kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۹۸۱
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴

 

ظاهرا آمریکا برای آزاد کردن بخشی از پول‌های ایران مجوزی را به شرکت‌های کره‌ای داده است که بر اساس آن این شرکت‌ها می‌توانند بدهی ایران را تنها از طریق واردات کالا به ایران پرداخت کنند.
به گزارش «نود اقتصادی»، با خروج دو شرکت ال‌جی و سامسونگ از ایران بستری برای تولیدکنندگان داخلی فراهم شد تا توانمندی‌های خود را در عرصه تولید لوازم خانگی به نمایش بگذارند و برای تأمین نیاز بازار داخل، تولیدات خود را افزایش دهند.
در سال‌های اخیر لوازم خانگی ایرانی، هم به لحاظ کیفی به سطح نمونه‌های خارجی رسیده است، هم به لحاظ کمی آنقدر توسعه پیدا کرده که نیاز داخل را بصورت کامل تامین کند.
بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر ۵۰۰ واحد صنعتی بزرگ و متوسط تولید‌کننده لوازم خانگی با ظرفیت تولید ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه در کشور وجود دارد. حالا پس از دو سال و با پا گرفتن نهال تولید در داخل کشور زمزمه‌هایی از بازگشت شرکت‌‌های کره‌ای به گوش می‌رسد.
شرکت‌هایی که در بدترین شرایط ممکن بدون در نظر گرفتن نیاز بازار ایران به یک باره از کشورمان خارج شدند و در پازل آمریکا بازی کردند؛ حالا با طراحی آمریکایی و لابی مافیای لوازم خانگی دوباره می‌خواهند واردات را از سر بگیرند تا به تولید داخل لطمه بزنند.
ظاهرا آمریکا برای آزاد کردن بخشی از پول‌های ایران مجوزی را به کره و شرکت‌های کره‌ای داده است که بر اساس آن این شرکت‌ها می‌توانند بدهی ایران را تنها از طریق واردات کالا به ایران پرداخت کنند. در این مجوز همچنین قید شده است که شرکت‌های جدید امکان صادرات محصولات خود به ایران را ندارند، بلکه همان شرکت‌های پیشین می‌بایست اقدام به صادرات محصولات خود به ایران کنند. آمریکا برای این مجوز نیز ضرب‌الاجل ۹۰ روزه تعیین کرده ‌است.

نام:
ایمیل:
* نظر: