kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۹۹۷
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰سرویس خارجی-
پس از عقب‌نشینی هفته گذشته رژیم صهیونیستی در برابر تظاهرات و مقاومت مردمی در غزه و اعطای 4 امتیاز مهم به مردم فلسطین، گروه‌های مقاومت با تداوم برگزاری تظاهرات به دنبال لغو کامل محاصره غزه هستند.
پس از هشدارهای شدیداللحن مقاومت فلسطین به تل‌آویو و آغاز اقدامات مردمی، ارتش رژیم صهیونیستی هفته گذشته رسما اعلام کرد محدودیت‌های اعمال‌شده علیه باریکه غزه برداشته شده است.
سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای که به همین مناسبت صادر کرده بود اعلام کرده پس از پایان روند ارزیابی وضعیت امنیتی، تل‌آویو تصمیم گرفته دامنه ماهیگیری را برای ساکنان نوار غزه به ۱۵ مایل دریایی افزایش دهد.
طبق اعلام ارتش رژیم صهیونیستی، گذرگاه
«کرم ابو سالم» نیز برای ورود کالا و تجهیزات به غزه به طور کامل بازگشایی شده است. سخنگوی ارتش تل‌آویو همچنین اعلام کرد سهمیه آب نوار غزه نیز به مقدار پنج میلیون متر مکعب افزایش پیدا خواهد کرد. بر اساس این اعلام، سهمیه تجار غزه برای عبور از گذرگاه «بیت حانون» به تعداد پنج هزار تاجر (در مجموع ۷۰۰۰ نفر) بیشتر خواهد شد؛ مشروط بر اینکه این مجوز تنها برای افرادی صادر خواهد شد که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند یا پس از ابتلا به ویروس بهبود یافته‌اند. با وجود این عقب‌نشینی، گروه‌های مقاومت در فلسطین خواسته‌های بزرگ تری دارند و می‌گویند به دنبال «لغو کامل محاصره غزه» هستند.
در همین راستا تظاهرات خشم شبانه مردم غزه همچنان ادامه دارد و پنجشنبه شب برای ششمین شب متوالی برگزار شد. در این تظاهرات یک جوان فلسطینی شامگاه پنجشنبه در تیراندازی نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی به تظاهرات خشم شب در مرز شرقی غزه به شهادت رسیده و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، در بیانیه‌ وزارت بهداشت غزه اعلام آمده در این حمله یک جوان فلسطینی شهید و
۱۵ تن دیگر از جمله ۵ کودک در اثر شلیک گلوله ارتش رژیم صهیونیستی به مناطق شرقی نوار غزه زخمی شده‌اند.
این وزارتخانه حتی اعلام کرده که در میان زخمی‌ها،
۵ تن با شلیک گلوله جنگی زخمی شده‌اند که یکی از آنها یک کودک در شرق رفح است و حال یکی از زخمی‌ها نیز وخیم گزارش شده و ۴ تن دیگر نیز وضعیت جسمانی متوسط ​​دارند و ۱۰ تن هم بر اثر اصابت ترکش و استنشاق گاز اشک آور
زخمی شدند. از سوی دیگر، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» شهادت این جوان فلسطینی به دست اشغالگران صهیونیست را محکوم کرد. اسماعیل رضوان، از رهبران حماس گفت: «با افتخار تمام، شهادت شهید انقلابی احمد مصطفی صالح که هدف گلوله اشغالگران در جریان فعالیت‌های مردمی علیه اشغالگران در غزه قرار گرفت اعلام می‌کنیم. » وی رژیم صهیونیستی را مسئول این جنایت «شنیع» و هدف قرار‌دادن فعالیت‌های مردمی با ماهیت مسالمت‌آمیز دانست. وی بر ادامه فعالیت‌ها «تا زمانی که تجاوز متوقف نشود و محاصره در راه آزادی شکسته نشود» تأکید کرد.
جوانان فلسطینی پنجشنبه شب برای ششمین روز متوالی تظاهرات «خشم شبانه» که از شنبه آغاز شده را در اعتراض به ادامه محاصره غزه و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ساکنان این باریکه برگزار کردند. «خشم شبانه» راهپیمایی‌های شبانه‌ای است که توسط جوانان فلسطینی در نزدیکی مرز با اراضی اشغالی سازماندهی شده است. تظاهرات پنجشنبه به عنوان بزرگترین تظاهرات شب‌های اخیر توصیف شد‌، زیرا همه استان‌های غزه را همزمان شامل می‌شد. بیش از 2 میلیون فلسطینی در غزه به دلیل محاصره مداوم رژیم صهیونیستی از زمان پیروزی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۶‌، از شرایط بسیار بد زندگی رنج می‌برند.

نام:
ایمیل:
* نظر: