kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۶۹۷
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۰
رئیس‌جمهور ضرورت توسعه مناسبات ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در نشست امروز بر اراده دو دولت به منظور توسعه روزافزون روابط تهران- بغداد در تمامی عرصه‌ها تأکید شد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح دیروز یکشنبه بطور رسمی ‌از مصطفی الکاظمی ‌نخست‌وزیر عراق در ساختمان اجلاس سران استقبال کرد.
مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دو هفته بعد از برگزاری کنفرانس بغداد و یک ماه مانده به برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور عربی، در راس هیئتی سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد تا در مورد چندین دستور کار مهم با مقامات ایرانی رایزنی و گفت وگو کند.
آیت‌الله رئیسی و الکاظمی ‌پس از دیدار و گفت‌و‌گوی دوجانبه در نشست مطبوعاتی مشترک حاضر شده و جزییات مذاکرات را تشریح کردند.
رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه روابط تهران- بغداد صرفاً رابطه همسایگی نیست، تصریح کرد: ارتباط عمیق تهران و بغداد از باورها و قلب‌های دو ملت، دو کشور و دو دولت نشأت می‌گیرد.
رئیس‌جمهور گفت: به‌رغم خواست دشمنان سطح روابط و مناسبات ایران و عراق روزبه‌روز توسعه خواهد یافت.
رئیسی اظهار داشت: توسعه روابط دو کشور می‌تواند نقش‌آفرینی تهران و بغداد در مناسبات منطقه‌ای‌، جهانی و ارتباطات بین‌المللی را تقویت کند و امروز بر تحکیم و تعمیق هرچه بیشتر روابط دو کشور تأکید شد.
دکتر رئیسی با‌ اشاره خبر خوب نخست‌وزیر عراق درمورد لغو روادید سفر برای دو کشور، اظهار داشت: در نشست امروز بر اراده دو کشور در توسعه کریدور ریلی و تسریع در برقراری ارتباط ریلی بین شلمچه و بصره تأکید شد و تقویت روابط مالی و پولی بین دو کشور مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
رئیسی با‌ اشاره به نزدیک شدن به اربعین حسینی، خاطرنشان کرد: بدون ‌تردید در وضعیت امروز کرونایی، حفظ و صیانت از جان زائران عزیز بسیار اهمیت دارد، اما در عین حال نخست‌وزیر عراق وعده دادند تا جایی‌که امکان دارد، تعداد پذیرش زائران را افزایش دهند.»
مصمم هستیم سطح روابط خود با ایران را
هرچه بیشتر گسترش دهیم
«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق نیز در این نشست خبری با تأکید بر اینکه عراق بر گسترش و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قایل است، اظهار داشت: امروز مجموعه‌ای از پرونده‌های مربوط به توسعه روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و مصمم هستیم سطح روابط خود را در راستای منافع و مصالح دو ملت هرچه بیشتر گسترش دهیم.
نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: در نشست امروز افزایش و توسعه بیش از پیش تبادلات تجاری بین دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
الکاظمی ‌با قدردانی از حمایت‌های ایران از دولت و ملت عراق در مقابله با ‌تروریسم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست برای مقابله با ‌تروریست داعش در کنار ملت عراق قرار گرفت و ملت عراق همواره قدردان این حمایت‌ها خواهد بود.
نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: موضع عراق نسبت به رابطه با جمهوری اسلامی ایران پایدار و ثابت است و حکومت و ملت عراق در همه عرصه‌ها در کنار ملت و حکومت ایران
خواهد بود.
نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و عراق به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی و مصطفی الکاظمی نیز برگزار شد و شیوه‌های گسترش روزافزون روابط تجاری و بازرگانی بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق همچنین عصر دیروز با محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: