 ساله انجام دهند. البته دو مورد دیگر یکی در دانشگاه شیراز و دیگری در بیمارستان حضرت رسول طی یک ماه گذشته به صورت کنترل‌شده بود که به هر صورت رسانه‌ای و خبری نشده بود و منتظر تکمیل ارزیابی‌ها بودیم.
وی اظهارداشت: امروز با این عمل غیرکنترل شده که بسیار کار بزرگی است و در جهان رکورد بسیار بالایی در علم محسوب می‌شود، ترجیح دادیم تا مردم عزیز در جریان این خبر خوب و موفقیت دانشمندان ایرانی حتماً سهیم باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر: