kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۸۶۲
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۱
وزیر صمت:
وزیر صمت از تصمیم این وزارت‌خانه برای ورود تمام زنجیره سیمان اعم از عاملان فروش، تولید کنندگان، بتن‌سازان، پروژه‌ها و... به بورس کالا خبر داد.

 


به گزارش مهر، سیدرضا فاطمی امین در نشست با تشکل‌ها و فعالان صنعت سیمان اظهار داشت: در مورد تأمین سوخت صنعت سیمان، معاون امور معادن وزارتخانه برنامه‌ها را آغاز کرده است.
وزیر صمت با بیان اینکه با تصمیمات خلق‌الساعه مخالفم، افزود: صبح روز رأی‌گیری وزرا به من اعلام کردند که باید صادرات سیمان را ممنوع کنم و من گفتم که هنوز رأی‌گیری شروع نشده از من توقع چه کارهایی را دارید و به شدت با این موضوع مخالفت کردم چرا که عمیقاً معتقدم اقتصاد باید پیش‌بینی پذیر باشد و تصمیمات یک شبه و خلق‌الساعه معنایی ندارد.
وی ادامه داد: اگر تخلفی هم صورت می‌گیرد ما باید خودمان مدعی باشیم نه اینکه کسی از بیرون در مورد این تخلفات ادعایی کند. با وزیر دادگستری مذاکراتی کردیم که در حوزه تعزیرات هماهنگ‌تر عمل کنیم. ما قطعاً از صنایع حمایت می‌کنیم.
فاطمی امین با بیان اینکه برنامه‌هایی برای هزینه‌های حمل‌ونقل و کاهش قیمت تمام شده تدوین خواهیم کرد، گفت: برای برق صنایع نیز برنامه‌هایی داریم که در گام نخست فولادی‌ها برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه برق پیشقدم شده‌اند.
وی افزود: همچنین اول هر ماه برای سه ماه آینده برآورد مخاطرات خواهیم داشت. به این معنا که در اول هر ماه بررسی می‌کنیم که طی روزهای آینده احتمال وقوع چه مخاطراتی وجود دارد و باید چه واکنشی نشان دهیم.
وزیر صمت تصریح کرد: اولین دوره را از شهریورماه آغاز کرده‌ایم و این برنامه هر ماه انجام خواهد شد.
فاطمی امین با‌ اشاره به بورس کالا نیز گفت: بورس برای حاکمیت و صنعت مهم است. اگر مازاد تقاضایی درآمد دارد باید به جیب تولید‌کننده برود و دلال نقشی ندارد. ما در نظر داریم که تمام زنجیره سیمان اعم از عاملان فروش، تولیدکنندگان، بتن‌سازان، پروژه‌ها و... را وارد بورس کنیم.
وی افزود: همچنین باید فاکتور فروش در سامانه جامع تجارت ثبت شود. تا مشخص شود سیمان با چه قیمتی فروخته شود. اینکه سیمان در بورس کالا ۲۵ هزار تومان فروخته شود و در ادامه
۵۰ هزار تومان قیمت بخورد معنایی ندارد. تمام عرضه‌کنندگان باید عضو سامانه جامع تجارت شوند و در غیر این صورت دیگر اجازه عرضه نخواهند داشت.
وزیر صمت به ساخت ۴ میلیون مسکن تا سال ۱۴۰۴‌ اشاره کرد و گفت: این موضوع امکانپذیر است چرا که هم برای خانوارها ضرورت بوده و هم منجر به تولید رونق می‌شود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: