kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۲۶۰
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
وبگاه صهیونیستی فاش کرد؛
یک وبگاه صهیونیستی فاش کرد که یکی از عملیات‌های پهپادی ارتش یمن که در سال 2019 علیه تأسیسات راهبردی عربستان صورت گرفت، دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و غرب را مات و مبهوت کرد.

وبگاه صهیونیستی «والا»، دیروز فاش کرد که یکی از حملات پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به تأسیسات راهبردی عربستان‌، تل‌آویو و غرب را تحت تأثیر قرار‌داده است. بر اساس گزارش این وبگاه عبری‌زبان، حمله‌ پهپادی‌ که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سال ۲۰۱۹ علیه شرکت سعودی «آرامکو» انجام دادند، در آن زمان، اسرائیل و غرب را مات و مبهوت کرد. والا توضیح داد که کیفیت پهپادهای استفاده شده در این حمله و روشی که با استفاده از آن، آرامکو هدف قرار گرفت دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و غرب را شگفت زده کرده و زنگ خطر را برای آنها به صدا درآورده است. این وبگاه به طور دقیق به حمله‌ پهپادی که در تاریخ چهاردم سپتامبر سال ۲۰۱۹ علیه آرامکو صورت گرفت، اشاره کرد.
طبق اعلام ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، در حمله‌ای که در سال ۲۰۱۹ علیه شرکت سعودی آرامکو در منطقه بقیق و خریص در شرق عربستان صورت گرفت، از ۱۷ پهپاد استفاده شد به‌نحوی که در بخش وسیعی از دو مجموعه پالایشگاه آرامکو آتش‌سوزی گسترده‌ای به وقوع پیوست که به گفته وزارت کشور عربستان‌، این تأسیسات تا زمان انجام تعمیرات تعطیل شدند. طبق گزارش‌‌ها، این تعطیلی، تولید روزانه پنج میلیون بشکه نفت عربستان سعودی را تحت تأثیر قرار‌داد؛ عربستانی که پنج درصد نفت جهانی را تولید می‌کرد.
ریاض ادعا کرد سه روز پس از این حمله توانسته با استفاده از ذخایر نفتی میزان صادرات نفتی خود را به حالت عادی بازگرداند؛ اما ۱۹ روز طول کشید تا بتواند تولیدات نفتی خود را به سطح پیش از حمله بازگرداند. با این حال، وبگاه خبری والا با تکرار ادعاهای ائتلاف سعودی و بر خلاف اعلام صنعاء مدعی شد که این پهپادها در کشور ایران ساخته شده‌اند و در این حمله مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در بخش دیگری از این گزارش به توانایی‌های ایران در ساخت پرنده‌های بدون سرنشین با قابلیت‌های بالا به ویژه پهپادهای انتحاری اشاره شده که که اسرائیل آنها را به خاطر قابلیت‌های فراوانشان به «موشک‌های نقطه‌زن» تشبیه کرده است. روزنامه اماراتی «العرب»، نیز دیروز‌، به نقل از منابع دیپلماتیک آگاه خبر داد که یکی از خواسته‌های آمریکا از صنعاء که اخیرا در عمان مطرح شده است، متوقف کردن حملات موشکی و پهپادی علیه عربستان سعودی بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: