kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۸۲۴
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
رئیس قوه قضائیه:
رئیس‌ قوه قضائیه گفت: دستگاه نظارتی باید خودش آگاه، مسئولیت‌پذیر، منزه و در برابر تخلف و آلودگی حساس باشد؛ در غیراین صورت خودش مشکل‌ آفرین خواهد بود.

 


به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای صبح دیروز در همایش سراسری قضات دادسرا و دادگاه عالی انتظامی قضات به دستگاه‌های نظارتی در قوه قضائیه توصیه کرد که در گام اول نیرو‌های شایسته و پاکدست مجموعه را به طور دقیق شناسایی کرده و از آنها به طور همه‌جانبه حمایت کنند.
محسنی اژه‌ای افزود: قاطبه همکاران دستگاه قضا افراد شایسته و خدوم هستند که با انگیزه و تلاش و بر اساس خواست و اراده الهی عمل می‌کنند که باید حمایت و تکریم شوند.
وی تأکید کرد که در مرحله بعد باید با تقویت نظارت از سوی مدیران و تلاش برای تقویت نیروی انسانی در همه ابعاد برای ارتقای هرچه بیشتر سلامت مجموعه دستگاه قضایی گام برداشته
شود.
رئیس ‌قوه قضائیه با بیان اینکه نظارت مدیران بر مجموعه بخش قابل توجهی از مشکلات و مسائل را حل می‌کند، ادامه داد: باید نیرو‌های شایسته، مستعد و دارای شأن قضایی را شناسایی کنیم و ارتقاء دهیم و در مدیریت‌ها و مسئولیت‌ها از آنها بهتر بهره ببریم.
اژه‌ای بر لزوم یکپارچه‌سازی و هماهنگی فعالیت بخش‌های نظارتی درون دستگاه قضا نیز تأکید کرد و این کار را در جهت بهبود نظارت مؤثر دانست.
وی در عین حال گفت که این مسئله از سوی معاونت اول قوه قضائیه در دست پیگیری است تا ساز و کاری برای هماهنگی و هم‌افزایی بخش‌های نظارتی قوه قضائیه طراحی شود.
رئیس ‌دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بعضی از آلودگی‌ها قابل تحمل نیست، بر تسریع در رسیدگی به این موارد تأکید کرد و گفت: وقتی گزارش و مسئله‌ای مطرح می‌شود باید فوراً به آن رسیدگی شود تا صحت یا نادرستی آن مشخص و تعیین تکلیف شود.
محسنی اژه‌ای ادامه داد: اینکه گفته شود یک قاضی، مرتکب خطا یا تخلف شده و به آنها رسیدگی نشده نشان می‌دهد که یا گزارشات غلط بوده یا آنکه ما نتوانسته‌ایم آن را اثبات کنیم و این خوب نیست که در کشاکش شایعات و گزارشات، موضوع مبهم بماند.
وی بر ضرورت تعیین تکلیف سریع قضات معلق از خدمت تاکید کرد و افزود: اگر درباره فردی که تعلیق شده به سرعت تصمیم‌گیری نشود برای او، خانواده و همکارانش و دستگاه قضایی تبعات
دارد.
رئیس ‌قوه قضائیه بر لزوم سلامت دستگاه نظارتی نیز تأکید کرد و گفت: دستگاه نظارتی باید خودش آگاه، مسئولیت‌پذیر، منزه و در برابر تخلف و آلودگی حساس باشد؛ در غیر این صورت خودش مشکل آفرین خواهد بود.
محسنی اژه‌ای افزود: اگر بیماری به یک پزشک مراجعه کند که ببیند آن پزشک خودش درگیر همان بیماری است قطعاً نسخه او اثر نخواهد داشت و برای بیماران دیگر هم ذهنیت ایجاد می‌کند. اگر خدای نکرده یک دستگاه نظارتی در برخورد با یک فرد متخلف خودش درست رفتار نکند و ادبیات خوبی نداشته باشد و یا کار او را با تأخیر انجام دهد یا غیرشفاف عمل کند، کارش قطعاً اثر نخواهد داشت.
وی تأکید کرد که هرچه از یک قاضی انتظار می‌رود که درست عمل کند و رأی دقیق بدهد، بیش از آن از دستگاه‌های نظارتی انتظار است که در تشخیص موضوع و نحوه رسیدگی به آن و صدور حکم دقت داشته باشند تا رأیی که می‎دهد به راحتی نقض نشود. پیش از سخنان رئیس‌ دستگاه قضا، دادستان دادسرای انتظامی قضات به ارائه گزارشاتی در حوزه‌های انتظامی، نظارت و ارزشیابی، اجرای احکام و همچنین کمیسیون صلاحیت
پرداخت.
حجت‌الاسلام‌ موحدی آزاد با‌ اشاره به شدت گرفتن روند مبارزه با فساد درون قوه قضائیه عنوان کرد: باید جلوی فساد را از سرچشمه گرفت و از همان ابتدا اجازه ورود افراد فاسد به دستگاه قضایی را نداد.
حجت‌الاسلام‌ مرتضوی مقدم رئیس‌ دیوان عالی کشور نیز در این نشست، بر ضرورت وجود وحدت رویه میان دادسرا‌ها و دادگاه‌های انتظامی قضات تاکید کرد.
همچنین حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور در این نشست با ‌اشاره به انجام نظارت‌های دادستانی کل بر عملکرد قضات سراسر کشور گفت: هیئت‌های ویژه دادستانی کل کشور به صورت منظم و مستمر، هر ماه به یک یا دو استان سفر کرده و عملکرد قضات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: