kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۹۲۳
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴


در صحن دیروز شورای شهر نامگذاری تعدادی از خیابان‌ها مورد بحث و مجادله میان اعضای شورا قرار گرفت و زنان شورا در واکنش به تغییر نام دو خیابان آزیتا و آناهیتا گلایه کردند.
به گزارش خبرگزاری فارس‌، در جلسه دیروز شورای شهر موضوع تغییر نام برخی از اماکن و معابر عمومی شهر مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و پیشنهاداتی توسط کمیسیون نامگذاری مطرح شد.
تغییر نام میدان ارتش در منطقه 14 به شهیدان پدافند ارتش، میدان قائم‌ منطقه یک به میدان جنگل‌بان، کوچه‌هایی به نام صمد بهرنگی، مهدی آذریزدی، هوشنگ مرادی کرمانی و جبار باغچه‌بان نیز از پیشنهاداتی بود که دیروز مطرح شد.
همچنین در صحن شورا تغییر نام دو خیابان «آناهیتا» و «آزیتا» مطرح شد و این مسئله با مخالفت زنان شورا از جمله شهربانو امانی و زهرا نژادبهرام روبه‌رو شد.
زهرا نژادبهرام عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران در واکنش به این موضوع گفت: 50 درصد جمعیت تهران را زنان تشکیل می‌دهند و در جهت رویکرد تکریم نباید اسم خیابان‌ها که به نام زنان هستند را تغییر دهیم.
حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران در ادامه ضمن عذرخواهی از زنان شورا گفت: اگر خاطر زنان شورا از این بابت مکدر است عذرخواهی می‌کنیم امیدواریم در جلسه بعدی بتوانیم آن را جبران کنیم.
وی افزود: ما به زنان جامعه احترام می‌گزاریم و اسامی شاعران و نویسندگان زن را بر همین اساس بر روی خیابان‌ها گذاشته‌ایم ولی به هر حال این دو اسم آناهیتا و آزیتا‌، عام و اسم معبد است.
در ادامه محمدجواد حق‌شناس با گلایه از جو ایجاد شده از سوی زهرا نژادبهرام تصریح کرد: شما می‌دانید که بابت نامگذاری حوزه زنان هزینه داده‌ایم. سیدرضا حسینی که از افتخارات بزرگ روزگار ما بوده 35 سال در کوچه آزیتا زندگی کرده است و باید از تکرار نام‌هایی که مدام تکرار شده بپرهیزیم.
حجت نظری درباره این موضوع گفت:‌اگر برای زنان شورا آن‌قدر این موضوع حیثیتی است بگویید چرا وقتی ما اسم «بی‌بی‌مریم بختیاری» را آوردیم رأی نیاوردند.
نظری افزود: خیابان ابن‌سینا 20 بار در تهران تکرار شده و اگر اسم نسترن هم جای آن می‌آوردیم مخالفت می‌شد متأسفانه در صحن به طریقی حرف می‌زنیم در حالی که عملکردمان جور دیگر است. همچنین ناگفته نماند که تا کنون چندین اسم برای نامگذاری خیابان‌ها بر اساس نام زنان مشهور و ادیب پیشنهاد شده است.
وی تصریح کرد: به جای اینکه در حال حاضر بر روی نامگذاری خیابان‌ها به نام زنان تأکید می‌کنیم بهتر بود در شهرداری به انتصاب زنان بیشتر توجه می‌کردیم.
شهربانو امانی گفت: متأسفانه در کمیته نامگذاری زنی وجود ندارد و باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه تغییر نام خیابان رزمندگان به ایلام هم مطرح شد و زهرا نژادبهرام گفت: نباید از نام رزمندگان و شهدا خرج کنید البته حق‌شناس گفت: ایلام محروم‌ترین استان کشور است و 8 سال در جنگ تحمیلی درگیر بود. تعداد خیابان‌ها و بزرگراه‌ها به نام رزمندگان زیاد است و اکنون نامگذاری به نام ایلام به نظرم مشکلی ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: