kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۷۱۴
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از ابلاغ شیوه نامه‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا به منظور بازگشایی مدارس به وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه واکسیناسیون دانش‌آموزان و دانشجویان با جدیت دنبال شود، گفت: وزارت بهداشت، با همکاری وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش، طوری برنامه‌ریزی کند تا مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذر طبق شیوه‌نامه‌ها بازگشایی شوند.
در همین ارتباط، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به خبرگزاری ایرنا گفت: برای بازگشایی مدارس در دوران همه‌گیری کرونا با وزارت آموزش و پرورش جلسات مختلفی داشتیم و هماهنگی‌های لازم انجام شده است.
محسن فرهادی اظهار داشت: بازگشایی مدارس به صورت تدریجی بوده و اکنون مدارس عشایری و روستایی به دلیل جمعیت کم دانش‌آموزان و اینکه دارای زیر‌ساخت‌های الکترونیکی ضعیف است باز بوده و دانش‌آموزان حضوری به تحصیل می‌پردازند و مشکل عمده ما در مناطق شهری و کلانشهرها به دلیل جمعیت زیاد دانش‌آموزان است.
فرهادی افزود: بر اساس دستورالعمل شیوه نامه‌های بهداشتی برای بازگشایی مدارس، به وزارت آموزش و پرورش اعلام شده که دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال واکسن دز اول و دوم را تزریق کردند و کارکنان و معلمان مدارس نیز باید علیه کرونا واکسینه شده باشند و اگر برخی از آنها اقدام به این کار نکنند، ضرورت دارد هر ۷۲ ساعت یکبار تست پی سی آر منفی انجام و آن را به مدرسه اعلام کنند.
وی خاطرنشان کرد: البته هر فردی از کارکنان و معلمان مدارس هم در موارد استثنایی و خاص که مبتلا به کرونا بوده و واکسن نزدند باید دوره بیماری را بگذرانند و سپس اقدام به واکسینه شدن علیه کرونا کنند.
به گفته معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، همچنین بر اساس این دستورالعمل، با حضور دانش‌آموزان در مدارس، زدن ماسک برای همه الزامی است و باید تهویه مناسب در کلاسها وجود داشته باشد.
فرهادی توضیح داد: برخی از مدارس دارای تهویه مطبوع نیستند در این صورت باید به تهویه طبیعی روی آورند و در و پنجره‌ها کمی باز باشد تا هوای تازه در کلاس جریان داشته و دانش‌آموزان و معلمان نیز لباس کافی به تن داشته باشند تا دچار سرماخوردگی نشوند.
وی ادامه داد: تامین فضای مناسب (چهار متر مربع) برای هر نفر باید رعایت شود و دانش‌آموزان کنار یکدیگر قرار نگیرند و با توجه به تعداد دانش‌آموزان، حضور آنها به صورت دسته جمعی ممنوع است.
به گفته معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، رعایت بهداشت فردی، گندزدایی سطوح مشترک شامل سرویس‌های بهداشتی و دستگیره درها در کلاس ضروری است و مسئولان مدارس، فاصله دانش‌آموزان در زنگ تفریح را حفظ کرده و از تجمعات خودداری کنند و ورزش و نرمش نیز بصورت انفرادی باشد.
وی تاکید کرد: اولیای دانش‌آموزان از حضور در مدرسه خودداری کنند و اگر کار اضطراری دارند کارت واکسیناسیون را هنگام حضور در مدرسه همراه داشته باشند.
بوفه مدارس فعلاً تعطیل است
همچنین معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره چگونگی بازگشایی مدارس برای کودکان کمتر از ۱۲ سال که واکسن تزریق نکرده‌اند نیز به ایسنا گفت: برای سنین زیر ۱۲ سال رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار حائز اهمیت است و مدارس باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که کودکان زیر ۱۲ سال با شرایط ویژه‌تری سر کلاس حاضر شوند. البته برخی مدارس هم تعداد بسیار پایینی دانش‌آموز دارند که کنترل آنها راحت است.
فرهادی درباره فعالیت بوفه مدارس‌ نیز اظهارداشت: قرار است بوفه‌ها فعلا راه‌اندازی نشود و بچه‌ها از خانه خوراکی با خود همراه داشته باشند؛ البته ساعت حضور دانش‌آموزان هم کاهش پیدا کرده است و قرار است تنها برای رفع اشکال و دروس خاص به مدرسه روند. در این زمینه نیز خود مدرسه این دروس خاصی که دانش‌آموزان برای آن به مدرسه می‌آیند را انتخاب می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: