kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۱۳۹
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
فرمانده پیشین نیروی دریایی اسرائیل:
فرمانده پیشین نیروی دریایی رژیم صهیونیستی گفته از زمان جنگ «شمشیر قدس»، بار دیگر قدرت حماس به صورت بسیار زیادی، افزایش یافته است.

«الی شارویت» فرمانده پیشین نیروی دریایی رژیم صهیونیستی به قدرت گروه‌های مقاومت فلسطین به ویژه جنبش حماس اذعان کرد. خبرگزاری سما به نقل از شارویت گزارش داد، از زمان جنگ «شمشیر قدس» در ماه می‌گذشته(اردیبهشت)، بار دیگر قدرت حماس به صورت بسیار زیادی، افزایش یافته است. وی اذعان کرد، از زمان جنگ سال ۲۰۱۴، نیروی دریایی رژیم صهیونیستی فکر می‌کرد که سربازانش قادر به مقابله با نیروهای مقاومت فلسطین هستند، ولی این جنگ، این نظریه را تغییر داد.
جنگ سوم غزه در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت؛ مقاومت فلسطین در جریان آن نشان داد توانمندی بالایی در تقابل زمینی، دریایی و هوایی با متجاوزان دارد. آن هم در حالی که اشغالگران طی ۵۱ روز جنگ در دست‌یابی به اهدافشان ناموفق بودند. در جریان همین جنگ بود که تمام سطوح امنیتی، سیاسی و نظامی دشمن دریافتند که تسلط بر غزه هیچ راهکار نظامی ندارد. «یعقوب پری» وزیر علوم اسبق رژیم صهیونیستی، یک روز پس از پایان جنگ، این را بر زبان آورد و گفت: «این نبرد هیچ راهکار نظامی ندارد و آنچه ما امروز به آن نیازمندیم رفتن به سوی گزینه راه‌حل سیاسی است». این فرمانده صهیونیست خاطر نشان کرد، پس از این عملیات، صهیونیست‌ها به این نتیجه رسیدند که باید با تهدید دریایی نیروهای مقاومت و نفوذ آنان مقابله کرد. وی درباره حزب‌الله لبنان هم گفت که این جنبش، دها یا صدها موشک در اختیار دارد که مخصوص هدف قرار‌دادن نیروی دریایی صهیونیستی است. شارویت در پایان خاطر نشان کرد، اگر جنگی با حزب‌الله و مقاومت غزه علیه صهیونیست‌ها آغاز شود، تل‌آویو نیز فعالیت در بندرگاه‌های حیفا و «اسدود» را متوقف خواهد کرد تا هدف حملات آنان قرار نگیرد.
نامه احساسی اسیر فلسطینی به مادرش
از سوی دیگر، محمود العارضه اسیر فلسطینی که مغز متفکر فرار بزرگ گروه 6 نفره اسرای فلسطینی از زندان فوق امنیتی «جلبوع» بود، از طریق وکیلش نامه‌ای تکان‌دهنده خطاب به مادرش ارسال کرد. به نوشته پایگاه خبری «عربی ۲۱»، «خالد رسلان محاجنه» وکیل مدافع هیئت اسرا و آزادگان فلسطینی که وکالت این اسرا را بر عهده‌دارد، این نامه را رسانه‌ای کرد. نامه در عین سادگی نشان‌‌دهنده محرومیت طولانی مدت اسرا و وضعیت سخت 6 اسیر پس از فرار از زندان و تلاش برای یافتن غذا و ادامه مخفی‌ماندن از چشم مأموران رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد: «پس از سلام و درود، [مادرم] تلاش کردم قبل از اینکه از این جهان بروی، بیایم تا تو را در آغوش بگیرم، اما خداوند تقدیری غیر از این برای ما مقرر کرد. شما در قلب من هستی و به شما مژده می‌دهم که [در زمان آزادی چند روزه‌ام] انجیر، میوه کاکتوس و انار خوردم. المعروف (نوعی گیاه صحرایی)، آویشن صحرایی خوردم. پس از ۲۵ سال محرومیت، گواوا خوردم. من یک جعبه عسل در جیبم برای هدیه به شما داشتم». در ادامه این نامه آمده:«به خواهران عزیزم باسمة، ربی و ختام و سائده و همه برادرانم سلام می‌گویم. من بسیار مشتاق دیدارشان هستم. آزادی را نفس کشیدم و دیدم که دنیا تغییر کرده است. من ساعت‌های طولانی از کوه‌های فلسطین بالا رفتم و از دشت‌های وسیع عبور کردم». خبر دیگر اینکه، جنبش حماس به رژیم صهیونیستی درباره ارتکاب هر گونه حماقتی علیه اردوگاه جنین هشدار داد و بر حمایت از ساکنان این اردوگاه تأکید کرد. جنبش حماس در بیانیه‌ای ضمن هشدار درباره پیامدهای هر گونه ارتکاب حماقت رژیم صهیونیستی علیه اسرای در بند زندان‌های این رژیم، به وعده مقاومت برای آزادی قهرمانان «تونل آزادی» اشاره و تأکید کرد که این اسرا در هر گونه تبادل اسرا، در اولویت قرار دارند. طبق گزارش شبکه المیادین، اردوگاه جنین جمعه شب صحنه برگزاری تظاهرات فلسطینیان در حمایت از اسرا و خانواده‌های دو اسیر «محمود العارضه» و «یعقوب قادری» از قهرمانان «تونل آزادی» بود. همچنین «خضر عدنان» از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز درباره اقدامات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی علیه اردوگاه جنین با هدف یورش به این اردوگاه و استفاده از زرادخانه نظامی خود جهت ارتکاب جنایت‌های بیشتر، هشدار داد.

نام:
ایمیل:
* نظر: