kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۳۸۶
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۱

 


سرویس خارجی-
کارشناس نظامی رژیم صهیونیستی در ارزیابی اوضاع جاری در اراضی اشغالی فلسطین می‌نویسد که همه امور در نوار غزه، در حال خارج شدن از کنترل است و در چنین شرایطی تل‌آویو باید هرچه سریع‌تر رویکرد خود را از میان دو گزینه موجود یعنی جنگ یا اعطای امتیاز به نوار غزه مشخص کند.
محاصره طولانی و تشدید فشارها به مردم نوار غزه باعث شده که بسیاری از صهیونیست‌ها وضعیت این باریکه را در آستانه انفجار توصیف کنند. به همین دلیل برخی از کارشناسان نظامی اسرائیل، راه‌حل‌هایی را برای
برون رفت از این وضعیت پیشنهاد داده‌اند. «یوآف لیمور» کارشناس و تحلیلگر نظامی رژیم صهیونیستی می‌گوید که نوار غزه محاصره شده و ویران شده از سوی ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در آستانه انفجار قرار دارد و هیچ پیشرفتی در روند مذاکرات تبادل اسرا با حماس حاصل نشده است.
وی معتقد است که در چنین شرایطی می‌بایست، تل‌آویو هرچه سریعتر رویکرد خود را مشخص و نهایی کند. یا برای تبادل اسرا و دادن امتیازات لازم در این مسیر آماده شود یا اگر معتقد است که چنین امری برایش مقدور نیست، ابتکار عمل را از جنبش حماس در هرگونه رویارویی آتی بگیرد و یک نبرد جدید را با یک شگفتی که می‌تواند ترور «یحیی السنوار» رهبر حماس در غزه باشد، آغاز کند. وی در یادداشتی در روزنامه «اسرائیل هیوم» نوشت: «نیازی به حساس شدن یا انجام یک آزمایش استثنایی برای درک اینکه غزه در آستانه انفجار است، نیست. این امر نتیجه مجموعه‌ای از مسائل و موضوعاتی است که به تدریج بر روی هم جمع شده و احتمالاً خیلی زود همه چیز از کنترل خارج می‌شود. موضوع اصلی، مانند همیشه، وضعیت داخلی نوار غزه است که به مدت ۱۵ سال تحت محاصره اسرائیل است و با گذشت پنج ماه از آخرین تجاوز صورت گرفته، این منطقه گرفتار و ناکام مانده است.»
بر اساس این یادداشت، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای حماس در نبرد اخیر این است که توانست چند جبهه کرانه باختری، قدس، غزه و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ را به یکدیگر مرتبط کند و توده مردم را متقاعد کند که مقاومت دست بالایی در این منازعه دارد. این کارشناس نظامی اسرائیل در پاسخ به این سؤال که سیاست ارتش اسرائیل در قبال غزه که در آستانه انفجار قرار دارد، چیست؟ نوشت: «یک رویارویی دیگری در غزه در دستور کار است و این امر نیاز به توضیح دارد. اسرائیل برای جلوگیری یا مدیریت آن و در مواقع لزوم برای حل آنچه خواهد کرد؟ کسی که امور را مدیریت می‌کند، حماس است، هر وقت که بخواهد از مردان خود و سایر سازمان‌های فعال در غزه برای اقدامات خود شامل برگزاری تظاهرات، استفاده از بالن‌های آتش‌زا، شلیک موشک به صورت محدود استفاده می‌کند و هر وقت بخواهد آن‌را متوقف می‌کند.»

نام:
ایمیل:
* نظر: