kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۵۶۴
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴

 

ابوالحسن سلطانی‌زاده
شهید حاج قاسم سلیمانی سه  ماه پیش از شهادتش در جلسه قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا گفت: «من به پشتوانه ستاد سپاه، ستاد ارتش، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع اکنون شش ارتش را بیرون از سرزمین ایران سازماندهی کردم و کانالی به طول هزار و ۵۰۰ کیلومتر و عرض ۱۰۰۰ کیلومتر تا سواحل مدیترانه ایجاد کرده‌ام که در درون این کانال ۶ لشکر اعتقادی و مردمی به سر می‌برند و هر دشمنی که بخواهد با انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به جنگ بیاید باید از این
۶ ارتش عبور کند».
آنچه خواندید بخشی از اظهارات سرلشکر رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بود که به نقل از شهید حاج قاسم  در سالگرد دفاع مقدس در زمین صبحگاه ستاد کل بیان کرد. وی در ادامه افزود: یک ارتش در لبنان به نام حزب‌الله، دو ارتش در فلسطین ‌اشغالی به نام‌های حماس و جهاد اسلامی، یک ارتش در عراق به نام حشدالشعبی، یک ارتش در یمن به نام انصارالله و یک ارتش در سوریه، که همین‌ها موجب بازدارندگی برای کشور عزیزمان ایران شده است.
این راهبرد «تکثیر زمین‌های بازی» برای تامین امنیت و منافع ملی کشور در برابر یک جانبه‌گرایی آمریکا و غرب می‌باشد که به موجب آن عمق استراتژیک نظام گسترش یافته و به  عنوان دفاع پیش‌دستانه پاسخی معتبر در راستای بازدارندگی تلقی می‌گردد. در عرصه دفاعی و نظامی حاج قاسم عزیز، این ایده را طراحی و پیاده سازی نمود و از لبنان، فلسطین، یمن، عراق، سوریه و... به عنوان پروژه‌های مستحکم برای جلوگیری از هرگونه رخنه و نفوذ دشمن به انقلاب اسلامی استفاده نمود و امروز برکات این راهبرد را مشاهده می‌کنیم.
در عرصه اقتصادی نیز دشمن با فشار حداکثری و اعمال تحریم‌های ظالمانه و به اصطلاح فلج‌کننده با ابزار برجام در صدد بود تا با قرار دادن زانو‌های خود بر گلوی ملت ایران کار نظام را یکسره کند اما نظام اسلامی پس از یک دوره پر فراز و نشیب در مذاکرات برجامی و قصه‌های پرغصه در این ماجرا در نهایت پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دوره سیزدهم و تغییر ریل مدیریت کشور در عرصه اقتصادی، بنا دارد برجام را از مرکز ثقل اقتصادی بودن در سیاست خارجی کشور خارج کند و برای رفع تحریم‌های ظالمانه صرفاً زمین مذاکره را نپیماید بلکه زمین‌های دیگری را با هدف خنثی سازی و بی‌اثرسازی تحریم‌ها دنبال کند.
در این راهبرد به طرف غربی قبولانده می‌شود که آنچه را که حق ملت ایران است و شما با گرفتن هزاران تعهد و منت می‌خواهید به ما بدهید ما آن را از بازی در زمین‌های دیگر به دست می‌آوریم و در این صورت این شما هستید که باید یا عقب‌نشینی کنید و یا امتیاز بدهید.
در راهبرد تکثیر زمین‌های بازی، گشودن پنجره‌های جدید و متفاوت از گذشته و افزایش ظرفیت‌های قدرت‌ساز در حوزه هسته‌ای دنبال می‌شود، از اصل مذاکره استقبال می‌شود ولی برای انجام آن هیچ تعجیلی نشان داده نمی‌شود.
به صراحت مذاکرات فرسایشی و مذاکره برای مذاکره نهی می‌شود و صرفاً به لحاظ زمانی هنگامی وارد پروسه مذاکرات جامع می‌شویم که احساس کنیم طرف‌های مقابل اراده جدی برای تغییر بازی دیروز و بی‌حاصل خود را دارند. دریافته‌ایم که هرچه دستمان در هسته‌ای بیشتر پر باشد میزان قدرت و تاثیرگذاری مان بیشتر خواهد شد از طرح صیانت مجلس شورای اسلامی ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌شود و همچنان لغو تمامی تحریم‌ها پس از انجام راستی‌آزمایی مبنای برگشت به مذاکرات خواهد بود.
به هیچ وجه شرطی کردن اقتصاد و معطل کردن کشور با گشودن باب برجام موضوعیت نخواهد داشت، پیوست‌های رسانه‌ای قوی در مذاکرات ایجاد می‌گردد تا با اطلاع‌رسانی شفاف فرصت‌های تکثیر زمین بازی بر همگان معلوم گردد.در این استراتژی بموازات افزایش تولید قدرت در داخل، در بعد بیرونی نیز ارتباط با شرق و به ویژه همسایگان در دستور کار قرار می‌گیرد، عضویت در سازمان شانگهای، اجرایی کردن تفاهم نامه ۲۵ ساله با چین، عضویت فعال‌تر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و امضای توافق راهبردی با روسیه و....بخش‌هایی از استراتژی تکثیر زمین بازی هستند.
 نظم نوین جدیدی در حال شکل‌گیری است و در این نظم نوین ،آمریکا فاقد توان مدیریت بین‌المللی علیه ایران و اعمال فشارهای جدید می‌باشد ، نشانه‌هایی از افول هژمونی آمریکا مشاهده می‌شود، با تکثیر زمینه‌های بازی آمریکا قدرت ایجاد تمرکز برای برهم زدن بازی ایران در منطقه را از دست می‌دهد و ایران اسلامی مقتدرانه مقدمات برون رفت کشور از انسداد ایجاد شده را دنبال می‌کند.ان‌شاءالله.

نام:
ایمیل:
* نظر: