kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۷۱۱
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در اطلاعیه شماره ۲ به ارائه برخی توصیه‌ها و اصول واکسیناسیون مادران باردار پرداخت. به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است:

« 1. با توجه به احتمال شدت بیماری در مادر باردار، واکسیناسیون قابل توصیه است.
2. واکسن سینوفارم ویروس غیر فعال است و بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت (با توجه به خطرات تهدید‌کننده سلامت مادر در صورت ابتلا به کووید19) به مادران باردار قابل توصیه است. در این زمینه، توجه به نکات زیر لازم است:
3. به دلیل حفظ ایمنی بیشتر تا حصول نتایج و مستندات کافی، ترجیحا واکسیناسیون بعد از هفته
12 بارداری انجام شود.
4. واکسیناسیون به معنای ایجاد ایمنی قطعی نیست و تداوم اقدامات پیشگیری از ابتلا به کووید19 برای مادر باردار و اعضای خانواده الزامی است.
5. مادران باردار پس از واکسینه شدن در صورت بروز علائم احتمالی ابتلا به بیماری کووید19، بایستی با اطلاع‌رسانی به مراکز بهداشتی و درمانی یا
کد 4 سامانه 4030 (مادران باردار)، جهت اخذ راهنمایی‌های لازم یا حتی تعیین محل مراجعه بررسی وضعیت، اقدام نمایند.
6. در حال حاضر واکسیناسیون کووید19 به مادرانی توصیه می‌شود که در صورت ابتلا، امکان شدت بیماری در بارداری به طور خاص بیشتر خواهد بود. در دستور العمل کشوری این افراد به شرح زیر هستند:
7. در حال حاضر واکسیناسیون کووید -19 به مادران 18 سال به بالا توصیه می‌شود که در صورت ابتلا، امکان شدت بیماری در بارداری به طور خاص بیشتر خواهد بود. در موارد مادران باردار‌، آموزش پروتکل‌ها‌ی بهداشتی مرتبط و رعایت آنها در همه گروه‌ها خصوصا مادران باردار زیر 18 سال (که در حال حاضر شامل گروه واکسیناسیون نیستند)، الزامی است.
8. بانوانی که تصمیم به بارداری دارند با مراجعه با پایگاه سلامت مربوطه یا تماس با 4030‌، کد 4 مادران باردار جهت هدایت به پایگاه سلامت‌، ضمن تکمیل پرونده مراقبت قبل از بارداری‌، بر اساس شرایط برای واکسیناسیون معرفی می‌شوند. لازم به ذکر است ضمن تاکید بر این امر که واکسیناسیون دلیل بر تعویق اقدام به بارداری نیست، اما معمولا دو هفته بعد از دوز دوم حداکثر حفاظت از بیماری حاصل می‌شود.
9. مطابق دستور‌العمل کشوری تزریق همزمان با سایر واکسن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند و ضمنا تاکید می‌گردد مادران باردار در هر سن بارداری کاندید واکسیناسیون آنفلوآنزا هستند و تزریق توصیه می‌شود.
10. در هیچ یک از هفته‌های بارداری ممنوعیت واکسیناسیون نخواهد بود، اگرچه ترجیح این است که بعد از 12 هفته باشد.
11. در موارد واکسیناسیون و بارداری هم زمان، تزریق واکسن دوم، می‌تواند در مهلت مقرر و یا بعد از 12 هفته اول بارداری باشد. تصمیم با مادر و بر اساس مشاوره و بررسی شرایط سلامت مادر باردار خواهد بود.
12. با عنایت به شواهد علمی موجود در دوران شیردهی، واکسیناسیون با واکسن‌های مجاز اعلام شده در دستور العمل‌های کشوری منعی ندارد و در 42 روز اول بعد از زایمان ترجیحا سینوفارم خواهد بود. البته تزریق واکسن آسترازنکا هم در بارداری و شیردهی ممکن است. ولی تجویز آن برای مادران باردار تا
42 روز پس از زایمان‌، منوط به تشخیص کمیته علمی دانشگاهی واکسن مادران باردار خواهد بود.
13. در صورتی که مادر باردار با توجه به مطالب پیشگفت در اولویت تزریق واکسن کووید -19 است، باید به پایگاه‌های سلامت مراجعه نماید یا با 4030
کد 4 جهت هدایت به پایگاه مربوطه تماس گرفته، پرونده سلامت تشکیل دهد و پس از بررسی برای وی واکسن تزریق خواهد شد.»

نام:
ایمیل:
* نظر: