kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۷۳۴
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
جزئیات دیدار مجمع نمایندگان استان تهران با آیت‌الله رئیسی
رئیس‌مجمع نمایندگان استان تهران با‌اشاره به دیدار این مجمع با رئیس‌جمهور از دستور وی برای تشکیل کمیته‌ای به‌منظور پیگیری آلودگی هوای پایتخت و بررسی وضعیت خودروهای دپو شده در گمرکات خبر داد.

سیدرضا تقوی، رئیس‌مجمع نمایندگان استان تهران در تشریح دیدار اخیر مجمع نمایندگان استان تهران با رئیس‌جمهور گفت: نخستین دیدار رئیس‌جمهور با استان‌های آذربایجان شرقی و غربی بود و دیدار مجمع نمایندگان استان تهران هم دومین دیدار بود که در این نشست مسائلی مانند حمل‌ونقل عمومی، آلودگی هوا، خودروهای دپو شده در گمرکات، مالیات، تراکم فروشی، بهداشت و درمان، شهرسازی، شهرک‌های اقماری و حاشیه‌نشینی مطرح شد.
وی با‌اشاره به اینکه هرکدام از نمایندگان با توجه به تقسیم‌بندی وظایف، دیدگاه‌ها و مشکلات را مطرح کردند، ادامه داد: یکی از نمایندگان با توجه به جمعیت بالای تهران از رئیس‌جمهور درخواست کرد که جمعیت عظیم 12 تا 13 میلیونی پایتخت به سه استان تقسیم شود تا مدیران و دستگاه‌های اجرایی بهتر بتوانند به امور استان رسیدگی کنند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم افزود: از حجت‌الاسلام رئیسی درخواست شد که در این دیدار تأکید شد که 54 درصد مالیات کل کشور از استان تهران تأمین می‌شود و این رقم قابل‌توجهی برای بودجه دولت است بنابراین باید با توجه به مشکلات عدیده به پایتخت نگاه ویژه داشته باشیم.
تشکیل کمیته‌ای
به‌منظور پیگیری آلودگی هوای پایتخت
تقوی یادآور شد: یکی از مطالبات جدی نمایندگان تهران توجه ویژه به معضل آلودگی هوای تهران بود و رئیس‌جمهور دستور تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری آن را داد و مقرر شد دستگاه‌های مربوطه کمیته‌ای را به ریاست استاندار تهران تشکیل تا گام‌های مؤثری برای کنترل این معضل برداشته شود.
رئیس‌مجمع نمایندگان استان تهران آلودگی هوای پایتخت را معضلی جدی دانست که بسیاری از متخصصان و پزشکان آن را ریشه و منشأ بخش قابل‌توجهی از بیماری‌ها می‌دانند و گفت: تعدد دستگاه‌ها در آلودگی هوا مشکلی جدی است و با‌اشاره به این مشکل خواستار ایجاد فرماندهی واحد برای هماهنگ شدن دستگاه‌ها و پرهیز از جزیره‌ای عمل کردن و هم‌افزایی دستگاه‌ها شدیم.
تقوی با یادآوری انتقاد نمایندگان از افزایش تراکم‌فروشی و شکل‌گیری شهرک‌های اقماری اطراف تهران و همچنین شهرستان‌های آن تصریح کرد: نمایندگان دغدغه داشتند که مسائل آموزشی، درمان و بهداشتی، ‌اشتغال و آبفای حاشیه‌نشینان باید مورد توجه قرار گیرد البته مسئله حریم شهرهای اطراف تهران نیز مطرح و از عدم اخذ سند توسط مردم به دلیل مشخص نشدن حریم انتقاد شد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: می‌طلبد وزارت کشور با کمک وزارت جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و همچنین سازمان ثبت ‌اسناد و املاک کشور این مشکل مردم را حل کنند تا مردم بتوانند برای ایجاد مراکز تجاری، صنعتی و مسکونی سند بگیرند و تکلیف شهرداری‌ها برای ارائه خدمات به مردم مشخص شود همچنین در این دیدار توسعه مترو پردیس و اسلامشهر و طلب شهرداری از دولت که تاکنون پرداخت نشده و رقمی نجومی است مطرح و تأکید شد که برای توسعه مترو توسط شهرداری دولت باید بدهی خود را پرداخت کند.
وی افزود: نمایندگان شهرستان‌های اطراف تهران هم به تشریح وضعیت مشکلات خود پرداختند و بر این باور بودند که برخی مناطق پرجمعیت با کمبود شدید تخت بیمارستانی مواجه هستند و باید برای درمان به شهرستان‌های اطراف و یا تهران مراجعه کنند.
به گزارش فارس، رئیس‌مجمع نمایندگان استان تهران ادامه داد: در این دیدار تأکید شد که مجلس برای همکاری و همراهی با دولت سیزدهم اعلام آمادگی می‌کند البته رئیس‌جمهور هم با ابراز امیدواری یادآور شد که با همکاری، وحدت و یکپارچگی می‌توان بر مشکلات غلبه و مطرح کرد که در حال حاضر زمان پرداخت سررسید اوراق دولت گذشته فرا رسیده و به‌طور میانگین ماهیانه باید 10 هزار میلیارد تومان قرض‌های گذشته را پرداخت کنیم و این مبلغ قابل‌توجهی است که دولت باید بپردازد.
دستور رئیس‌جمهور
برای بررسی وضعیت خودروهای دپو شده در گمرکات
تقوی افزود: موضوع دپو و بلاتکلیفی هزاران دستگاه خودرو در گمرکات کشور هم در این نشست مطرح شد و رئیس‌جمهور به رئیس‌دفترشان دستور بررسی موضوع را داد همچنین موضوع ساماندهی و کاهش تعداد مناطق آزاد به‌منظور جلوگیری از فرار مالیاتی ازجمله مباحثی بود که بنده در این نشست مطرح کردم.

نام:
ایمیل:
* نظر: