kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۲۵۶
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۷
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه واکسن کرونا عارضه خیلی مهمی در نوجوانان ایجاد نمی‌کندگفت: والدین نگرانی در تزریق واکسن کرونا به فرزندانشان نداشته باشند.

حمیدرضا جماعتی در گفت‌و‌گو با وبدا درخصوص اما و اگرهای واکسیناسیون کودکان و نوجوانان، اظهارداشت: درحال حاضر انجمن‌های حمایت از کودکان در بسیاری از کشورهای جهان توصیه کرده‌اند که واکسن ضد کرونا برای نوجوانان 12 تا 18 سال استفاده شود.
جماعتی با اشاره به اینکه اکنون در کشورهای اروپایی، آمریکا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان واکسیناسیون کودکان در حال انجام است، افزود: واکسن‌ها معمولا ایمن هستند و عارضه جدی برای فرد به وجود نمی‌آورند. واکسن کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست و عوارض جدی ایجاد نمی‌کند. وی با تاکید بر اینکه براساس مطالعات انجام شده، واکسن کرونا عارضه خیلی مهمی در نوجوانان ایجاد نمی‌کند و شاید در تعداد کمی از این گروه سنی به صورت درد در ناحیه محل تزریق، تب و لرز خفیف و سردرد بروز کند، عنوان کرد: این عوارض معمولا کوتاه مدت بوده و طی یک تا دو روز از بین می‌رود. دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر اینکه والدین نگرانی در تزریق واکسن کرونا به فرزندانشان نداشته باشند، بیان داشت: از زمان شیوع کرونا تاکنون نزدیک به 200 میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد حدود چهار میلیون مرگ گزارش شده است.خوشبختانه براساس آمار ارائه شده درگیری کودکان نسبت به والدین بسیار کمتر بوده است و حدود 5 درصد از موارد درگیری مربوط به کودکان بوده است. بسیاری از کودکان علائم بسیار خفیف تری نسبت به بزرگسالان داشتند و اغلب این بیماری به صورت تب، سرفه و ضعف و بدن درد در آنها بروز می‌کند.
جماعتی با بیان اینکه تعداد کمی از کودکان به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده‌اند، ادامه داد: البته یک سوم آنهایی که به دلیل درگیری ریوی بستری شده‌اند بیماری شدیدی داشته و در آی‌سی‌یو هستند.
واکسیناسیون در کودکان و نوجوانان
بسیار اهمیت دارد
وی افزود: اغلب کودکانی که بیماری تنفسی یا قلبی عروقی دارند ریسک بیشتری نسبت به دیگر کودکان درخصوص نارسایی تنفسی و ریوی در پی ابتلا به کرونا داشته‌اند. واکسیناسیون نوجوانان از شدت بیماری، بستری شدن و درگیری ریوی این گروه سنی جلوگیری خواهد کرد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر اینکه واکسیناسیون در کودکان و نوجوانان بسیار اهمیت دارد، گفت: کودکانی که واکسینه شده‌اند علاوه‌بر اینکه نسبت به اطرافیان ایمن می‌شوند از سوی دیگر سبب می‌شود که زودتر به مدرسه رفته و عوارض ناشی از خانه ماندن همچون مشکلات روحی، جسمی و خانوادگی که حدود یک سال و نیم است وجود دارد، رها می‌شوند.
بهترین نوع واکسن کرونا
برای نوجوانان 12 تا 18 سال
جماعتی گفت: توصیه ما این است که واکسیناسیون در نوجوانان 12 تا 18 سال انجام شود؛ واکسیناسیون کودکان کمتر از این سال هنوز در حال مطالعه بوده و دُز واکسنی که باید به آنها تزریق شود در حال بررسی است. مطالعات هنوز کامل نشده و بعد از اتمام تصمیم نهایی اخذ خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون در سنین 12 تا 18 سال در اکثر کشورها در حال انجام است، به نوع واکسن تزریقی به این گروه سنی اشاره و عنوان کرد: به طور کلی هر واکسنی که از سوی سازمان غذا و داروی کشور تایید شود می‌تواند در نوجوانان 12 تا 18 سال استفاده شود و نیازی نیست که به سمت و سوی واکسن خاصی برویم.در کشورهای دیگر هم از تمامی واکسن‌هایی که توسط سازمان غذا و داروی آن کشورها تایید شده، برای واکسیناسیون نوجوانان استفاده می‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: